Хичээлийн хураангуй "Цэцэрлэгт сансрын нисгэгчдийн өдөр. Сэдвийн хичээлийн тойм (ахлах бүлэг): Сансрын нисэгчдийн өдөр гэсэн сэдвээр цэцэрлэгийн ахлах бүлэгт хийсэн сургалтын хураангуй.

💖 Танд таалагдаж байна уу?Холбоосыг найзуудтайгаа хуваалцаарай

сэдвээр:

"Сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Зорилтот: Хүүхдэд сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн тухай ойлголт өгөх. Төрөл бүрийн энгийн, нийлмэл өгүүлбэрийг ашиглан асуултанд хариулж сурах, хүүхдийн харилцан ярианы монолог яриаг сайжруулах. Сансрын баатруудыг хүндэтгэх, тэдэн шиг байх хүсэл эрмэлзэл, хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх.

"Харилцаа холбоо" боловсролын салбар:

    сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн талаархи мэдлэгийг олж авах, нэгтгэхийн тулд санаачлага, сониуч байдлын илрэлийг дэмжих;

    хүүхдэд тавьсан асуултанд бүрэн хариулт өгөх чадварыг хөгжүүлэх;

"Нийгэмшил" боловсролын салбар:

    сансрын нисэгчийн мэргэжлийг хүндэтгэх, уран сэтгэмж, уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, эх орноороо бахархах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

    бидний амьдарч буй гарагийг хайрлах, эргэн тойрныхоо ертөнцөд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

    найзынхаа хариултыг сонсох, таслахгүй байх чадварыг сайжруулах.

"Танин мэдэхүй" боловсролын чиглэл:

    "Орон зай" сэдвээр хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх;

    тухайн сэдвээр идэвхтэй үгсийн санг нэгтгэх;

    Хүүхдийн хуйвалдааны зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиох чадварыг хөгжүүлэх;

    ярианд эсрэг утгатай үгсийг ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

    нэр үгийг ганц болон олон тоогоор үйл үгтэй уялдуулах чадварыг сайжруулах;

    анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Ярианы материал : сансар огторгуй, сансрын нисгэгч, сансрын хөлөг, дэлхий, гариг, пуужин, солир гэх мэт.

Тоног төхөөрөмж: сансрын тухай уран зураг, чимэглэл, Ю.А.Гагарин, В.Терешкова, Белка, Стрелка нохойн гэрэл зургууд; "Восток", "Союз" сансрын хөлөг. Бөмбөрцөг, тоглоомын бөмбөг.

Урьдчилсан ажил:

"Сансар огторгуй" сэдвээр дүрслэх материалыг сонгох хайлт хийх.

Анхаарах зүйлцомог, чимэглэл, гэрэл зураг, "Сансар огторгуй" сэдэвт бөмбөрцөг.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан ном, нэвтэрхий толь унших.

Энэ сэдвээр шүлэг, оньсого сурах.

Сэдвийн дагуу дидактик тоглоом сонгох.

GCD шилжих:

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, 4-р сард манай улс ямар баяр тэмдэглэхийг та мэдэх үү. (Сансрын нисгэгчдийн өдөр) Зөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүн үргэлж одод руу нисэхийг мөрөөддөг байсан. Тиймээс 1960 оны 8-р сарын 19-нд туршилтын нохой Белка, Стрелка нарыг пуужингаар сансарт илгээв. Нислэгийн хувьд нохойд улаан, ногоон өнгийн тусгай костюм өгсөн. Онгоцонд нохойноос гадна хоёр цагаан харх, хэд хэдэн хулгана байсан. Орбитоос буцаж ирсэн ноход олны анхаарлын төвд орж, гайхалтай мэдрэмж төрж байв. /Багш нохойн зургийг үзүүлэв/.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нарын хэн нь пуужингаар сансарт гарахыг хүсдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Олон хүмүүс сансарт нисэхийг хүсдэг. Надад хэлээч, сансрын хөлөг дээр нисдэг хүнийг хэн гэдэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ нь зөв - энэ бол сансрын нисгэгч юм. Мөн сансарт нисч, сансрын нисгэгч болсон анхны хүн бол Юрий Гагарин юм.

/багш Ю.Гагарины хөргийг үзүүлэв/

Тэрээр дэлхийн дээгүүр маш өндөрт гарсан тул онгоц ч хүрч чадахгүй байв. Гагарин сансрын хөлөг дээр ниссэн. Ийм нисгэгчдийг сансрын нисгэгч гэж нэрлэдэг.

Яг,Дөрөвдүгээр сарын 12 1961 онд санаанд оромгүй мэдээ манай гарагийг цочирдуулав: “Хүн сансарт! Орос, Зөвлөлт! Од руу нисэх тухай хүмүүсийн олон зуун жилийн мөрөөдөл биелж, дэлхийн анхны сансрын нисгэгч Юрий Алексеевич Гагарин байв. Нислэг 108 минут үргэлжилсэн. Гагарины "Восток" хөлөг дэлхийг тойроод ганцхан эргэлт хийсэн. Гэвч хүн төрөлхтний хувьд эдгээр минутууд нь сансрын нисэгчдийн эрин үеийг тэмдэглэсэн юм. Түүний эр зоригийн төлөө Юрий Гагарин Зөвлөлт Холбоот Улсын баатар цолоор шагнагджээ. Дэлхий нийт дэлхий дээрх анхны сансрын нисэгчийг харахыг хүссэн. Гагарин олон арван оронд айлчилсан. Хаа сайгүй түүнийг баяр хөөрөөр угтав. Юрий Алексеевич Гагарин манай улс, бүх ард түмний бахархаж буй гавьяа байгуулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо манай улс энэ баярыг 4-р сарын 12-нд буюу бүх хүн төрөлхтний сансрын нислэгийн эрин үе эхэлсэн өдөр тэмдэглэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : INЗөвхөн эрчүүд сансарт ниссэнгүй. Сансарт ниссэн анхны эмэгтэй бол Валентина Терешкова юм.

(багш сансрын нисгэгчийн зургийг харуулав).

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мөн би танд анхны сансрын хөлөг болох Восход, Союзыг дүрсэлсэн зургуудыг үзүүлэхийг хүсч байна.

/хүүхдүүд зураглалыг харна/.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, таны бодлоор сансрын нисгэгч ямар шинж чанартай байх ёстой вэ? (хүүхдийн хариулт: сансрын нисгэгч хүчтэй, уян хатан, зоригтой, шийдэмгий байх ёстой.)

