Дунд бүлэгт загас зурах схем. "Загас аквариумд сэлэх"

💖 Танд таалагдаж байна уу?Холбоосыг найзуудтайгаа хуваалцаарай

Мария Якушева
"Аквариум дахь загас" дунд бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй.

Дунд бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

"Аквариум дахь загаснууд"

Зорилтот: хүүхдүүдэд ур чадвар эзэмшүүлэх аквариумд загас зурах.

Даалгаврууд: загасны бүтцийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх; тэдний амьдрах орчны дунд; хүүхдүүдийг хуйвалдааны зургийн найрлага дээр ажиллахыг заах - янз бүрийн чиглэлд хэд хэдэн загасыг сэлэхийг дүрслэх; зууван хэлбэртэй объектуудыг дүрслэх; янз бүрийн зураас ашиглан объектыг будах зан чанар: толбо, зураас, зураас, цэг; шинэ ур чадварыг сайжруулах лав өнгийн харандаагаар зурах, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: загасны дүрслэл аквариум, өнгөт цомгийн хуудас, хүүхэд бүрт лав өнгийн харандаа.

Боловсролын үйл ажиллагааны явц.

Оршил хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, өнөөдөр манайд хичнээн зочин байгааг хараарай. Хоёулаа хөөрөөд мэндчилье.

Тэднийг харцгаая. Чамд юу байна загас?

Хүүхдүүдийн хариу үйлдэл:(бие, толгой, сүүл, сэрвээ)

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Түүний бие, сүүл, сэрвээ нь ямар хэлбэртэй вэ?

хүүхдийн хариулт: (зууван бие, гурвалжин сэрвээ, сүүл)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд хаана амьдардаг вэ? загас?

хүүхдийн хариулт: (далайд)

багш:амьдрах байх орон сууцанд загас?

хүүхдийн хариулт: (тийм ээ, хэрэв та үүнийг байрлуулсан бол аквариум)

багш: Өнөөдөр би танд санал болгож байна аквариумд загас зурах. Тэд юу болохыг харцгаая аквариум дахь загас. тэд ямар өнгөтэй вэ?

хүүхдийн хариулт: (янз бүрийн)

багш: тэд аль чиглэлд сэлж байна вэ? загас?

хүүхдийн хариулт: янз бүрийн аргаар: зарим нь зүүн талд, бусад нь баруун талд.)

багш: өөр юу байгаа юм аквариум?

хүүхдийн хариулт: (замаг, хайрга).

Гол хэсэг:

Физминутка

Загас усанд сэлж байна

Загас зугаалж зугаацдаг

(хуруунуудаа долоовороос жижиг хуруу, нуруу руу ээлжлэн холбоно).

Загас,загас,заримхай,

(долоовор хуруугаа сэгсрэх)

Бид чамайг барихыг хүсч байна.

(гараа урагш хойш эргүүлэх)

загас нуруугаа нугалав,

(хел тавих, биеийг мушгих)

Би талхны үйрмэг авлаа.

(гараараа атгах дасгалуудыг үзүүлэх)

Загас сүүлээ даллав,

(хел тавих, биеийг мушгих)

маш хурдан сэлж одов.

Практик хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд одоо бид суудалдаа суугаад ажилдаа орно. Та бүгдийн ширээн дээр хэрэгтэй бүх зүйл бий. Будагбид лав өнгийн харандаа болно. Манайх ямар өнгөтэй байх вэ? загас?

хүүхдийн хариулт:.

багш: Замаг ямар өнгөтэй вэ?

хүүхдийн хариулт: (ногоон)

багш: ямар шугам байж болно далайн ургамал зурах?

хүүхдийн хариулт:(шулуун ба долгион)

багш: Хайрга ямар өнгөтэй вэ?

хүүхдийн хариулт:(төрөл бүрийн)

багш: Ямар хэлбэр вэ?

хүүхдийн хариулт: (дугуй ба зууван)

багш:одоо өөрт таалагдсан өнгийн харандаагаа сонгоод үзээрэй агаарт загас зур. Сайн хийлээ! Одоо бид загасаа зурцгаая аквариумууд.

