Хөгжим, ярианы эмчилгээний хичээлийн арга зүйн боловсруулалт “Нүүдлийн шувууд. "Нүүдлийн шувууд" ярианы эмчилгээний ахлах бүлгийн хичээл

💖 Танд таалагдаж байна уу?Холбоосыг найзуудтайгаа хуваалцаарай

Татьяна Нужная
"Нүүдлийн шувуудын эргэн ирэлт" ярианы эмчилгээний ахлах бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Сэдэв:"Нүүдлийн шувуудын эргэн ирэлт".

Зорилго:

боловсролын:

Хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх нүүдлийн шувууд, тэдгээрийн гадаад төрх байдал, амьдралын хэв маяг, сэдвийн талаархи үгсийн санг идэвхжүүлэх, баяжуулах, нэгтгэх;

засч залруулах, хөгжүүлэх:

Энгийн өгүүлбэр зохиох чадварыг хөгжүүлэх;

Ярианы дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх (үгсийг нэгтгэх замаар нэр үг үүсгэх, нэр үгийг багасгах дагавартай үүсгэх, нэр үгийг тохиолдол, тоогоор өөрчлөх, нэр үгийг тоогоор зохицуулах);

Хэмжээг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх үгэн дэх үе,

Ойлголт, анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээ, ерөнхий, артикулятор, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Хэл яриа, хөдөлгөөний зохицуулалт;

боловсролын: хүрээлэн буй орчныг сонирхох, түүнийг хүндэтгэх, сайн сайхан сэтгэлийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:хавар ба дүрсэлсэн зураг шувуудын буцаж ирэх, хичээлийн сэдвээр сэдэвчилсэн зураг, бөмбөг, тасархай дүрс бүхий зураг нүүдлийн шувууд, харандаа.

Хичээлийн явц:

1. Org. мөч:

Ярианы эмч:Сайн уу залуусаа. Бидний хуруу өнөөдрийн уулзалтын сэдвийг санал болгоно.

Хурууны гимнастик: хуруу хөдөлж байна ( "алхах") ширээн дээр нааш цааш, яруу найраг бүрийн чиглэлийг өөрчлөх шугам:

"Хаврын нар"

Өглөө эрт босох

Биднийг эрт сэрээч!

Бид гадаа гүйх ёстой

Шувуудхалуун орноос мэндчилж байна!"

2. Ярианы эмч: - Залуус аа, та өнөөдөр хичээл дээр хэний тухай ярихыг таасан гэж найдаж байна? Аль нь болохыг надад хэлээч шувуудбид дулаан орноос хүлээж байна уу?

Хүүхдүүд:жагсаалт: дэгээ, од, хун, тогоруу, өрөвтас, булшин.

Ярианы эмч: Бид юу гэж дууддаг вэ шувууд, аль буцаж байнадулаан орноос бидэнд?

Хүүхдүүд:Нүүдлийн.

Ярианы эмч:Зургийг хараад, энэ сүрэг шувуудаас хэн нь хачирхалтай байсан, яагаад гэдгийг надад хэлээрэй (дэгээ, хараацай, галуу, булбул, толгойт хулгана)

Хүүхдүүд: Титмоус, учир нь тэр өвөлждөг шувуу, бусад нь - нүүдлийн.

3. Ярианы эмч:Зураг дээр хэдэн сүрэг шувуу байгааг хараарай. Нэг сүрэгт хэдэн шувуу байгааг тоолж үзье.

Хүүхдүүд: 1 дэгээ, 3 хараацай, 5 галуу; 2 булшин, 5 хун.

4. Ярианы эмч: Одоо бид зурагт үзүүлсэн зүйлсийг дүрслэхийг хичээх болно шувууд:

Дэгээ хар далавчтай, тэгээд юу вэ? -...хар далавчтай,

Залгих нь урт сүүлтэй бөгөөд энэ нь ... урт сүүлтэй,

Галуу нь урт хүзүүтэй, энэ нь ... урт хүзүүтэй,

5. Ярианы эмч: Шувууд хавар баярладаг, мөн хүн бүр өөрийн хэлээр хөгжилтэй ярьдаг. Надад хэлээч, хэн дууг өгдөг вэ?

Залгих нь баяртайгаар жиргэж байна ...

Тогоруу... хэрээ,

Хөхөө... хэрээ,

Булшин... дарж,

болжмор дуугарч байна,

Галууны хашгирах.

6. Ярианы эмч:Одоо мэддэг зүйлээ хурдан санахыг хичээцгээе шувууд. Би чамд хэлж эхлэх болно, чи миний өгүүлбэрийг зохих утгаар нь дуусга. үгс:

-Шувууд буцаж ирдэг ....(дулаан орнууд).

-Шувуудмодон дээр маш их барьсан (үүр).

Залуус үүнийг оддын төлөө хийдэг (шувууны байшин).

Үүр рүү шувууд хэвтэнэ(өндөг).

Өндөг нь ангаахай болно (дэгдээхэйнүүд).

Rooks газар хайж байна (өт).

-Шувууд хамт нисдэг. (далавч).

-Шувууд, аль урдаас буцаж ирээд бид дууддаг(нүүдлийн) .

7. Физик. Одоохон:

Шувууд нисч байв (гараа алгадах,

Хүмүүс харлаа (толгойгоо янз бүрийн чиглэлд хөдөлгөдөг).

Шувууд суув (сууж,

Хүмүүс гайхсан (босох, гайхах дохио).

Суу, суу (хөхөх,

Тэд нисч, дуулсан (гараараа даллах).

8. Ярианы эмч:Миний нэрлэсэн хүмүүс хэнийг гаргаж байгааг хэлээч шувууд?

Тогоруунууд хэнийг гаргаж ирж байна вэ? -... тогоруунууд,

Дэгс-... дэгээ,

Starlings-... Starlings,

Галуу. Загаснууд,

Хөхөө... хөхөө

Хун... хун.

9. Ярианы эмч: Сайн хийлээ! Одоо бидний алга дахин ажиллах болно. Би үгсийг удаан бөгөөд тодорхой хэлэх болно шувууд, мөн та алгаа ташиж, дотор нь хэр их байгааг харуулах болно үе. (галуу, хун, дэгээ, хөхөө, гахай, охин, од...)