Сурган хүмүүжүүлэгч : “Сансрын нисгэгч байна гэдэг нэр төрийн хэрэг төдийгүй бас маш хэцүү. Зоригтой, шийдэмгий, тууштай, эелдэг, өрөвдөх сэтгэлтэй байх хэрэгтэй, чи маш их зүйлийг мэддэг байх хэрэгтэй, тэгвэл таныг хүндэлж, хайрлах болно. Сансрын нисгэгчид багаасаа эдгээр чанаруудыг өөртөө бий болгодог.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Одоо дэлхийн бөмбөрцгийг харцгаая.

Бөмбөрцөг бол манай гарагийн загвар юм.

Манай гараг ямар хэлбэртэй вэ?

Бөмбөрцөг дээрх цэнхэр, шар, ногоон өнгө нь юу гэсэн үг вэ? /хүүхдийн хариулт/.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мөн энэ зураг манай гарагийг сансраас харуулж байна /багш дүрсийг үзүүлэв/. Залуус аа, хэн харсан зүйлийнхээ талаар ярихыг хүсдэг вэ? "Дэлхий сансраас" зураг дээр үндэслэн өгүүллэг эмхэтгэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сансрын нисэгчид сансарт өөр юу хардаг вэ?

Тоглоом "Сансрын нисгэгчид харж байна ..." (бөмбөг тоглоом).

Сансрын нисэгчид пуужингаас юу хардаг вэ?

Сансрын нисэгчид олон од, оддыг (гараг, уулс, солир гэх мэт) хардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, та жинхэнэ сансрын нисгэгчид юу иддэгийг мэдэх үү?

Хүүхдүүд: будаа, шөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм ээ, хүн бүр будаа, шөл, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ иддэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тэд яаж хооллодог вэ? Тэд аяганд цай хийж уудаг уу?

Хүүхдүүд: - хоолойноос

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сансар огторгуйд дэлхийн таталцал байхгүй, бүх зүйл агаарт, яг л усанд хөвж байгаа мэт санагддаг. Үүнийг жингүйдэл гэж нэрлэдэг, i.e. бүх зүйл өд шиг хөнгөн болно. Тиймээс ялтсуудаас идэх боломжгүй, бүх хоол зүгээр л хөвж явдаг. Сансрын нисгэгчийн бүх бүтээгдэхүүн нь шүдний оо шиг хуруу шилэнд байдаг.

Одоо та нартай нэг тоглоом тоглоцгооё"Үгийг хэл."

Нүдийг тоноглохын тулд

Мөн ододтой найзууд болоорой

Сүүн замыг харахын тулд

Хүчтэй хүн хэрэгтэй...(телескоп )

Олон зуун жилийн турш дуран

Гаригуудын амьдралыг судлах.

Тэр бидэнд бүгдийг хэлэх болно

Ухаалаг авга ах...(одон орон судлаач )

Одон орон судлаач бол од сонирхогч,

Тэр бүх зүйлийг дотроос нь мэддэг!

Зөвхөн одод илүү сайн харагддаг

Тэнгэр дүүрэн байна...(сар )

Шувуу сар руу хүрч чадахгүй

Саран дээр нисч, газардах,

Гэхдээ тэр үүнийг хийж чадна

Хурдан хийгээч...(пуужин )

Пуужин нь жолоочтой

Тэг таталцлын дурлагч.

Англиар: "сансрын нисгэгч"

Тэгээд оросоор ...(сансрын нисгэгч )

Сансрын нисгэгч пуужинд сууж байна

Дэлхий дээрх бүх зүйлийг санаж байна -

Аз болоход тойрог замд

Харагдсан... (Нисдэг Үл мэдэгдэх нисдэг биет )

Нисдэг биетүүд хөрш рүү нисдэг

Андромеда одноос,

Уйдсандаа чоно шиг улих нь тэр

Муу ногоон...(хүнлэг )

Хүн төрөлхтөн замаа алдсан,

Гурван гаригт төөрсөн,

Хэрэв оддын газрын зураг байхгүй бол

Хурд тус болохгүй... (Света )

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, бид өнөөдөр анги дээр юу ярьсан бэ? (Хүүхдийн хариулт)

1.Бидний амьдарч буй гарагийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Дэлхий)

2.Дөрөвдүгээр сард улс орон тэмдэглэх баярыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Сансрын нисгэгчдийн өдөр)

3. Анхны сансрын нисгэгч хэн бэ? (Юрий Алексеевич Гагарин)

4. Гагарины сансрын хөлөг ямар нэртэй байсан бэ? ("Зүүн")

Өнөөдөр бид маш олон сонирхолтой зүйл сурлаа, та бүхэнд өнөөдөр амжилт хүсье.

Багш шүлгийг уншдаг:

Хэн анх гаригууд руу ниссэн бэ?

Жилд нэг удаа дөрөвдүгээр сард ямар баяр байдаг вэ?

Сансрын тухай домог бий,

Баатарлаг сансрын нисэгчид ил харагдахуйц байна!

Тэд дэлхий дээр тайван амьдарч чадахгүй,

Зарим шалтгааны улмаас тэд үргэлж дээшээ татагддаг.

Одууд тэдэнд захирагдаж, бууж өгч,

Тэдний мөрний оосор алтаар гэрэлтэж байв.

Хүүхэд бүр багаасаа маш сайн мэддэг,

Гагарин Юрий - сансрын баатар,

Эцсийн эцэст сансрын нисгэгч нэг л өдөр төрдөггүй,

Тэр чиний болон миний дэргэд байж чадна.

Тэгээд дахин үл мэдэгдэх зайд

Сансрын хөлөг хөөрнө...

Таны мөрөөдөж байсан зүйл биелэх болтугай

Хүүхдүүд ээ, тэнгэрт нисээрэй, зам нээлттэй байна!