(хүүхдүүд ажил хийдэг)

Эцсийн хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Маш үзэсгэлэнтэй чи загас авсан! Сайн хийлээ!

Тэднийг харцгаая.

Хэний бүтээл илүү таалагдсан бэ?

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Програмын агуулга. Өнгөний ойлголтыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдэд ижил өнгийн өөр өөр сүүдэр сонгох дасгал хий. Зохиолын мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Манай бүлгийн хүүхдүүд зураг, аппликейшн, баримал, дизайны хичээлийг үргэлж сонирхолтой гэдгийг мэддэг учраас онцгой хандлагатай байхыг тэсэн ядан хүлээж байдаг. I.

Ингээд хэнд ч анзааралгүй бидний хичээлийн жил өндөрлөв. Хүүхдүүд бид хоёр нэмэлт боловсролын үйлчилгээний талаар эцсийн хичээл хийлээ.

Оюутнууд бид хоёр хамтын өргөдлийг бөглөсөн. Бидний ажлын эхэнд залуус сэтгэл судлаачийн өрөөнд амьд загасыг шалгаж, тэмдэглэв.

"Аквариум дахь загас" хурууны зургийн техникийг ашиглан нэгдсэн GCD-ийн хураангуйСэдэв: "Аквариум дахь загас" Зорилго: Уламжлалт бус зураг зурах замаар хүүхдийн урлаг, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх.

Хичээлийн хураангуй "Загас аквариумд сэлэх" (хоёрдугаар бага бүлэг)“Загас аквариумд сэлэх” (зураг) Хөтөлбөрийн агуулга: Боловсролын зорилго: Хүүхдүүдэд аквариумд загас хэрхэн зурахыг заах. Сурах.

Хичээлийн тэмдэглэл зурах оюуны хомсдолтой хүүхдүүдэд зориулсан

хоёр дахь жил сургалт (хамт таршая бүлэг).

Сэдэв: "Аквариум дахь загас"

Зорилтот: Хүүхдүүдэд хуруугаараа зурахыг заа.

Даалгаварууд: Загасны дүрс дотор хурууны хээ үлдээхийг хүүхдүүдэд заамөн контураас хэтэрч болохгүй. Улаан, шар өнгийг хөгжүүлэх Нарийн болон ерөнхий моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Аквариум хэлбэртэй цаасан хуудас, улаан, шар өнгийн будаг, улаан, шар карт, хичээлийн зочин - загасны тоглоом, нүдэнд зориулсан гимнастик тоглох саваа дээрх загас, Сагаган, загасны тоглоомтой сав тоглох , картон загас ба хувцасны хавчаар, загас 3D бүхий аквариум.

Тайлбар толь бичгийн ажил: загас, сүүл, сэрвээ, нүд, хайрс

Хичээлийн явц:

Баяр баясгалангийн тойрог:

Нар тод мандаж байна
Тэр бидэнд туяагаа илгээдэг
.

Бид нар руу гараа сунгана
Сайн уу, нарны туяа, бид хэлэх болно!

Залуус аа, хошуугаараа шувууд шиг бие биетэйгээ мэндэлцгээе.

Зэрэгцсэн загас шиг, сүүлтэй туулай шиг.

Бие биенийхээ нүд рүү харж инээмсэглэцгээе.

Гэнэтийн мөч:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай бүлэгт ер бусын зочин ирсэн бөгөөд та миний оньсого таахад тэр хэн болохыг олж мэдэх болно.

Нууцлаг:

Би гүүрэн доор сэлж байна

Тэгээд би сүүлээ савладаг.
Би газар алхдаггүй

Би амтай, гэхдээ би ярьдаггүй
Би нүдтэй - би анивчихгүй,

Би далавчтай, гэхдээ би нисдэггүй.

(балык загас)

Манай бүлэгт загас байгаа юу? авч үзье

Залуус аа, надад хэлээч, загас хаана амьдардаг вэ? Загас амьдардаг

Загаснууд бидэнтэй тоглохыг хүсч байна.

Тоглоом: "Загас барих"

Уран сайхны үг:

Загаснууд усанд сэлж байна

Загас тоглохдоо хөгжилтэй байдаг

Тэд багасаж, тайлах болно

Тэд өөрсдийгөө элсэнд булах болномөн чулуунуудын дунд.