10. Ярианы эмч: Тэгээд одоо тоглоом бөмбөг: бөмбөг хэн рүү ниссэн тэр түүнийг барьж аваад миний өгүүлбэрийг засах ёстой.

Өт хараацайг ховхов.

Энэ дууг булшин дуулжээ.

Галуу нь бор шувуунаас жижиг юм.

Хөхөө шувууны байшинд амьдардаг.

Үслэг Caterpillar оддыг идэв.

11. Ярианы эмч:Тэгээд одоо та бүгд нэг зураг авах болно. Цэгүүдийг холбосноор таны зурган дээр ямар шувуу байгааг тааж болно.

Хүүхдүүд үр дүнгийн тоймоор нь таних болно шувууд.

12. Ярианы эмч:Бид маш их цаг хугацаа байсан. Дугуйлан зогсоод, эцэст нь алган дээрээ зөөлөн алга болгоцгооё бид үүнийг дамжуулнабие биедээ бяцхан шувуу, түүнтэй хамт инээмсэглэл, сайхан сэтгэл.

Зорилго: Нүүдлийн шувуудын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

боловсролын

  • "Нүүдлийн шувууд" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх;
  • нүүдлийн шувуудын нэрийг ярианд нэгтгэх;
  • Нэр үгийн нэр томъёог сонгох, хүйсийн тохиролцоо;
  • Нэр үгэнд үйл үг сонгох, хүйс, тоогоор тохиролцох;
  • дууны үгийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг нэгтгэх;
  • "Нүүдлийн шувууд" гэсэн ерөнхий ойлголтыг нэгтгэх;

хөгжиж буй:

  • Үгсийн үгсийг нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх: туслах хэв маягийг ашиглан үлгэр зохиох чадвар;
  • ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, яриа, хөдөлгөөнийг зохицуулах;
  • харааны болон дүрслэлийн ойлголтыг хөгжүүлэх;

боловсролын:

  • бие биетэйгээ харилцах чадварыг хөгжүүлэх;
  • төрөлх нутаг, шувуудын байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн агуулга:

I.Зохион байгуулах цаг.

Сайн байна уу, өнөөдөр бид ярианы эмчилгээний хичээлтэй. Манай зочдыг хараарай, тэдэнтэй мэндчилж, бие биетэйгээ мэндчилээрэй.

Сайн уу сайн уу,

Битгий эвшээгээд гараа өг (тэд бие биенийхээ гарыг атгадаг)

Нартай хамт бид мандаж байна (гараа дээш өргөх)

Бид шувуудтай хамт дуулдаг (гар, далавчаа дэвсэх)

Өглөөний мэнд! (хэмнэлээр алга таших)

Цэлмэг өдрийн мэнд хүргэе! (байрлах алхамууд)

Бид ийм сайхан амьдарч байна! (хоёр гарынхаа эрхий хурууг харуул).

II.Сэдвийн танилцуулга.Залуус аа, бид 2017 он ямар жил болж байна. ОХУ-ын Ерөнхийлөгчийн зарлигаар хэдэн оныг зарласан бэ?

2017 оныг Орос улсад экологийн жил болгон зарласан.

ЭКОЛОГИ бол бидний эргэн тойрон дахь (ой мод, гол мөрөн, уулс, ан амьтан, шувууд) юуг тойрон хүрээлж байгаа, тэдэнд хэрхэн хандах тухай шинжлэх ухаан юм. Өнөөдөр бид хүрээлэн буй орчны төлөөлөгчдийн талаар илүү ихийг мэдэхийг хичээх болно.

III.Гол хэсэг.

  1. Хичээлийн сэдэв, зорилгыг илэрхийлэх.

Оньсого сонс:

Зун болохоос өмнө ирнэ

Маш их гэрэл авчирдаг

Цасан доорх ус

Гаргана (хавар).

Ярианы эмч:Хаврын ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ?

(тэмдэгтэй зургууд - слайд дээр)

Оюутнууд: Нар илүү хурц гэрэлтэж, дулаарч, цас хайлж, гэссэн толбо гарч, гол мөрөн дээр мөс хагарч, модонд нахиа цэцэглэж, анхны цэцэг гарч, ойн зэрлэг амьтад сэрдэг.

Ярианы эмч:Хаврын улиралд бид ямар дуу чимээ сонсдог вэ? (урсгалын чимээ, шувуудын дуу хоолой бүхий аудио файлууд).

Ярианы эмч:Ямар дуу чимээ танд хамгийн их таалагдсан бэ?

Оюутнууд: Шувуудын дуу хоолой.

Ярианы эмч: Залуус аа, хаврын өөр нэг шинж тэмдэг бол халуун орноос шувууд ирэх явдал юм.

Өнөөдөр бид нүүдлийн шувуудын тухай ярьж, тэдний талаар илүү ихийг мэдэхийг хичээх болно. Таны ширээн дээр шувуудын зураг байна: хичээлийн төгсгөлд та надад зургуудын нэгийг үзүүлэх болно. Хэрэв танд хичээл таалагдсан бол та шинэ зүйл сурсан - аз жаргалтай шувууг үзүүлээрэй, хэрэв та сонирхохгүй байсан бол танд ямар нэг зүйл тохиолдсонгүй - гунигтай шувууг үзүүлээрэй. Хичээлээ эхэлцгээе.

Ярианы эмч:Өмнө дурьдсанчлан, хавар шувууд дэгдээхэйгээ өсгөхийн тулд дулаан цаг уураас бидэнд буцаж ирдэг. Залуус аа! Тэднийг яагаад нүүдлийн гэж нэрлэдэг байсан гэж та бодож байна вэ? (сурагчдын хариулт).

  1. Толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх.

Слайд үзэж, ямар нүүдлийн шувууд мэддэг, аль нь мэдэхгүй гэдгээ шалгацгаая.

Слайд дээр од, хараацай, болжмор, тогоруу, хөхөө, хун, галуу, нугас зэрэг шувуудын дүрс байдаг.

  1. Үгийн шинжилгээ.

Ярианы эмч:Та эдгээр шувуудыг бусдаас илүү олон удаа харсан гэж бодож байна. Өө, залуус аа, асуудал!

Хаврын хөгжилтэй сэвшээ салхи үлээж, зарим шувуудын нэрээр үеийг тарааж, бид үүнийг засах, үеээс үг цуглуулах хэрэгтэй (слайд дээр).