Дунд бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуй, сэдэв: "Цэцэрлэгт сансрын нисгэгчдийн өдөр"

Зорилго:

Сансрын нисгэгчдийн өдрийн баярын түүхтэй хүүхдүүдэд танилцуулах.
Гариг, нар, сарны тухай анхны мэдээлэл өгнө үү.
Толь бичиг: сансар, гариг, сансрын хөлөг, Юрий Гагарин.
Геометрийн дүрсийн талаархи мэдлэгээ бататгах.
Харааны ур чадварыг сайжруулах.
Орон зайн төсөөлөл, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Ю.Гагарины хөрөг, Белка, Стрелка нохой, одны орд, сарыг дүрсэлсэн зургууд.
Бөмбөлөг.
Геометрийн дүрсүүдийн багц, эдгээр дүрсүүдээс бүрдсэн пуужингийн дээж.
Зурсан харь гарагийнхан, геометрийн дүрсээр хийсэн пуужин бүхий цаасан хуудас, харандаа.
Од эрхсийн зураг.
Зүссэн тойрог бүхий картон, шар, улбар шар өнгийн будаг, хөвөн, зургийн хэрэгсэл.

Хичээлийн явц:

Эрт дээр үеэс хүмүүс тэнгэрийг харж, үүлнээс дээш гарч, тэнд юу байгааг олж мэдэх талаар бодож ирсэн. Хүмүүс эдгээх төхөөрөмж бүтээж сурахаас өмнө маш их цаг хугацаа зарцуулсан. Тэдэнд хамгийн түрүүнд хүмүүс биш, харин амьтад ниссэн: харх, дараа нь нохой. Энэ зургийг хараарай. (Үзүүлэх). Үүн дээр та анхны нохойнуудыг харж болно. Хэн сансарт нисээд буцаж ирэв. Тэдний нэрийг Белка, Стрелка гэдэг. Бусад нохойнууд сансарт амжилттай ниссэний дараа л анхны хүн тийшээ очив.
Олон жилийн өмнө яг энэ өдөр сансрын нисгэгч Юрий Гагарин сансарт ниссэн юм. (Юрий Гагарины хөрөг зураг).

Сансрын пуужинд
"Зүүн" нэртэй
Тэр бол дэлхий дээрх анхны хүн юм
Би одод хүртэл гарч чадсан.

Түүнээс хойш бид жил бүрийн энэ өдөр Сансрын нисгэгчдийн өдөр буюу сансрын нисэгчид болон тэдэнд сансарт амжилттай нисэхэд тусалдаг бүх хүмүүсийн баярыг тэмдэглэдэг.

Өнөөдөр та бид хоёр сансрын нисгэгчээр тоглох болно: бид сансрын хөлөг онгоцоор нисч, харь гарагийнханд тусалж, одны оддыг ажиглах болно.

Юрий Гагарин сансарт пуужингаар ниссэн. Бөмбөгний жишээн дээр би пуужин хэрхэн нисдэгийг харуулах болно.

Багш бөмбөлөг хийлж, нүхийг хуруугаараа хаадаг. Тэгээд тэр хуруугаа тайлж, бөмбөг огцом шидэв.

Манай бөмбөлөг яг л пуужин шиг ниссэн - дотор нь агаар байгаа л бол урагш хөдөлсөн. Гэхдээ пуужинд агаар биш, харин түлш байдаг.

Одоо геометрийн дүрсээр өөрсдийн пуужингаа бүтээцгээе.

"Пуужин бүтээх" дидактик тоглоом

Хүүхдүүдэд дээж, геометрийн дүрсний багцыг санал болгодог. Үүнээс та пуужин бүтээх хэрэгтэй.

"Сансрын нисэгчид гариг ​​дээр газардлаа" динамик түр зогсолт

Янз бүрийн хэмжээ, хэмжээтэй цагирагуудыг шалан дээр тавьдаг. Хүүхдүүд "Зүүн" ба "Аянга" гэсэн хоёр багт хуваагдан дараах тушаалуудыг гүйцэтгэдэг.
"Восток" хөлгийн багийн гишүүд ар араас нь жагсав.
"Молния" сансрын хөлгийн багийн гишүүд тойрог дээр зогсож байна.
"Восток" хөлгийн багийнхан том шар гариг ​​дээр газарджээ.
"Молния" хөлгийн багийнхан хоёр жижиг цэнхэр гариг ​​дээр газарджээ.

Сансрын нисэгчид болон эрдэмтэд манай нарыг тойрон эргэдэг гаригуудад амьдрал байхгүй болохыг олж тогтоосон: зарим нь хэт хүйтэн, зарим нь хэт халуун байдаг. Эдгээр гараг дээр хэн ч амьдардаггүй.

Зөвхөн манай дэлхий
Бүх талаараа амьдрахад тохиромжтой.
Эцсийн эцэст Дэлхий бол цэцэрлэгт хүрээлэн юм
Энэ хүйтэн орон зайд.
Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,
Нүүдлийн шувуудыг дуудаж байна.
Өөрийн гарагийг халамжил -
Эцсийн эцэст үүнтэй адил хүн байхгүй!

Гэхдээ хаа нэгтээ хол, хол, өөр одны дэргэд байж магадгүй. Алс холын гаригуудад амьд оршнолууд байдаг. Бид бусад гариг ​​дээр амьдардаг хүмүүсийг "харь гаригийнхан" гэж нэрлэдэг. Одоо харь гарагийнхан бидний тусламж хэрэгтэй байна: бид тэдэнд сансрын хөлөг олоход нь туслах хэрэгтэй.

"Харь гарагийнхныг сансрын хөлөгт байрлуулах" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд ээ, хуудсыг хараад надад хариулна уу:
Хэн ямар пуужин нисдэг вэ?

Цаасан хуудсан дээр харь гаригийнхныг геометрийн дүрс, пуужингууд нь ижил хэлбэрийн хэлбэртэйгээр зурдаг. Та ижил геометрийн хэлбэрээс бүрдсэн пуужин, харь гарагийн зургийг шугамаар холбох хэрэгтэй.

Шөнө орой дэлхий дээр,
Зүгээр л гараа сунга
Та оддыг авах болно:
Тэд ойрхон байгаа бололтой.
Та тогос өд авч болно,
Цагны гарт хүр,
Дельфинээр яв
Жинлүүр дээр савлуур.
Шөнө орой дэлхий дээр,
Хэрэв та тэнгэр рүү харвал,
Та усан үзэм шиг харах болно.
Од эрхэс тэнд өлгөөтэй байдаг.