Хараач, загаснууд биднээс нуугдаж байна, тэднийг барьж авцгаая.

( Хүүхдүүд гараа Сагагантай аяганд хийж, загасны дүрс бүхий жижиг тоглоомуудыг ухаж гаргадаг.)

Асуудлын нөхцөл байдал:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай загас гунигтай санагдсан, Ингэснээр бүх загас түүний найзууд болно. Гэхдээ үүнийг хийхийн тулд та загасыг илүү сайн мэдэх хэрэгтэй.

Судалгаа обьект Загас юунаас бүтдэг вэ?

Эхлээд загас юунаас бүрддэгийг харцгаая.

Загаснууд байнанүднүүд , тэд бүх зүйлийг харахын тулд юу вэ?

Нүдэнд зориулсан гимнастик :

Залуус аа, манай загас дээшээ сэлж, одоо доошоо сэлэв (Хүүхдүүд дээш, доош, зүүн, баруун тийш харна).

Загастайам . Үе мөчний дасгал: "Загас амаа нээдэг"- Загас хэрхэн амаа нээж, хааж байгааг харуул. Цаг заваа гарга

Загастайсүүл . Тэрээр түүний жолооны хүрд болж үйлчилдэг.

Хувцасны хавчаартай загасны сүүл тоглоом

Загаснууд ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Мөн бид тэднийг илүү үзэсгэлэнтэй болгож чадна. Загасны сүүлийг өнгөлөг хувцасны хавчаараар чимэглээрэй

Шүлэг унших, жүжиглэх

Загас загасыг гүйцэж,
Загас сүүлээ савлав.
Тэр хэвлий рүү нь цохьсон: - Барьчихлаа!
Хөөе найз охин! Юу байна?

Загас бас байдагсэрвээ .Түүнд яагаад тэдэнд хэрэгтэй байна вэ?

Загас шиг сэлэхийн тулд сэрвээ ашиглан сэлж үзье (шоу)

Загасны бие нь ялтсуудаар хучигдсан байдаг - энэжинлүүр .Загас яагаад хэрэгтэй вэ? (өмгөөлөх)

Одоо бид бага зэрэг сэлэх болно:

Тоглоом: Загас

Загас гол дээр сэлж байна

Мөнгөнөөс илүү тод, цэвэр

Загасны хайрс гялалзаж,

Сүүлээ нааш цааш хөдөлгөдөг

Загас байхгүй, ямар ч ул мөр байхгүй

Загас гэртээ хаана амьдардаг вэ?

Гэртээ загас аквариумд амьдардаг.

Манай загас энд амьдрах болноаквариум .

Одоо загасанд тусалж, аквариумд олон, олон найзуудаа зурцгаая.

Дээжийг үзүүлж, үзэж байна.

Ажлын гүйцэтгэлийг алхам алхмаар харуулж байна :

Бид хуруу, будгийг ашиглан ер бусын аргаар зурах болно. Эхлээд картууд дээрх өнгийг давтъя: улаан өнгийг, одоо шар өнгийг харуул.

Манай загас тод, үзэсгэлэнтэй байх болно.

Одоо бид хуруугаараа зурах болно. Ямар ч өнгө сонгох баявахидэхзагасны дүрс доторх хурууны хээТэгээдконтураас хэтэрч болохгүй.

Хурууны гимнастик:

Нэгэн удаа бурбот байсан

Түүнтэй хоёр эр нөхөр найзууд байсан.

Гурван нугас тэдэн рүү нисэв

Өдөрт дөрвөн удаа

Нэг хоёр гурав дөрөв тав.( Хүүхдүүд зураг зурах ажилд орохарын хөгжимтэй)

-Хүүхдийн бүтээлч ажил.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо ажилдаа ор, би танд туслах болно.

Үр дүн: Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус бид өнөөдөр юу хийж байна?

будсан? Р загас - Баярлалаа залуусаа, одоо би олон найзтай.Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, та маш сайн ажилласан, загасанд тусалсанбүх загастай нөхөрлөх.Яаж байгааг хараарай Тэд баяртайгаар усанд ордогаквариум.