  1. Дууны үгийн шинжилгээ.

Эдгээр шувууд танд танил уу? (Oriole, lapwing, heron, өрөвтас, chaffinch, robin, swift, nightingale). Нэг шувууг сонгоод бид энэ шувууны нэрийг дууны дүн шинжилгээ хийх болно .

5. Тоглоом "Дөрөв дэх дугуй".Картууд дээр дөрвөн шувууны дүрс байгаа бөгөөд тэдгээрийн нэг нь нэмэлт юм. Сурагчид нэг шувууг нэрлэж, яагаад сондгой шувуу болохыг тайлбарлах ёстой.

6. Дидактик тоглоом - тэмдгүүдийг шувууны нэрс гэсэн үгтэй тохирно.

Ярианы эмч:Та бид хоёр шувуудын олон зургийг үзсэн бөгөөд одоо та өөрөө шувуудын талаар бидэнд хэлэх болно - тэд ямархуу байдаг вэ?

Жишээлбэл, финч (аль нь вэ?) нарийхан, дэгжин, дуулдаг.

Ориол (аль нь вэ?) - шар, тод, өнгөлөг

Хун (аль нь вэ?) - цагаан, том, эрхэмсэг

Rook (юу?) - хар, чухал, гялалзсан далавчтай

Nightingale (аль нь вэ?) - жижиг, үл анзаарагдам, дуутай.

Хөхөө (юу?) - алаг, зальтай, зальтай.

7. Дидактик тоглоом "Цогц үг".

Яриа эмч: Залуус аа, хэрвээ гахай хурц хошуутай бол энэ нь ... (хурц хошуутай).

Хэрэв тогоруу урт хөлтэй бол энэ нь ... (урт хөлт тогоруу).

Хэрэв хараацай хурдан далавчтай бол энэ нь ... (хурдан далавчтай хараацай).

Хэрвээ булбул нүргэлэх дуутай бол тэр нь ... (цэвэр хоолойт)

Биеийн тамирын хичээл "Хун".

Хун шувууд далавчаа дэвсэж нисдэг

Усан дээгүүр бөхийв

Тэд толгой сэгсэрнэ.

Тэд өөрсдийгөө хэрхэн шулуун, бардам байлгахаа мэддэг

Тэгээд тэд чимээгүйхэн усан дээр газарддаг.

Гараа даллах;

Урагшаа бөхийлгөж, гараа хажуу тийш,

Толгойгоо аажмаар баруун - зүүн тийш эргүүл

Их биеийг тэгшлээд, нуруугаа бөхийлгөж, гараа буцааж хөдөлгө;

Суудалдаа суу.

8.Ярианы эмч:Тоглоомоо үргэлжлүүлье, бид шувуу бүрт үйлдлийн үгсийг сонгох хэрэгтэй.

Залгих (юу хийж байгаа юм бэ?) - ялаа, жиргээ, миджийг барина.

Хун (юу хийж байна вэ?) - усанд сэлж, далавчаа дэвсэж, нисдэг.

Хэрон (тэр юу хийж байна вэ?) - нэг хөл дээрээ зогсож, алхаж, мэлхий иддэг.

Flycatcher (энэ нь юу хийдэг вэ?) - мөчир дээр сууж, ялаа, ялаа барьдаг.

Хөхөө нь бусад хүмүүсийн үүрэнд нисч, өндөглөдөг.

9. Дидактик тоглоом "Хэн ямар дуу хоолой өгдөг вэ?"

Ярианы эмч: Залуус аа, олон шувууд маш сайхан дуулдаг гэдгийг бид мэднэ. Гэхдээ янз бүрийн шувуудын дуу хоолой өөр өөр сонсогддог. Үүнийг хамтдаа олж мэдэцгээе.

Самбар дээр шувууны зураг, ярианы эмчийн ширээн дээр үг бичсэн картууд байдаг. Шувуудын дууг сонссоны дараа картыг авч, шувууны дүрс дээр хавсаргана.

Хурууны гимнастик "Сайн уу, алтан нар."

Тэмдэглэлийн дэвтэрт өгүүлбэр бичээрэй.

Хөхөө хэрээлж, хараацай жиргэж, од дуулж,

Тогоруу уйлж, нугас, галуу хашгирав.

10. Тоглоом "Хэн юу иддэг вэ?"

Ярианы эмч:Залуус аа! Та шувуунд дуртай юу? Та яагаад шувуудад хайртай вэ?

Сурагчдын хариулт: Тэд үзэсгэлэнтэй учраас. Дуулахын тулд.

11.Ярианы эмч:Шувууд бидэнд ямар ач тустай болохыг та мэдэх үү? Шувууд юу иддэг вэ? (сурагчдын хариулт).

- Сайн хийлээ! Одоо бид "Хэн юу иддэг вэ?" тоглоом тоглох болно. Зургууд танд туслах болно. Би шувууг нэрлэх болно, та тэдний юу иддэгийг бүрэн өгүүлбэрээр хэлэх ёстой.

Дэгээ өт хорхойгоор, тогоруу загасаар, од нь цох хорхойгоор, хараацай шумуулаар, хөхөө нь гинжитээр, ялаа баригч ялаагаар хооллодог.

Ярианы эмч:- Сайн хийлээ! Манай шувууд юу иддэгийг та мэдэх үү? Тэд ой мод, цэцэрлэгээ хортон шавьжнаас хамгаалж, бидэнд асар их ашиг тусыг авчирдаг. Чи бид хоёр өдтэй найзууддаа яаж хандах ёстой вэ? (сурагчдын хариулт).

Бид тэдэнд зориулж шувууны байшин хийж, шувууны үүрийг эвдэж, чулуу шидэхгүй байх ёстой.

Ярианы эмч: Олон улсын шувууны өдрийг 1906 онд Шувуудыг хамгаалах олон улсын конвенцид гарын үсэг зурснаас хойш жил бүрийн 4-р сарын 1-нд тэмдэглэж ирсэн.

Ларкуудын баяр Эртний славян болжморуудын баярГуравдугаар сарын 22-нд тэмдэглэдэг - Хаврын тэгшитгэлийн өдөр. Энэ өдөр хүмүүс эх орондоо буцаж ирдэг гэж үздэг байв болжморууд, болон бусад нүүдлийн шувууд тэдний ард нисдэг. Болжморууд ирснээр тэд хэзээ хагалах, хаврын бусад ажлыг эхлүүлэх боломжтойг тодорхойлсон.