"Од эрхэсийг нэрлэ" дидактик тоглоом

Залуус аа, одон орон судлаачид - оддыг ажиглаж, судалдаг эрдэмтэд тэнгэрт шинэ оддыг илрүүлж, тэдгээрийн нэрийг олоход туслахыг биднээс хүсч байна.
Дурангаар харж байгаа мэт гараа бие биенийхээ ард хуруу шилэнд хийж, энэ одны ордыг анхааралтай ажигла. Та үүнийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Байшин
Шувуу
Шүхэр
Цэцэг

Шөнө тэнгэр рүү харахад бид юу хардаг вэ? (Зургийг үзүүл. Хүүхдүүдийн хариулт). Од ба сар.
Сар бол манай гарагийн хиймэл дагуул юм.

Зөвхөн нар унтдаг,
Сар зүгээр сууж чадахгүй.
Шөнө тэнгэрээр алхаж,
Дэлхийг бүдэгхэн гэрэлтүүлдэг.

Одоо манай пуужин сар руу явна. Тэнд бид сарны хөрөг зурах болно. Гэхдээ эхлээд хуруугаа бэлдье.

Хурууны гимнастик

"Нар"
(Хоёр алгаа хооронд нь хөндлөн холбосон, хуруугаа хооронд нь сунгасан)

"Пуужин"
(Алгыг долоовор, дунд, нэргүй хуруугаараа холбосон, алганы доод хэсгүүдийг салгаж, бугуйг ширээн дээр)

"Луноход"
("Аалз" шиг бүх жигд бус байдлаас зайлсхийж, ширээний гадаргуу дээгүүр хуруугаа гүйлгээрэй)

Хөвөн даавуугаар зурах "Сар"

Хүүхдүүдээс дугуй зүссэн картон цаасыг хар цаасан дээр байрлуулж, хөвөн ашиглан тойрог дээр будгийг түрхэх (т рхэц биш, харин дарах). Дараа нь картоныг болгоомжтой авч, хуруугаараа тогоонуудын тойрог зур.

Мөн бид тантай хамт дэлхий дээр амьдарч байна.

Бид гайхамшгуудын төлөө хичээдэг
Гэхдээ үүнээс илүү гайхалтай зүйл байхгүй
Хэрхэн нисч буцах вэ
Танай байшингийн дээвэр дор!

Дэлхий дээрх бүх зүйлийн талаар:

1930 онд Америкт Кавказын нуруунд нэгэн охин хулгайлагдсан тухай "Хуульчин дуу" кино гарчээ. Жүжигчин Стэн Лорел, Лоуренс Тиббетт, Оливер Харди нар энэ кинонд нутгийн луйварчдын дүрийг бүтээжээ. Гайхалтай нь эдгээр жүжигчид баатруудтай тун төстэй...

Хэсгийн материал

Залуу бүлэгт зориулсан сургамж:

Дунд бүлгийн ангиуд.

Сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан сэдэвчилсэн хичээл "Хэрэв бид үнэхээр хүсч байвал сансарт ниснэ!" цэцэрлэгийн ахлах болон бэлтгэл бүлгүүдэд.

Зохиогч Набокова Е.И.
Энэ материал нь цэцэрлэгийн сурган хүмүүжүүлэгч, хөгжмийн найруулагч нарт хэрэг болно.
Зорилтот: сансар огторгуй, сансрын нисэгчийн мэргэжлийн талаархи мэдлэг, санаа бодлыг өргөжүүлэх.
Даалгаварууд:хүүхдүүдэд эх оронч үзэл, эх орноороо бахархах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
Хүүхдэд сансар огторгуй, сансрын нисгэгчдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох;
МХТ, хөгжим, гадаа тоглоомын тусламжтайгаар хүүхдийн сэтгэн бодох, биеийн хөдөлгөөн, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж: танилцуулга хийх проектор, дэлгэц, цагираг, элсний уут, бөмбөлөг, маркер.

Хөгжмийн найруулагч. Залуус аа, өнөөдөр бид баярын өдөр - Сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэхээр танхимд цугларлаа.
Эрт дээр үеэс хүмүүс "Орон зай гэж юу вэ?" Гэсэн асуултын талаар бодож эхэлсэн.
Дэлхийгээс өөр гариг ​​дээр амьдрал байвал яах вэ?"
Дараа нь Зөвлөлтийн эрдэмтэд, зохион бүтээгчид анхны сансрын хөлгийг бүтээжээ
"Восток" хөлөг онгоц.
Хэн анх сансарт ниссэнийг та мэдэх үү?
Хүн сансарт нисэхээс өмнө амьтад тэнд байсан.
Лайка нохой сансарт анх гарсан.
Харамсалтай нь Лаика дэлхийд буцаж ирж чадаагүй ч сансар судлалын хөгжилд маш их тусалсан тул Москвад түүнд зориулж хөшөө босгожээ.


Лаика нохой амжилтгүй ниссэнээс хойш 3 жилийн дараа Белка, Стрелка гэсэн хоёр нохойг аль хэдийн сансарт илгээв. Тэд сансарт ганцхан хонож, амжилттай газарджээ.


1961 оны дөрөвдүгээр сарын 12-нд түүхэндээ анх удаа хүнтэй “Восток” хөлөг Байконурын сансрын буудлаас хөөрч, дэлхийг тойрон нисчээ.

Нислэг ердөө 108 минут үргэлжилсэн. Түүнээс хойш 4-р сарын 12-ны энэ өдөр бид Сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэдэг. Бид энэ өдрийг санаж, сансар огторгуйг анх эзэлсэн манай орос хүн байсан гэдгээрээ бахархаж, агуу эх орондоо хайртай, бахархаж байна.
Ахлах хамтлагийн бидэнд зориулж хийх Оросын тухай дууг сонсоцгооё.
"Манай Орос үзэсгэлэнтэй." З.Рут.
Хөгжмийн найруулагч. Одод руу ниссэн анхны сансрын нисгэгч хэн байсныг та мэдэх үү?
Хүүхдүүд. Юрий Алексеевич Гагарин.


Хөгжим хянагч.Хөгжмийн зохиолч А.Пахмутова, яруу найрагч Н.Добронравов нар зориулав
Юрий Гагарин "Тэр ямар залуу байсныг чи мэднэ" хэмээх гайхалтай дуу.