БА гр "Загас"

Загас усанд сэлдэг.
Загаснууд тоглохдоо хөгжилтэй байдаг.
(Хоёр алга хамтдаа усанд сэлэх хөдөлгөөнийг дүрсэлдэг)

Загас, загас, хор хөнөөл,
Бид чамайг барихыг хүсч байна.
(Алгаа ээлжлэн нударгаараа зангидсан)

Загас нуруугаа нугалав
Би талхны үйрмэг авлаа.
(Чимхээр барьж авах хөдөлгөөн)

Загас сүүлээ савлав
Тэр хурдан сэлж холдов.
(Гараа даллах)

Хүлээгдэж буй үр дүн: Мэдэх-загас юунаас бүтдэг вэ?

Боломжтой байх- хурууны зураг

Байх - тоймоос хэтрэхгүйгээр зурах

Зорилтот:хүүхдүүдэд аквариумд загас зурах чадварыг заах.

Даалгаварууд:

Загасны бүтэц, тэдгээрийн амьдрах орчны талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх; хүүхдүүдийг хуйвалдааны зургийн найрлага дээр ажиллахыг заах;

Хэд хэдэн загасыг янз бүрийн чиглэлд сэлж байгааг дүрсэл; зууван хэлбэртэй объектуудыг дүрслэх;

Лав өнгийн харандаагаар зурах чадвараа сайжруулж, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүл.

Материал ба тоног төхөөрөмж:хүүхэд бүрт зориулсан аквариум дахь загасны зураг, цомгийн хуудас, лав өнгийн харандаа.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, өнөө өглөө шууданчин бидэнд захидал авчирлаа. Харин бидэнд хэн бичсэнийг таахын тулд оньсого тааварлаарай.

Би гүүрэн доор сэлж байна

Тэгээд би сүүлээ савладаг.

Би газар алхдаггүй

Би амтай, гэхдээ би ярьдаггүй

Би нүдтэй - би анивчихгүй,

Би далавчтай, гэхдээ би нисдэггүй.

Хүүхдүүд:хүүхдүүдийн хариулт

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, нэг загас бидэнд бичжээ. Залуус аа, тэр загас огт найзгүй болохоор их гунигтай байна. Бид түүнд яаж туслах вэ?

Хүүхдүүд:зурах, баримал хийх

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, залуусаа, өнөөдөр бид загасанд зориулж найзуудаа зурах болно.

Загас юу байгааг харцгаая?

Хүүхдүүд:бие, толгой, сүүл, сэрвээ

Сурган хүмүүжүүлэгч:Түүний бие, сүүл, сэрвээ нь ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд:их бие o босоо ам, сэрвээ, сүүл гурвалжин хэлбэртэй

Сурган хүмүүжүүлэгч:загас хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: далайд

Сурган хүмүүжүүлэгч:Загас орон сууцанд амьдарч чадах уу?

Хүүхдүүд:тийм ээ, хэрэв та үүнийг аквариумд хийвэл

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид аквариумд загас зурах болно, гэхдээ эхлээд хуруугаа бэлтгэх болно.

Хурууны гимнастик "Загас"

Загас усанд сэлдэг.

Загаснууд тоглохдоо хөгжилтэй байдаг.

Загас, загас, хор хөнөөл,

Бид чамайг барихыг хүсч байна.

Загас нуруугаа нугалав

Би талхны үйрмэг авлаа.

Загас сүүлээ савлав

Тэр хурдан сэлж холдов.

Хоёр алга хамтдаа усанд сэлэх хөдөлгөөнийг дүрсэлдэг.

Алгаа таш

Алгыг нэг нэгээр нь нударгаараа зангидна.

Алга бүрээр жигд хөдөлгөөн хийх.

Атгах хөдөлгөөн нь "чимхэх".

Хоёр гараараа гөлгөр нийлж, салах хөдөлгөөн хийх.

Практик хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч:одоо бид байраа эзлээд ажилдаа орно. Та бүгдийн ширээн дээр хэрэгтэй бүх зүйл бий. Бид лав өнгийн харандаагаар зурах болно. Манай загас ямар өнгөтэй байх вэ?