12. Харилцан уялдаатай яриаг хөгжүүлэх.

Ярианы эмч:Бид нүүдлийн шувуудын талаар маш их зүйлийг сурсан. Нүүдлийн шувуудын нэгний тухай ярихыг хичээ. Ширээн дээрх зургууд, слайд дээрх түлхүүр үгс танд туслах болно.

1. Саарал тогоруу - наймдугаар сард нисдэг.2. Гурав, дөрөвдүгээр сард ирнэ. 3.Намагт ойд амьдардаг. 4. Жимс, шавьж, тэдгээрийн авгалдайгаар хооллодог. 5. Манай улсад саарал тогоруу олон арван байгалийн нөөц газар, үндэсний цэцэрлэгт хүрээлэн, түүний дотор Гафурийскийн дүүргийн Белозерскийн нөөцөд хамгаалагдсан байдаг.

Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр та шувуудын талаар маш их зүйлийг сурч мэдсэн бөгөөд зөвхөн экологийн жилд төдийгүй үргэлж тэднийг халамжлах болно гэж би бодож байна.

Тусгал.Шувууны зургаар сэтгэл санаагаа үнэл.

Бие даан судлах даалгавар: нүүдлийн шувуудтай будах хуудас.

Үе шат:Үг, өгүүлбэр, уялдаатай аман ярианы дуу авиаг автоматжуулах.

Зорилго:

боловсролын:

  • Хүүхдүүдэд оньсого таахыг заа. Оньсогоны цаад яруу найргийн зүйрлэлийг ойлгоорой.
  • Үг, өгүүлбэр унших.
  • Холбоотой үг үүсгэж сур.
  • Тоонуудыг нэр үгтэй тохирч сурах.
  • Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсгэж сур.
  • Үгийн дуу авианы шинжилгээг үргэлжлүүлэн заа.

залруулах:

  • Анхаарлыг хөгжүүлэх.
  • Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, үйл явдлын хоорондын шалтгаан-үр дагаврын холбоог бий болгох.
  • Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

боловсролын:

  • Сурах даалгаврыг ойлгох, бие даан шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.
  • Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Хуванцар "цэнхэр шувуу", объектын зураг, А.К.-ийн зургийн хуулбар. Саврасов "Дэгээнүүд ирлээ", картууд - үгсийн схемүүд, "Рокери" гэсэн үг бүхий карт, бөмбөг, шувууг дүрслэх карт-төлөвлөгөө.

Төлөвлөгөө:

  1. Org. мөч.
  2. Гэрийн даалгавраа шалгаж байна. Хүүхдэд зориулсан оньсого хийх. Хичээлийн сэдэв.
  3. Нүүдлийн шувууд.
  4. Лесная газетагаас В.Бианчигийн "Роксууд хавар нээсэн" өгүүллэгийг А.К.-ийн зургийн дэвсгэр дээр уншиж буй ярианы эмч. Саврасовын "Цэгдүүд ирлээ" зохиолыг цээжлэх, дахин ярихыг чухалчилалгүй.
  5. Биеийн тамирын дасгал.
  6. "Рокс нээсэн хавар" үлгэрийг ярианы эмчийн давтан унших, цээжлэх, дахин ярих.
  7. Төлөвлөгөөний дагуу гинжээр давтаж, "R" ба "R" авиаг тод дуудна.
  8. Хичээлийн хураангуй.
  9. Гэрийн даалгавар.

Хичээлийн явц

I. Org. мөч.

Ярианы эмч:Сайн уу залуусаа! Сайн байна уу гэдэг үгийн 3-р авиа, залуусаа гэдэг үгийн 1-р авиаг тодорхойл.

Оюутнууд:Сайн уу гэдэг үгийн 3 дахь авиа нь “R”. Залуус гэдэг үгийн 1-р авиа нь "R" юм.

Ярианы эмч:Өнөөдөр хичээл дээр бид оньсого тааж, "R" ба "R" авиаг бататгах болно.

II. Таавар таавар. Хичээлийн сэдэв.

1. Гэхдээ та оньсого тааварлавал бид өөр юу ярихыг олж мэдэх болно.

1-р сурагч "R" ба "R" авиаг тод дуудаж оньсого хийдэг (гэрийн даалгавраа шалгах):

Өглөө эрт гэрэлтдэг,
Энд тэнд гэснэ.
Гол горхи хүрхрээ мэт архирна.
Оддын шувууд шувууны байшин руу нисдэг.
Дээвэр дор дуслууд дуугарч байна.
Баавгай гацуур модноос бослоо.
Нар хүн бүрийг дулаахан энхрийлдэг.
Жилийн энэ цагийг хэн мэдэх вэ?

Оюутнууд:Жилийн энэ цаг хавар.

2-р сурагч "R" ба "R" авиаг тод дуудаж оньсого хийдэг (гэрийн даалгавраа шалгах):

Аалз шөнө зүүдэлдэг
Гайхамшигт Юдо гичий дээр:
Урт хошуу, хоёр далавч...
Ирж байна - бүх зүйл муу байна!
Аалз хэнээс айдаг вэ?
Та таамагласан уу? Энэ…

Оюутнууд:Энэ бол шувуу юм.

Ярианы эмч:Өнөөдөр бид хичээл дээр хавар, шувуудын тухай ярих болно.

2. “Азын хөх шувуу” бидэн рүү нисэв.Барьчихвал бүх зүйлд аз таарна гэсэн итгэл бий. Шувууны биеийн хэсгүүдийг нэрлэнэ үү.

Оюутнууд:Шувуу нь: толгой, бие, сүүл, далавч, нүд, хушуу, өд, сарвуу, сарвуутай.

Ярианы эмч:Хүүхэд шувууг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Оюутан:Нялх шувууг дэгдээхэй гэж нэрлэдэг.

3. Бөмбөгийг шидэх "Том - жижиг" тоглоом.

Толгой - толгой, нүд - нүд, хушуу - хушуу, өд - өд, сүүл - сүүл, далавч - далавч, сарвуу - сарвуу.