Хөгжмийн найруулагч.Юрий Гагарин бүх дэлхийн баатар болжээ.
Тэр бол бидний нүдээр харсан анхны хүн юм
Дэлхий үнэхээр дугуй бөгөөд маш үзэсгэлэнтэй.
Та сансарын аялалд гарахыг хүсч байна уу?
Залуу сансрын нисгэгч ямар шинж чанартай байх ёстой вэ? (Хүүхдийн хариулт)
Хэн сансрын нисгэгч болохыг хүсдэг вэ?
Тэр маш их зүйлийг мэддэг байх ёстой
Хүнд идэж, дасгал хий.
Чадварлаг, хор хөнөөлтэй, ууртай
Бид үүнийг тойрог замд оруулахгүй.
Бид зөвхөн найрсаг хүмүүсийг л авна.
Бидэнд уйтгартай хүмүүс хэрэггүй!
Та нөхөрлөлийн дүрмийг мэдэх үү?
Нэг нь бүхний төлөө, бүгд нэгний төлөө! (найрал дуугаар давтах)
Хөгжмийн найруулагч. Нислэгийн өмнө бие халаалт хийхийг зөвлөж байна.
Сансрын халаалт.
Хөгжмийн найруулагч. Сансарт нисэхийн тулд,
Мэдэх зүйл их байна!
Одоо би таны сансрын талаар юу мэддэгийг шалгах болно. Оньсого таавар:
(хүүхдүүд зөв хариулт өгсний дараа хариултууд дэлгэцэн дээр гарч ирнэ)
1. Тэнгэрт шар өнгийн тойрог харагдаж байна
Мөн туяа нь утас шиг юм.
Дэлхий эргэн тойронд эргэдэг
Соронз шиг.
Би хөгширөөгүй ч гэсэн
Гэхдээ аль хэдийн эрдэмтэн -
Энэ бол тойрог биш, бөмбөг гэдгийг би мэднэ,
Маш халуун. (Нар).
2. Хүн пуужинд сууж байна.
Тэр зоригтойгоор тэнгэрт нисч,
Тэгээд бидэн рүү сансарын хувцастайгаа
Тэр сансраас харж байна. (Сансрын нисгэгч).
3. Сансарт хайруулын таваг байхгүй,
Бас тогоо байхгүй.
Энд будаа, майга байдаг,
Мөн борщ, винегретт -
Цөцгий шиг савласан!
Би сансрын нисгэгч болно.
Би ямар нэг юм идэх болно
Аяга таваг огт байхгүй. (Хоолойноос).
4. Цэнхэр тэнгэрт гэрэл асч байна
Бүх анхаарлыг татлаа
Тэр дэлхийг тойрон нисдэг
Бидэнд мэндчилгээ дэвшүүлж байна. (хиймэл дагуул).
Залуус аа, нарны аймагт ямар гаригууд багтдагийг та мэдэх үү?
Хүүхдүүдийн хариулт.


Сайн хийлээ! Та сансар огторгуйн талаар маш их зүйлийг мэддэг болсон!
Нарны аймгийн гаригуудын тухай богино хэмжээний хүүхэлдэйн кино үзэхийг санал болгож байна.

Нарны эргэн тойронд гаригууд хэрхэн хөдөлдөг талаар илүү сайн ойлголт өгөхийн тулд
энэ тоглоомыг тоглоцгооё:
Тоглоом "Нар, Дэлхий, Сар".
Юуны өмнө та хүүхдүүдтэйгээ хамт юу эргэлдэж байгааг санаж байх хэрэгтэй.
3 хүн тоглодог. "Сансрын" хөгжим сонсогдож байна.
Эхний хүүхэд хөдөлгөөнгүй зогсож, нар (улбар шар эсвэл шар бөмбөг) гартаа барьдаг.
Хоёр дахь хүүхэд гартаа ногоон бөмбөг барьж нарны эргэн тойронд алхаж байна (Энэ бол дэлхий эргэдэг),
Энэ үед гурав дахь хүүхэд гартаа цэнхэр бөмбөг барьж, ногоон бөмбөг барьсаар хүүхдийг тойрон гүйж байна (энэ бол Дэлхийг тойрон эргэдэг сар юм).

Хөгжмийн найруулагч.Тиймээс бид сансарт гарахын тулд сансар огторгуйд очдог.


Тоглоом "Пуужин хөөргөгч"
Бүлэг бүрээс хэд хэдэн хүн дуудагддаг бөгөөд тэд хөгжмийн фрагментийн төгсгөлд пуужинд (цагираг) байраа эзлэх ёстой. Пуужингийн багийн гишүүд 3-аас илүүгүй хүн байна. Аажмаар цагирагны тоо багасна.

Хөгжмийн найруулагч.Сансрын хөлөг хөөрөхөд бэлэн байна
Багийнхан тушаал хүлээж байна.
Нэг минут ч дэмий үрэлгүй,
Хөөрцгөөе.
Фонопедийн дасгал "Пуужин"
Шатахууныг шалгаж байна хүүхдүүд "ш-ш-ш" гэж хэлдэг
Хаалтыг нээх, хаах "a" дээр дээш доош "glissando"
Радио шалгаж байна богино, хурц "у" авиаг дуудна
Хөдөлгүүрийг асаана уу "r" гэж дуугарч, нударгаа эргүүлээрэй
Хөгжмийн найруулагч.Анхаар! Анхаар! Би сансрын хөлөг хөөрөх тушаал өгч байна! 5, 4, 3, 2, 1! Эхлэх!
Сансрын хөгжим сонсогддог


Хөгжмийн найруулагч.Бид аль хэдийн нисч байна! "Цооног" дахь гаригуудыг харцгаая.
Тэд найрал дуугаар ярьдаг:
Бүх гаригууд дарааллаар
Бидний хэн нь ч нэрлэж болно:
Нэг - Мөнгөн ус, хоёр - Сугар,
Гурав - Дэлхий, дөрөв - Ангараг!
Тав нь Бархасбадь, зургаа нь Санчир,
Долоо нь Тэнгэрийн ван, найм нь Далай ван юм.
Мөн ес дэх гараг -
Плутон гэж нэрлэдэг!
(А. Хайтын шүлгүүд)
Хөгжмийн найруулагч. Бид Санчир гаригт ойртож байна.


Санчир гаригийг хамгийн нууцлаг гаригуудын нэг гэж үздэг.
Залуус аа, бид Санчир гаригийн хөрсний дээж авч илгээх хэрэгтэй
судалгаанд зориулж дэлхий рүү.
Бид энэ хэсэгт хөдөлгөөн хийх тусгай төхөөрөмж ашиглах шаардлагатай болно - эдгээр нь сансрын үсрэлт юм.
"Санчир гаригийн араар бөмбөг унах" буухиа уралдаан
Хөгжмийн найруулагч. Сайн хийлээ! Мөн бидний аялал үргэлжилсээр байна. Манай пуужин Ангараг гараг руу чиглэж байна.
Сансрын хөгжим сонсогддог.
Хөгжмийн найруулагч.Ингээд бид Ангараг гараг дээр ирлээ.