хүүхдийн хариулт:

Сурган хүмүүжүүлэгч:тэгээд ямар өнгөтэй өссөн бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: (ногоон)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та замаг зурахдаа ямар шугам ашиглаж болох вэ?

хүүхдийн хариулт: (шулуун ба долгионтой)

Сурган хүмүүжүүлэгч:хайрга ямар өнгөтэй вэ?

хүүхдийн хариулт: (янз бүрийн)

Сурган хүмүүжүүлэгч:мөн ямар хэлбэр вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: (дугуй ба гол)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо дуртай шохойгоо сонго, бид агаарт загас зурахыг хичээх болно. Сайн байна уу залуусаа! Одоо аквариумдаа загас зурцгаая.

(хүүхдүүд ажлаа хийдэг)

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хичээлийн хураангуй

Зорилтот:Уламжлалт бус зурах арга техникийг ашиглан хүүхдүүдийг бүтээлч байдалд нэвтрүүлэх
Даалгаварууд:хүүхдүүдийн загасны дүр төрхийг сонирхох сонирхлыг төрүүлэх, уламжлалт бус цэгилизмын техникийг ашиглан янз бүрийн аргаар будах дасгал хийх, өнгөт хослолыг ялгаатай болгох замаар дүрсний тод байдалд хүрэх; ганцаардсан загасанд туслах хүслийг төлөвшүүлэх.
Арга:хуруугаараа тоглох, асуудалтай асуултууд, оньсого ашиглах, уламжлалт бус зурах арга техник.
Байгууламж:хөвөн арчдас, гуашь, хуванцар, эсгий үзэг, PVA цавуу, сойз, өнгөт цаасан аяга, загасны хоосон зай, хөгжимтэй аудио бичлэг, соронзон хальс.
Урьдчилсан ажил:загасны тухай яриа, бүтээл унших, чимэглэл үзэх, янз бүрийн загасыг дүрсэлсэн зураг, стенкээр зурах.
Толь бичиг:сэрвээ, бие, аквариумын загас.
GCD шилжих:
-Залуус, оньсого сонсоорой
Цонхон дээр цөөрөм байдаг,
Загас тэнд амьдардаг.
Шилэн эрэг дээр
Загасчид байхгүй.
-Энэ юу вэ? Хэн таамагласан бэ?
(аквариум)
-Тэр энд байна. Ямар том болохыг хараарай
/багш ватманы цаасан дээр зурсан аквариум суурилуулсан мольберт рүү заана/
-Түүн дотор хэдэн загас байгаа вэ? (нэг)
-Тийм ээ, залуус аа, ганцаараа. Том аквариумд ганцаараа усанд сэлэх нь түүний хувьд хөгжилтэй эсвэл гунигтай гэж бодож байна уу? (гунигтай)
-Би түүнд яаж туслах вэ? (загасны найзууд зурах)
-Загасыг харцгаая. Түүнд юу байгаа вэ? (их бие, сүүл, сэрвээ, нүд)
-Загасны жагсаалтад орсон хэсгүүд ижил өнгөтэй юу? (Үгүй)
-Бие нь ямар өнгөтэй болохыг надад хэлээч? (шар)
-Сүүл, сэрвээний тухайд? (улаан)
-Ямар нүдний өнгөтэй вэ? (хар)
-Гэхдээ загас өөр өнгөтэй байж болно. Та санал нийлж байна уу? (Тийм)
-Загасны өнгө ямар ялгаатай байгааг хар л даа.
/зөөврийн компьютер ашиглан "Pisces" танилцуулга/
-Залуус аа, би та бүхнийг манай бүтээлч семинарт урьж байна
/хүүхдүүд өнгөрч, ширээнд сууна/
-Таны ширээн дээр загас байгаа. Тэд ямар өнгөтэй вэ? (цагаан)


-Загасыг тод, сайхан болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (өнгө)
-Өнөөдөр бид загасыг янз бүрээр будахыг хичээх болно. Үүний тулд бидний ширээн дээр юу байгааг хараарай?
эсгий үзэг