III. Нүүдлийн шувууд.

1. Хэл ярианы эмчийн асуултад үндэслэсэн яриа.

Ярианы эмч:Шувууд хавар юу хийдэг вэ? Бүх шувууд хавар дулаан бүс нутгаас бидэнд буцаж ирдэг үү? Хавар дулаан бүс нутгаас бидэнд буцаж ирдэг шувуудын нэр юу вэ? Өөрийнхөө мэддэг нүүдлийн шувууд (гинжээр) нэрлэ.

Хэл ярианы эмч нь сурагчдын нэрлэсэн шувуудын зургийг (хэрэв байгаа бол) харуулдаг. Дараа нь ярианы эмч "бор шувуу" гэх мэт хэд хэдэн зургийг нэмж нэрлэнэ.



2. Тоглоом: "Хачирхалтай нь хэн бэ?"

Ярианы эмч:Нэмэлт зургийг хасаад яагаад шаардлагагүй гэж үзэж байгаагаа тайлбарлана уу?

Оюутнууд:Нэмэлт бор шувуу, учир нь энэ нь нүүдлийн шувуу биш, харин өвөлждөг шувуу юм.

Ярианы эмч:Зөв шүү, сайн байна! Одоо "R" эсвэл "R" авиаг агуулсан шувуудын зургийг сонго.

Сурагчид од, сүүл, дэгээ, болжмор зэргийг дүрсэлсэн зургуудыг сонгодог.

Ярианы эмч:Зөв шүү, сайн байна! Тиймээс тэд хавар манайд ирдэг. Тэд хэрхэн ниссэнийг харцгаая.

3. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгал: "Шувууд"

Шувууд нисэв ("Шувууд" - алгаа чам руу харж, эрхий хуруугаа гатлав),
Тэд далавчаа хийв (алгаа алгадав).
Тэд модон дээр суув ("Мод" - өргөн хуруугаараа алга),
Бид хамтдаа амарсан. ("Шувууд")

4. Яриа эмч: Одоо залуус та нарт оньсого хэлж өгнө, мөн та тэдгээрийг таах гэж оролдоод дуустал нь сонсоорой (гэрийн даалгавраа шалгана уу):

3-р сурагч "R" авиаг тод дууддаг оньсого асууна.

Хар,
шуурхай,
"krak" гэж хашгирав -
өт хорхойн дайсан.

4-р сурагч "R" авиаг тод дууддаг оньсого асууна.

Та түүнийг шууд таних болно:
цагаан хошуут, хар нүдтэй,
Тэр анжисны ард чухал алхаж,
өт хорхойг олдог.
Талбайн үнэнч асран хамгаалагч, найз,
дулаан өдрүүдийн анхны дохио.

Оюутнууд:Эдгээр оньсого нь дэгээний тухай юм.

Ярианы эмч:Оньсого нь дэгээг дүрсэлдэг. Тэр ямархуу хүн бэ?

Оюутнууд:Цагаан хошуут, хар нүдтэй дэгээ.

Ярианы эмч:Хэрэв та бор шувуу, дэгээ, дэгээний хэмжээг харьцуулж үзвэл дэгээ гэж юу вэ?

Оюутнууд:Дэгээ нь дэгдээхэйгээс жижиг боловч бор шувуунаас том.

5. Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсэх.

Ярианы эмч:Дэгээ хэний толгойтой вэ? сүүл? далавч? өд? хушуу?

Оюутнууд (бөмбөг шидсэн гинжээр): The rook's heads. Дэгээ нь дэгээний сүүлтэй. Дэгээ нь дэгээний далавчтай. Дэгээ нь дэгээний өдтэй. Дэгээ нь дэгээний хушуутай.

Ярианы эмч: Rook гэдэг үгийн диаграммыг сонгоод яагаад үүнийг сонгосноо тайлбарлана уу.

Сонгох хэд хэдэн дууны схемүүд байдаг:

Оюутнууд:Хоёрдахь схем нь дэгээ гэсэн үгэнд тохиромжтой, учир нь энэ үг нь нэг үетэй, дөрвөн авиатай: G - хатуу гийгүүлэгч, P - хатуу гийгүүлэгч, А - эгшиг, Ч - зөөлөн дуугүй гийгүүлэгч.

Ярианы эмч:Зөв.

6. Дэгдээхэй гэдэг үгнээс холбогдох үг үүсэх:

  • Дэгдээхэй(үүд) – дэгээ, дэгээ
  • Тэдний ээж нь дэгээ
  • Тэдний үүр нь дэгээ юм
  • Үүрний бөөгнөрөл - rookery (rookery гэсэн үг бүхий картыг харуулав)

7. Тооны нэр үгтэй тохирно.

Ярианы эмч:Энд А.К. Саврасов "Дэгээнүүд ирлээ." Хэдэн дэгээ харж байгааг тоолж үзээрэй.

Оюутнууд:Нэг дэгээ, хоёр дэгээ, гурван дэгээ, дөрвөн дэгээ, таван дэгээ, зургаан дэгээ, долоон дэгээ, найман дэгээ, есөн дэгээ, арван дэгээ. ...

Ярианы эмч:Хангалттай. Нэг үгээр бол маш олон дэгээ ирсэн гэж бодъё.

IV. Ярианы эмч "Рокс хавар нээсэн" түүхийг уншиж байна

A.K-ийн зургийн арын дэвсгэр дээр. Саврасовын "Цэгдүүд ирлээ" зохиолыг цээжлэх, дахин ярихыг чухалчилалгүй.