Ангараг бол цөлийн гариг ​​юм
Мөн хэмжээ нь сарнаас арай том юм.
Энэ нь улаан өнгөнөөс болж,
Дайны бурхны нэрээр нэрлэгдсэн.
Мөн дэлхийн хаана ч уул байхгүй
Тэр гараг дээрхээс өндөр.
Залуус аа, энэ цөл гаригийг Ангарагчуудаар дүүргэцгээе.
Тоглоом "Ангараг гараг"
Тоглоомын хувьд хэд хэдэн улаан бөмбөг ав - аль болох олон Ангараг эрчүүдийг бөмбөгөнд зур. Хэн хамгийн их зурсан нь ялагч болно.
Хөгжмийн найруулагч.Залуус аа, бид нислэгийн үеэр сансрын роботуудтай уулзаж, дуртай тоглоомоо тоглосон гэж төсөөлөөд үз дээ.
Тоглоом "Робот ба одод"
Хөгжмийн найруулагч. Энд сансрын нислэг дуусна. Дэлхий рүү буцах цаг боллоо!
Сансрын хөгжим сонсогддог.

Боловсролын чиглэлүүд:"Танин мэдэхүй", "Харилцаа",

"Зөгнөлт зохиол", "Хөгжим", "Биеийн тамир"

Урьдчилсан ажил:"Сансар огторгуй" сэдвээр хүүхдүүдтэй ганцаарчлан ярилцах, зураг зурах, хүүхдүүдтэй "Одтой тэнгэр" хэвлэмэл самбар тоглоом тоглох, эцэг эхчүүдтэй зөвлөлдөх.

Даалгаварууд:

1. Хүүхдийн сансрын нисгэгчдийн сонирхлыг хөгжүүлэх; Тэдний баатарлаг хөдөлмөрийг биширч, анхны сансрын нисгэгч нь орос хүн байсан гэж бахархаж сургах. Сансрын нислэгийн талаарх ойлголтоо өргөжүүл.

2. Бид дэлхий дээр амьдардаг тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх; Сансар огторгуйд бусад гаригууд, одод, одны ордууд байдаг.

3. Толь бичгийг объектын шинж чанарыг илэрхийлсэн нэр үгээр идэвхжүүлэх; нэр үгийг нэр үгтэй уялдуулах чадварыг сайжруулах.

4. Хүүхдийн хөгжмийн туршлагаа баяжуулах. Хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

5. Кроссворд шийдвэрлэх чадварыг үргэлжлүүлэн бэхжүүлэх, үгсийг авиа болгон хуваах.

6. 20 дотор тоолох чадварыг сайжруулах, тоонуудын хоорондын хамаарлын талаарх ойлголтыг нэгтгэх.

7. Хүүхдийн уран зохиол, боловсролын уран зохиолын сонирхлыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх. Бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

8. Ур чадвар, урвалын хурд, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.

Материал:

1. “Сансар огторгуй” сэдэвт зураг (сансрын нисгэгчдийн хөрөг, пуужингийн төрөл, хиймэл дагуул, одтой тэнгэр, гаригуудын диаграмм).

2. Сансрын нисгэгчдийн тухай дуу бичих (“I am Earth” В. Мурадели, Е. Долматов.)

3. Хүүхдийн тоогоор цаасан пуужин.

4. Сансрын нисгэгч болон харь гарагийнхантай загвар өмсөгч.

1-р хэсэг.

"Сансар" сэдвээр хүүхдүүдэд эерэг сэтгэл хөдлөлийг бий болгохын тулд "Пуужин" тоглоом тоглоорой.

Ширээн дээр цаасан "пуужин" тавьсан нь хүүхдүүдээс нэг юмуу хоёроор цөөн.

Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж, "хоцорсон хүмүүст зай байхгүй" гэсэн үгэнд "пуужин" гэж хариулдаг.

Хурдан пуужингууд биднийг хүлээж байна

Гаригууд дээр алхахын тулд,

Бидний хүссэн зүйл

Энэ рүү нисцгээе!

Гэхдээ тоглоомонд нэг нууц байдаг -

Хоцорсон хүмүүст зай байхгүй.

Тоглолтыг 2-3 удаа давтаж, 1-2 "пуужин" -ыг зайлуул. Хүүхдүүдээс хэдэн хүүхэд, хичнээн "пуужин" байгаа, хүн бүрт хангалттай "пуужин" байгаа эсэх, үгүй ​​бол хэд нь цөөхөн байгааг тоолоход урь.

Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, та удахгүй ямар чухал өдөр болохыг мэдэх үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ю.А.Гагарины хөргийг үзүүлээд асуув.

Энэ хэн болохыг та мэдэх үү? Ю.А.Гагарины тухай мэддэг зүйлээ бидэнд хэлээч.

Хүүхдүүд: Ю.А.Гагарин сансарт ниссэн анхны хүн.

Тэрээр сансрын хөлөгт дэлхийн дээгүүр, өндөрт боссон. Сансарт нисдэг хүмүүсийг нисгэгчид - сансрын нисгэгчид гэж нэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:В.Бороздины “Сансарт анхлан” өгүүллэгийг уншиж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сансрын нисгэгч байх нь нэр хүндтэй төдийгүй маш хэцүү ажил юм.

Та зоригтой, шийдэмгий, тууштай, авхаалжтай, хамгийн чухал нь цогц боловсролтой байх ёстой.

Багш пуужинтай дүрслэлийг зааж өгөөд:

“Сансрын хөлөг маш нарийн тоног төхөөрөмжөөр тоноглогдсон бөгөөд сансрын нисгэгч түүн дээр ажиллаж, эвдэрсэн тохиолдолд яаралтай засварлахын тулд бүх зүйлийг төгс мэддэг байх ёстой.

Сансрын нисэгчид шинжлэх ухааны судалгаа явуулахын тулд сансарт нисдэг; Тэд дэлхийн цаг уур, бусад гарагуудыг судалж, таталцлын хүчгүй үед ургамал хэрхэн ажилладагийг судалж, бусад олон хэрэгтэй судалгаа хийдэг.