гуаш ба хөвөн арчдас


хуванцар


өнгөт цаасан аяга, цавуу


-Та эсгий үзэг ашиглан хэрхэн сонирхолтой өнгөөр ​​будаж болохыг санацгаая? (цагираг эсвэл цэг зурах)
- Гуашь шиг үү? ("нудрах" аргыг ашиглан хөвөн арчдас ашиглах)
-Хөвөн арчдасыг хэрхэн зөв барих ёстой вэ? (түүний үзүүр нь тааз руу харагдана)
-Зөв. Үүнийг босоо гэж нэрлэдэг.
-Хуванцараар яаж будах вэ? (та том хэсгээс жижиг хэсгийг чимхэж, бөмбөг болгон өнхрүүлж, хавсаргаад дарах хэрэгтэй)
-Өнгөт дугуй ашиглан яаж будах вэ? (програм ашиглан)
-Цавуугаар юу түрхэх гэж байна? (зурагны хэсэг)
-Зөв. Зургийн хэсгүүдийг аажмаар түрхэж, бид өнгөт дугуйлан түрхэнэ.
-За одоо нүдээ аниад загас чинь ямар өнгөтэй болохыг төсөөлөөд үз дээ
/хүүхдүүд ямар өнгө сонгохоо нэг минут бодно/
-Ажилдаа явах. Шулуун суугаад ажлаа болгоомжтой хий
/Хүүхдүүдийн бие даасан үйл ажиллагаа, багш бүтээлч урам зориг өгөхийн тулд хөгжим асаадаг/
-Манай загас бэлэн боллоо. Залуус аа, загас юу хийж чадах вэ? (усанд сэлэх)
-Та тэдэнтэй тогломоор байна уу? (Тийм)
/хурууны тоглоом "Загас" боллоо/
Загас усанд сэлж,
Загаснууд тоглохдоо хөгжилтэй байдаг.
Загас, загас - дэггүй,/тэд хуруугаа сэгсэрнэ/
Бид чамайг барихыг хүсч байна./алгаа нийлүүлэх/
Загас нуруугаа нугалав/гараа завь шиг эвхэж, сэлж байгааг дуурайлган/
Би талхны үйрмэг авлаа./атгах хөдөлгөөн хийх/
Загас сүүлээ даллав
Нэг удаа загас сэлж одов./ гар нь завь шиг эвхэгдэж, хөвж байгааг дуурайлган /
-Залуус, одоо загасаа аквариумд хийцгээе
/хүүхдүүд мольберт дээр ирж, загасыг аквариумд хавсаргана, хоёр талт соронзон хальс нь үүнд тусална/


-Одоо хэлээч, аквариумд хэдэн загас байгаа вэ? (маш их)
-Ямар загас авсан бэ? (тод, үзэсгэлэнтэй)
-Тэд ямар их ялгаатай байгааг хар даа. Гуашь, хөвөн арчдасаар будаж, хуванцараар будсан загас хаана байгааг надад харуулаарай?
/хүүхдүүд заагчаар заана/
-Загаснууд одоо аз жаргалтай байгаа гэж бодож байна уу? (Тийм)
-Тэр ямар ааштай байсан бэ? (баяр хөөртэй)
-Яагаад? (тэр найзуудтай, тэр уйддаггүй)
- Залуус аа, та өнөөдөр сайн ажиллалаа! Сайн хийлээ! Манай бүтээлч семинар хаагдаж байна.

Яковенко Марина Анатольевна
Албан тушаал:багш
Боловсролын байгууллага: MBDOU - 57-р цэцэрлэг "Хэрээм"
Орон нутаг:Улаан-Үд хот
Материалын нэр:Арга зүйн хөгжил
Сэдэв:"Аквариум дахь загас" дунд бүлэгт зурах GCD-ийн хураангуй
Нийтэлсэн огноо: 24.09.2017
Бүлэг:сургуулийн өмнөх боловсрол

"Аквариум дахь загас" зургийн талаархи тэмдэглэл

(дунд бүлэг)

Даалгаварууд:

будаг

стандарт бус

технологи.

Хөгжүүлэх

гоо зүйн

хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи ойлголт. Байгальд хайр, эелдэг байдлыг төлөвшүүлэх,

хариу үйлдэл,

Хүмүүжүүл

нарийвчлал

будаг,

гоо зүйн

Хөгжүүлэх

төсөөлөл,

уран сайхны

бүтээлч

чадварууд.