Дэгдээхэй бол нүүдлийн шувууд боловч хүйтэн жавараас айдаггүй тул халуун оронд биш, харин төрөлх нутгийнхаа ойролцоо өвөлждөг. Тэдний өтгөн өд нь хүйтнээс хамгаалдаг. Тэд хоол хайхаар нисдэг.
Цас хайлж эхэлмэгц дэгээнүүд өвөлжөөд хамгийн түрүүнд буцаж ирдэг. "Гра-гра-гра" гэж чанга, баяр баясгалантай дүлий хашгирах чимээгээр дэгээнүүд хуучин үүрийг шалгаж, засч, нэг модон дээр хэд хэдэн үүр барьдаг.
Тэд цэцэрлэгт хүрээлэн, төгөл, талбайд цэцэрлэгт хүрээлэн байгуулж, бүх модны оройг босгодог.
Rooks бол хамгийн найрсаг, нийтэч шувууд юм. Тэд хамтдаа үүрээ барьж, муур эсвэл том махчин шувуу байхаас үл хамааран байшингаа дайснуудаас хамгаалдаг. Бүхэл бүтэн дэгээ сүрэг чанга хашгиран дайсан руу дайрч, түүнийг ичгүүртэй нислэгт илгээх хүртлээ чимхэж, чимхэв.
Дэгдээхэйнүүд ухаантай, ойлгодог, өөр өөр дуу чимээ, бусад шувуудын дуулах, зарим амьтдын дуу хоолойг сайн дуурайдаг.
Тэд тариалангийн талбай, ногооны талбай, ой мод, цэцэрлэгт хүрээлэнгийн ургамлын хортон шавьжийг устгадаг тул хүмүүст маш их хэрэгтэй байдаг.
Rooks цох, авгалдай идэж, хээрийн хулганыг устгадаг.

Агуулгын талаархи яриа.

  • Хадаас хаана өвөлждөг вэ?
  • Хавар ямар шувууд хамгийн түрүүнд буцаж ирдэг вэ?
  • Дэгсүүд хэзээ буцаж ирдэг вэ?
  • Дэгээ хэрхэн үүрээ барьдаг вэ?
  • Дэгдээхэйнүүд дэгдээхэйгээ хэрхэн зохион байгуулдаг вэ?
  • Дэгээнүүд байшингаа хэрхэн хамгаалдаг вэ?
  • Дэгс юу иддэг вэ?
  • Дэгдээхэй ямар ашиг тус авчирдаг вэ?

V. Биеийн тамирын дасгал.

Гараа өргөж, даллав -
Эдгээр нь ойд байдаг мод юм.
Тохой бөхийж, гараа сэгсэрнэ -
Салхи шүүдэрийг хийсгэдэг.
Гараа зөөлөн даллацгаая -
Эдгээр нь бидэн рүү нисч буй шувууд юм.
Тэд хэрхэн сууж байгааг бид танд үзүүлэх болно.
Далавчуудыг хойш нь нугалав.

VI. "Рокс нээсэн хавар" үлгэрийг ярианы эмчийн давтан унших, цээжлэх, дахин ярих.

VII. Төлөвлөгөөний дагуу гинжээр давтаж, "R" ба "R" авиаг тод дуудна.

  • Дэгс яаж өвөлждөг вэ?
  • Хаана, яаж байшин барьдаг вэ?
  • Дэвсгэрт дэгээчид хэрхэн биеэ авч явдаг вэ?
  • Дэгс юу иддэг вэ?
  • Дэгдээхэй ямар ашиг тус авчирдаг вэ?

VIII. Хичээлийн хураангуй.

IX. Гэрийн даалгавар.

"Р, Р" авиаг тод дуудаж, "Рокс хавар нээсэн" түүхийг эцэг эхчүүдэд дахин ярьж өг.

Лавлагаа:

  1. V.V. Коноваленко, С.В. Коноваленко Утастай яриаг хөгжүүлэх. Сургуулийн бэлтгэл бүлэгт "Хавар" лексик-семантик сэдвээр урд талын ярианы эмчилгээний хичээлүүд. М., 2003.

Наумова И.А.
багш-ярианы эмч, Хойд Осет-Алани, Владикавказ MBDOU 77-р цэцэрлэг

Зорилго: "Нүүдлийн шувууд" гэсэн ойлголтыг нэгтгэх; "Нүүдлийн шувууд" сэдвээр үгийн санг нэр, нэр, үйл үгээр идэвхжүүлэх; Загварын дагуу иш нэмэх замаар нийлмэл нэмэлт үг үүсгэж сурах; –ат, -ят дагаварыг ашиглан нэр үг үүсгэж сурах; үгсийг үе болгон хуваах чадварыг хөгжүүлэх; үгийн эхний ба сүүлчийн дууг тодруулах; ярианы эмчийн жишээн дээр шувууны тухай дүрсэлсэн түүхийг зохиох; нүүдлийн шувуудыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: өвөлждөг болон нүүдлийн шувуудын дүрс бүхий картууд; өнгөт харандаа; нүүдлийн шувуудын зураг; чипс; бөмбөг. Урьдчилсан ажил: алхаж байхдаа шувуу ажиглах; хурууны гимнастик сурах; уран зохиол унших; нүүдлийн шувуудын тухай яриа.

Хичээлийн явц.

1. Хурууны гимнастик.

Тили-тэли, тили-тели, (Алгаа даллаж).

Шувууд өмнө зүг рүү нисэв.

Хэрэм нисэв -

Саарал өд (Хоёр гарын хуруунууд ээлжлэн нугалж, зүүн гарын жижиг хуруунаас эхлээд).

Тос, булбул

Бид яарч байсан, хэн хурдан вэ?

Хэр, хун, нугас, хурдан,

Өрөвтас, хараацай, siskin.

Бүгд бэлдээд нисэн одов (Алгаа даллаж).

Тэд гунигтай дуу дуулжээ.("Шувуунууд дуулж байна" гэж эрхий хуруугаараа хошуу гарга).

2. Нүүдлийн шувуудын тухай яриа.

Яриа эмч: Залуус аа, хурууны дасгал хийж байхдаа бидний нэрлэсэн шувуудыг нэг үгээр юу гэж нэрлэх вэ? (Нүүдлийн шувууд).

Тэднийг яагаад нүүдлийн гэж нэрлэдэг вэ? (Тэд өвлийн улиралд дулаан бүс рүү нисдэг тул нүүдлийн гэж нэрлэдэг).

Тэд яагаад дулаан цаг агаар руу нисдэг вэ? (Тэд хүйтнээс айдаг, хоол хүнс авч чадахгүй, усны бие хөлддөг)

Та нүүдлийн шувуудын тухай ямар үлгэр, үлгэр мэддэг вэ? (“Эрхий хуруу”, “Галуу-Хун”, “Үнэг ба тогоруу”, “Саарал хүзүү”, “Муухай дэгдээхэй”).

3. "Алдаа бүү хий."

Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг ширээн дээр суухыг урьж байна.

Ширээн дээр нүүдлийн болон өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн картууд байдаг. Ярианы эмч: "Та бүх нүүдлийн шувуудыг улаан харандаагаар дугуйлж, үйлдлээ зөвтгөх хэрэгтэй."