Багш хүүхдүүдтэй хамт зургуудыг хардаг.

Хүүхдэд зориулсан асуултууд:

1) Анхны эмэгтэй сансрын нисэгчийг нэрлэ (Валентина Терешкова)

2) Аль сансрын нисгэгч сансарт анх гарсан бэ (Алексей Леонов)

3) Сансарт анх ямар амьтад ниссэнийг та санаж байна уу? (нохой: Лаика, дараа нь Белка, Стрелка)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансрын нисгэгчдийн тухай олон шүлэг, дуу бичсэн.

Хөгжмийн “Би дэлхий” дууны бичлэг орсон. В.Мурадели, Е.Долматовын үг.

Дууны үгийн талаар асуулт асууна.

Багш хүүхдүүдийг кроссворд шийдэхийг урьж, оньсого асууна.

Хүүхдүүд оньсого тааварын хариултыг дуу авиа болгон тайлах ёстой. Хэрхэн бичихийг мэддэг хүмүүс хариултаа кроссворд руу бие даан оруулах боломжтой.

1. Ёроолгүй далай,

Төгсгөлгүй далай

Агааргүй, харанхуй

Бас ер бусын

Орчлон ертөнц үүнд амьдардаг,

Од ба сүүлт од,

Мөн оршин суугчид байдаг

Магадгүй гаригууд. (зай)

2. Агаарын хөлөг дээр,

Сансар огторгуй, дуулгавартай,

Бид салхинаас давж байна

Бид (пуужин) унаж байна

3. Шар хавтан

Тэнгэрт өлгөгдсөн

Шар хавтан

Хүн бүрт халуун дулааныг өгдөг. (Нар)

4. Мөсөн биет нисдэг,

Түүний сүүл нь гэрлийн зурвас,

Мөн объектын нэр нь (сүүлт од)

5. Шөнө зам гэрэлтүүлдэг,

Оддыг унтуулдаггүй,

Бүгд унтъя, түүнд унтах цаг алга,

Тэнгэрт унтахгүй (сар)

2-р хэсэг.

Биеийн тамирын минут:"Хөвөнг нэвтрүүлэх"

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна. Эхний хүүхэд өмнөө алга ташиж, дараа нь хөршийнхөө алган дээр алгадах гэх мэт тойрог хэлбэрээр алгадана.

Багш болон хүүхдүүд одны газрын зургийг хардаг.

Асуулт асууж байна.

Major одны одыг олоорой. Энэ одны ордонд хэдэн од байдаг вэ? (Долоо)

Хойд хагас бөмбөрцгийн хамгийн тод од юу вэ? (туйлт)

Нарны аймагт хэдэн гараг байдаг вэ? (Долоо)

Та алийг нь мэдэх вэ? (Буд, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Санчир,

Тэнгэрийн ван, Далай ван, Плутон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: В.П.Лепиловын "Сансрын үлгэр" шүлгээс бид өөр ямар одод, оддыг сурдаг вэ?

Шүлэг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нартай тоглоцгооё.

"Сансрын нисгэгч", "харь гарагийнхан"-тай загварыг танилцуулж байна.

Тэд үүнийг хүүхдүүдтэй хамт авч үздэг.

Та өөрийгөө сансрын нисгэгчид гэж төсөөлөөд үз дээ. Та харь гарагийнхан таныг угтсан үл мэдэгдэх гариг ​​дээр ирлээ. Тэд дэлхийн хэлийг мэддэггүй тул та дэлхийн гаригаас ирсэн, амар амгалан ирсэн гэдгээ дохио зангаагаар харуулах ёстой.

Хүүхдүүд импровиз хийдэг.

Тоглолтын дараа багш хүүхдүүд ямар шинэ, сонирхолтой зүйл сурсан тухай дүгнэдэг.

Хичээлийн бие даасан дүн шинжилгээ.

1. Энэхүү боловсролын үйл ажиллагааны даалгавар, зорилго бараг бүгдээрээ дууссан.

2. Боловсролын заасан бүх чиглэлийг хэрэгжүүлсэн.

3. Хүүхдүүд энэ сэдвийг сонирхож, асуултанд идэвхтэй хариулав.

4. Хүүхдүүд дуу сонсох, тоглоомд оролцохдоо сэтгэл хөдлөлийн эерэг хандлагатай байсан.

1. Идэвхи багатай хүүхдүүдийг харилцан ярианд урихыг хичээ.

2. Хичээлийн сэдвийг бүрэн эзэмшээгүй хүүхдүүдтэй ганцаарчилсан ажил явуулна.


Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Нөхөн төлбөрийн төрлийн №18 цэцэрлэг" Мытищи