Хэлбэр

харааны үйл ажиллагаа.

Сэтгэл хөдлөл, гоо зүйг төлөвшүүлэх

хүүхдийн мэдрэмж.

Хүүхдүүдийн аквариумын загасны талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Урьдчилсан

Ажил:зураг, зураг үзэх

аквариумын загасны зураг.

Тоног төхөөрөмж, материал:үзүүлэх материал - загас

аквариум; тараах материал - цэнхэр өнгийн цаас,

палитр, салфетка, гуашь будаг, хөвөн арчдас, ширээний тосон даавуу,

хөөс хөвөн, загастай stencils, easel.

GCD шилжих:

Хүүхдүүд оньсого таамаглаж байна:

Хараач, байшин зогсож байна

Хүрээ хүртэл усаар дүүргэж,

Цонхгүй, гэхдээ гунигтай биш,

Дөрвөн талдаа ил тод.

Энэ байшингийн оршин суугчид

Бүгд чадварлаг усанд сэлэгчид.

Залуус аа, алгаараа тоглоцгооё. Үүнийг төсөөлөөд үз дээ

Бидний алга бол загас, бид өөрсдөө хайрга юм.

Сент-Саенсын "Аквариум" хөгжим эгшиглэж байна.

Хүүхдүүд нэг гараараа хөдөлгөөн хийдэг (усанд сэлэх загасыг дүрсэлсэн),

дараа нь өөр; дараа нь хоёр гараа нийлүүлэн хоёр загасыг дүрсэлсэн.

Залуус аа, би өнөөдөр та нарт загасаа авчирсан. Тэр гэртээ миний аквариумд байдаг

амьдардаг. Тэр ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай!

Загас ямар өнгөтэй вэ?

Загас өөр ямар өнгөтэй вэ?

Гэхдээ миний загас зүгээр л гунигтай, баяр хөөргүй байдаг. Та яаж бодож байна,

Загастай найзуудаа түүнд зурцгаая.

Мөн бид тусгай аргаар зурах болно. Би чамд одоо үзүүлье.

Бид stencil-ийг цэнхэр цаасан дээр тавьдаг. Үүнийг чанга дар. Өөр

гараараа хөвөн авч, будганд дүрж, одоо бид түрхэх болно.

Ингэснээр цэнхэр зүйл үлдэхгүй бөгөөд загас тод өнгөтэй болно. Ватная

Жинлүүрийг саваагаар нудлаад дараа нь саваагаа эргүүлээд дүрнэ

хар будгаар, загасны нүд, амыг зур.

Дараа нь хуруугаа ногоон будгаар дүрж, замаг зур. Р

Хуруугаа өргөхгүйгээр дээрээс доош долгионтой шугам зурж, дар

сайн зурсан байхын тулд хүчтэй.

Хуруугаа салфеткаар арчина.

Хүүхдийн ажил.

Би дууссан зургуудыг самбар дээр тавьдаг.

Залуус аа, зургуудыг хараарай. Та ямар загасанд дуртай байсан бэ?

Одоо тоглоцгооё. Биднийг загас гэж төсөөлөөд үз дээ.

(Хоёр гарын хуруунууд нь чимхлээр эвхэгддэг. Гар нь мөрөн дээрээс долгионоор хөдөлж,

шумбаж буй загасыг дүрсэлсэн)

Загас сэлж, шумбав

Цэвэр, бүлээн усанд.

Тэд багасах болно

(Сүүлийн үгээр хуруунууд нь маш чанга атгасан)

Тэд тайлах болно

(Хуруунууд хажуу тийшээ хүчтэй тархсан)

Тэд өөрсдийгөө элсэнд булах болно.

(Хуруунуудаа дахин нийлүүлж, гараараа ээлжлэн хөдөлгөөн хий, жишээ нь

Та элс ухаж байгаа мэт)

Залуус аа, миний загас ямар хөгжилтэй болохыг хараарай! Түүнд өнөөдөр их юм байна



найзууддаа хэл