Хүүхэд: "Залгих нь нүүдлийн шувуу учраас би түүнийг тойрсон."

"Тогоруу бол нүүдлийн шувуу учраас би тогорууг тойрсон."

4. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийг самбар дээр ирэхийг урьж байна. Ширээн дээр, самбарын ойролцоо нүүдлийн болон өвөлждөг шувуудыг дүрсэлсэн зургууд байдаг.

Яриа эмч: Залуус аа, та нар бүгдээрээ нүүдлийн шувууг сонгож, самбарт хавсаргах ёстой. (хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг).

Яриа эмч: Одоо та шувуу бүрийг нэрлэж, үгийн эхний болон сүүлчийн дууг тодорхойлж, үгийг үе болгон хуваах хэрэгтэй.

1-р хүүхэд: Энэ бол өрөвтас юм. Энэ үгийн эхний авиа нь [A]. Сүүлийн дуу нь [T]. AIST гэдэг үг нь хоёр үетэй.

2-р хүүхэд: Энэ бол хөхөө. Энэ үгийн эхний дуу нь [K] юм. Сүүлийн дуу нь [A]. ХӨХӨӨ гэдэг үг гурван үетэй.

3-р хүүхэд: Энэ бол баатар. Энэ үгийн эхний дуу нь [C] юм. Сүүлийн дуу нь [I]. HERON гэдэг үг нь хоёр үетэй.

Биеийн тамирын дасгал.

Гартаа бөмбөг барьсан ярианы эмч хүүхдүүдийн тойрог дээр зогсож байна.

Яриа эмч: Би бөмбөг шидсэн хүн нүүдлийн шувууны дэгдээхэйг юу гэж нэрлэдэгийг хэлэх ёстой.

Старлинг нь... (одой)

Дээвэр дээр-... (дээгээ)

Кран нь... (хүүхэд тогоруу)

Хөхөө-... (хөхөө)

Өрөвтас нь... (өрөвтас)

Хун нь... (Хунгийн бамбарууд).

5. Яриа эмч: Залуус аа, одоо та бүгд нүүдлийн шувууны зургийг авч, энэ шувуунд зориулсан үгсийг сонгох болно.

Ямар хараацай вэ? -...(жижиг, хар, хурдан)

Ямар өрөвтас вэ? -...(цагаан, том, үзэсгэлэнтэй)

Ямар дэгээ вэ? -...(хар, том)

Ямар хөхөө вэ? -...(зальт, алаг)

Ямар хун бэ? -...(цагаан, том, эрхэмсэг)

Ямар одтой вэ? -...(алаг, халамжтай)

6. Яриа эмч: Залуус аа, хэрвээ хэрвээ урт хошуутай бол энэ нь ... (урт хошуут).

Өрөвтас урт хөлтэй бол энэ нь ... (урт хөлтэй өрөвтас).

Хэрэв одны сүүл нь богино бол ... (богино сүүлт од).

Хэрэв хараацай хурц далавчтай бол энэ нь ... (хурц далавчтай хараацай).

7. Яриа эмч: Одоо нэг тоглоом тоглоцгооё. Та шувуу бүрийн хувьд үйлдлийн үгсийг сонгох хэрэгтэй. Үг бүрийн хувьд хүүхэд чип авдаг. Хамгийн олон чипс авсан хүн ялагч болно.

Залгих - (ялаа, жиргэж, дундах барина).

Хун – (сэлж, далавчаа дэвсэж, нисдэг).

Хэрон - (нэг хөл дээрээ зогсож, алхаж, мэлхий иддэг).

Nightingale - (дуулдаг, дуулдаг, мөчир дээр сууж, нисдэг).

Rook - (алхаж, нисдэг, өт хайдаг).

Хөхөө - (ялаа, бусад хүмүүсийн үүрэнд өндөглөдөг).

8. Хэл ярианы эмчийн жишээн дээр дүрсэлсэн түүхийг эмхэтгэх нь: - Энэ бол одтой. Старлинг бол нүүдлийн шувуу юм. Тэр алаг өдтэй. Старлинг "шувууны байшин" хэмээх байшинд амьдардаг. Старлинг нь шороон хорхой, катерпиллар, авгалдай, үрээр хооллодог. Оддын дэгдээхэйг оддын дэгдээхэй гэж нэрлэдэг. Starlings нь хортой шавж, тэдгээрийн авгалдайг идсэнээр ашиг тусаа өгдөг.

9. “Шувууд урагшаа нисдэг” хичээлийн хураангуй.

Хэл ярианы эмч шувуудын дулаан цаг агаар руу нисэх дарааллыг нэрлэж, шувууны дүрсийг самбараас нэг нэгээр нь хасдаг.

9-р сарын эхэн ба дунд үед од, хараацайнууд нисч байна.

9-р сарын сүүл - өрөвтас, хөхөө.

10-р сарын дунд үе - дэгдээхэй.

Анхны хяруутай хун, нугас, галуу.

бэлтгэсэн багш - ярианы эмч Солдатенко I.V.

Зорилго: мэдлэгийг бий болгох, эзэмших, нүүдлийн шувуудыг яагаад ингэж нэрлэдэг вэ; тэд юу иддэг; Хаана амьдардаг; тэдний хэрэглээ юу вэ? Лексик, дүрмийн ойлголтыг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадвар, амьсгалын дасгалыг сайжруулах.

Ярианы даалгавар:

  • - нэр үгийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.
  • - I.p-д ганц болон олон тооны нэр үгийг ярианд ашиглах чадварыг нэгтгэх. болон R.p.

Танин мэдэхүйн даалгавар:

  • - "Намрын" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.
  • - "Нүүдлийн шувууд" сэдвийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

  • - шувуудын зан байдлыг сонирхох, тэдэнд анхаарал халамж тавих хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч "Намрын цаг агаар".

Багш хүүхдүүдээс цэцэрлэгт явахдаа намрын ямар шинж тэмдгийг олж харснаа хэлэхийг хүснэ.

Хамрагдсан материалыг давтах. "Намрын улиралд юу болдог вэ" тоглоом.

Багш хүүхдүүдэд намрын улиралд байгальд юу тохиолдохыг хэлэхийг урьж байна.

- Навчнууд унаж байна.

- Салхи модны мөчрийг сэгсэрнэ.

- Хүмүүс тариалангийн талбай дээр ургац хурааж байна.

- Шувууд урагшаа нисдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, шувууг яагаад нүүдлийн гэж нэрлэдэгийг бодоцгооё (Хариулт). Тийм ээ, нүүдлийн шувууд бол биднийг орхиж, дулаан орнууд руу явдаг шувууд юм. Та бүгд хараацай, хурдан, дэгээ, өрөвтас, булшин, хөхөө, одтой зэрэг нүүдлийн шувуудын талаар сайн мэддэг (түүх нь зураг чимэглэлтэй). Намрын улиралд эдгээр шувууд яагаад биднээс нисдэг вэ (хүүхдийн хариулт)?

Шувууд юу иддэгийг санацгаая. Тийм ээ, эдгээр бүх шувууд шавьжаар хооллодог: дэгээнүүд өт хорхойг агнадаг, хурдан, хараацайнууд нь дунд болон бусад шавьжийг барьдаг, хөхөө нь гинжит, хар шувууд царцаа, царцааг агнадаг. Харин намар шавж алга болдог. Манай шувууд үндсэн хоол хүнснээсээ хасагдсан тул дулаан цаг агаар руу нисэхээс өөр аргагүй болдог.

Бидэнтэй хамт амьдардаг шувууд юу иддэг вэ - бор шувуу, хэрээ, тагтаа, хөхөө? Тэд яагаад нисдэггүй юм бэ? Эдгээр шувууд юу иддэг вэ? Тэд бол бүх идэштэн: тэд шавьж идэж болно, гэхдээ тэдний гол хоол нь ургамлын үр юм. Намрын улиралд тэд үр тариа хураах үеэр асгарсан үр тариагаар найрлах дуртай. Өвлийн улиралд тэд модны үрээр хооллож, хүмүүсээс тусламж хүсэн найдан хүний ​​нутаг дэвсгэрт ойр байдаг.

Бүх шувууд дулаан цаг агаар руу явдаггүй гэдгийг та мэдэх үү? Өвлийн улиралд манайд ирдэг нүүдлийн шувууд байдаг, эдгээр нь бухын шувууд, хөндлөвч юм

Загалмай, бухын шувууд хүйтэн ойгоос өвөлдөө ирдэг төдийгүй өвлийн улиралд энд дэгдээхэйгээ гаргадаг. Өндөг, дэгдээхэйгээ өвлийн улиралд дулаацуулахын тулд хөндлөвч нь бат бөх, зузаан үүрээ барьдаг. Үүрний ханыг гаднаас нь хөвдөөр, дотроос нь өдөөр тусгаарладаг. Хөндлөн хошууны гол хоол бол гацуур, нарсны үр бөгөөд тэд гайхалтай хушуугаараа боргоцойноос амархан гаргаж авдаг.

  1. Биеийн тамирын минут.

(Багш эхлээд ярьж үзүүлээд дараа нь хүүхдүүд нэгдэнэ).

Шувууны байшин хоосон,

Шувууд нисэн одов

Навчнууд бас модон дээр суудаггүй.

Өнөөдөр бүтэн өдөр

Бүгд нисэж байна, нисч байна ...

Тэд ч бас Африк руу явах хүсэлтэй байгаа бололтой.

5. Судалж буй сэдвийн хүрээнд лексик болон дүрмийн материалыг нэгтгэх.

1. "Нэг - олон" тоглоом:

Хүүхдүүд ээ, шувууны нэрийг сонсоод тэд олон байх үед ямар байхыг хэлээрэй.

Залгих - хараацай - олон хараацай

Булбул - булбул - олон булшин

Чаффин – финч – олон булуу

Starling - оддын - олон оддын

Rook - дэгээ - олон дэгээ

Кран - тогоруу - олон тогоруу.

  1. Тоглоом "Хэн ямар дуу хоолойг өгдөг".

Хөхөө хэрээлж, хараацай жиргэж, од дуулж,

Тогоруу уйлж, нугас, галуу хашгирав.

  1. "Хэн нь хэнтэй" тоглоом.

Хөхөө нь хөхөө, хөхөөтэй.

Тогоруу нь хүүхдийн тогоруу, тогорууны нялх хүүхэдтэй.

Старлинг нь бяцхан шувуутай, одтой.

Хун нялх хүүхэдтэй, хун.

Дэгээ нь дэгээтэй, дэгээтэй.

Нугас нь дэгдээхэй, дэгдээхэйтэй.

Өрөвтас нялх өрөвтастай, өрөвтас зулзагатай.

Галуу нь зулзагатай, хонхорхойтой.

6. Оньсого (таасан оньсого нь зургийн дэлгэцийн хамт дагалддаг):

Анхааралтай сонсож, таамагла:

Та түүнийг шууд таних болно:

Хар хошуутай, хар нүдтэй,

Тэр анжисны ард чухал алхаж,

Хорхой, цох хорхойг олдог.

Эцэст нь бидэн дээр ирлээ

Манай шилдэг дуучин.

Өдөр шөнөгүй

(Старлинг).

Бидэн дээр халуун дулаанаар ирдэг

Энэ нь урт удаан аялал байсан.

Цонхны доор байшин баримал хийдэг

Өвс, шавраар хийсэн.

(Мартин)

Энэ шувуу хэн бэ?

Өөртөө үүр барьдаггүй,

Хөршүүддээ өндөг үлдээдэг

Тэгээд тэр дэгдээхэйгээ санахгүй байна.

(Хөхөө)

Урт хөлтэй, урт хүзүүтэй,

Урт хошуутай, саарал биетэй,

Толгойн ар тал нь нүцгэн, улаан,

Бохир намаг дундуур тэнүүчилж,

Тэдэнд мэлхий барьж,

Ухаангүй үсрэгчид.

(кран)

7. Дүгнэж байна. Материалын ерөнхий ойлголт.

Өнөөдрийн бидний шувуудтай танилцсан үе үүгээр өндөрлөж байна.

Ямар шувууг нүүдлийн гэж нэрлэдэгийг санацгаая? Тэднийг нэрлэ.

Өнөөдөр бүгд сайн ажилласан. Сайн хийлээ!

найзууддаа хэл