Москва муж

Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй,

Сансрын нисгэгчдийн өдөрт зориулсан "Сансрын аялал".
Сурган хүмүүжүүлэгч: Романенко Светлана Семеновна Хөтөлбөрийн зорилго: 1. Боловсролын: - геометрийн дүрсүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх; - рефлексийн арга, өөрийгөө хянах туршлага дээр үндэслэн багшийн удирдлаган дор бэрхшээлийг бие даан даван туулах туршлагыг бий болгох; - тоонуудыг хэмжигдэхүүнтэй уялдуулах, нэгтгэлийг харьцуулах, тэдгээрийн хооронд тэгш байдлыг тогтоох чадварыг сайжруулах; - логик бодлого, ур чадварын асуудлыг шийдвэрлэх дадлага; - хүүхдийн математикийн сонирхол, мэдлэгт итгэх итгэлийг хөгжүүлэх. - сэтгэцийн үйл ажиллагааг сургах - дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, хийсвэрлэх - хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх; - хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдлийн талаархи мэдлэг, ойлголтыг нэгтгэх. -Хүүхдийг Сансрын нисгэгчдийн баярын түүхтэй танилцуулах. - гаригууд, нар, сарны тухай анхны мэдээлэл өгөх. - харааны чадварыг сайжруулах. 2.Хөгжүүлэх: - хүүхдийн танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх; - "Сансар огторгуй" сэдвээр үгсийн санг баяжуулах, идэвхжүүлэх; - бүтээлч төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх; - моторт болон тоглоомын үйл ажиллагааг хөгжүүлэх; - тоглоом, бүжгийн хөдөлгөөнийг импровизаци хийхийг дэмжих. 3. Боловсролын: - амжилтанд хүрэх нөхцөл байдлыг бий болгох; Хариуцлага, харилцан туслалцааны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх; - баяр баясгалантай баярын уур амьсгалыг бий болгох. Тайлбар толь бичгийн ажил Сэдвүүд: сансар огторгуй, сансрын нисэгчид, жингүйдэл, гариг, тойрог зам, орчлон ертөнц, агаарын хөлөг, тойрог замын станц, Буд, Сугар, Дэлхий, Ангараг, Бархасбадь, Плутон, Санчир, Тэнгэрийн ван, Далай ван.
Үйлдэл: нисэх, аялах, газардах, судлах. Тэмдгүүд: зоригтой, зоримог, үл мэдэгдэх, оршин суугчгүй, алслагдсан, асар том. Тоног төхөөрөмж: Ю.Гагарины хөрөг, Белка, Стрелка нохой, одны орд, сарыг дүрсэлсэн зургууд. Бөмбөлөг. Геометрийн дүрсүүдийн багц, эдгээр дүрсүүдээс бүрдсэн пуужингийн дээж. Геометрийн дүрсээр хийсэн харь гарагийнхан, пуужингууд бүхий цаасан хуудас, харандаа, оноо тоолох од, пуужин барихад зориулсан картон эд анги, гараг, нарны дүрс бүхий гэрэл зураг, зурагт хуудас, эсгий үзэг. Урьдчилсан ажил: Эмили Бомонтын "Зураг дахь орон зай" номыг унших, "Сансар" сэдвээр зураг зурах, "Манай сансрын хөлөг" зохион бүтээх, "Сансрын нисгэгч", "Пуужин" загварчлал, "Луноход" аппликейшн, Пуужингийн загвар. Арга, арга: аман яриа: асуулт, оньсого, асуудлын нөхцөл байдал, яруу найраг, тайлбар, практик: динамик завсарлага, пуужин зохион бүтээх; тоглоом: гэнэтийн мөч; харааны: аудио бичлэг, чимэглэл.
Хичээлийн явц

Танилцуулга хэсэг
(Хүүхдүүд Ю. Гуляевын тоглосон "Тэр ямар залуу байсан" хөгжмийг дуулж хамтлагт орж байна.) Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарыг хараад маш их баяртай байна. Гараа барьж, бие биедээ инээмсэглээрэй. Одоо манай зочдыг хар, тэдэнтэй мэндчилж, инээмсэглээрэй. Агуу их! -Өнөөдөр ямар баяр вэ?
- Өнөөдөр хэцүү өдөр,

Үүнийг дэлхийн хүн бүр мэддэг.

Анх удаа сансарт ниссэн

Газрын хүн зоригтой байдаг

Өргөн уудам ертөнцийг байлдан дагуулаарай

Тэр хүн үнэхээр хүсч байсан.

Тэгээд гүн орон зайд

Эхний хиймэл дагуул нисэв.

Тэгээд тэр сансарт гарав

Тэгээд үүрд алдартай болсон

Пуужин дахь хиймэл дагуулын араас

Хамгийн анхны хүн

Шинжлэх ухаан урагшилна

Гэрлийн хурдыг эзэмшсэн,

Бид гүн сансарт ниснэ

Бусад гаригуудыг харь гараг руу.
М.Ю.Богина Сурган хүмүүжүүлэгч: Яагаад яг 4-р сарын 12? Хүүхдүүд: Энэ өдөр хүн анх удаа сансарт ниссэн. -Дэлхий гаригийн оршин суугч анх удаа од руу гүйлээ. Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлхийн анхны сансрын нисгэгч ямар нэртэй байсныг хэн мэдэх вэ? Хүүхдүүд: Орчлонгийн анхны сансрын нисэгчийг Юрий Алексеевич Гагарин гэдэг.
Гол хэсэг
Сурган хүмүүжүүлэгч: Үзэсгэлэнд очиж гэрэл зургуудыг харцгаая. Хүүхдүүд ээ, хөрөг дээрээс инээмсэглэсэн, зоригтой нисгэгч - сансрын нисгэгч, ЗХУ-ын баатар, хурандаа Юрий Алексеевич Гагарин биднийг харж байна.Тэгээд энд тэр нислэгийн үеэр өмссөн хувцастайгаа өөр хувцасласан байна. Түүний бүх костюмыг сансрын хувцас гэж нэрлэдэг. Үүнд бүрхүүл, дуулга, бээлий, гутал орно. Сансрын хувцас нь сансрын хөлгийн бүхээгтэй адил бөгөөд сансрын нисгэгчид нисэх боломжтой бүх зүйл байдаг. Энэхүү костюм нь амьсгалахад шаардлагатай амьсгалын замын хольцтой хоолойнуудыг агуулдаг бөгөөд биеийн температурыг хэвийн хэмжээнд байлгах жижиг хайрцаг байдаг. Энэхүү костюм нь маш бат бөх, даралт, цацрагаас хамгаалдаг скафандр юм. Костюм нь дэлхийтэй холбогдсон, түүнд тоног төхөөрөмжийн мэдрэгч бүхий микрофон багтсан бөгөөд бид сансрын нисгэгчдийг харж, ярилцах боломжтой. Сансрын хувцас нь хүнд бөгөөд зөвхөн бэлтгэгдсэн, тэсвэр хатуужилтай хүмүүс өмсөж болно. Ю.А.Гагаринаас өмнө хэн сансарт ниссэнийг хэн мэдэх вэ? (Мөн тэдэн рүү хамгийн түрүүнд хүмүүс биш, амьтад ниссэн: харх, дараа нь нохой. Энэ зургийг хараарай. Түүн дээр та анхны нохдыг харж болно. Сансарт нисээд буцаж ирсэн. Тэдний нэрийг Белка, Стрелка. Үүний дараа л бусад ноход сансарт амжилттай ниссэний дараа анхны хүн тэнд очсон.) Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансарт ниссэн анхны хүн бол Юрий Гагарин бөгөөд манай гаригийн тойрог замд бүхэл бүтэн 108 минут зарцуулсан! Тэрээр "Восток" хөлгөөр дэлхийг тойрон ниссэн. Мөн 1961 оны 4-р сарын 12-ноос эхлэн бид Сансрын нисгэгчдийн өдрийг тэмдэглэж байна
.
Энэ жил буюу 2016 оны дөрөвдүгээр сарын 12-ны өдөр анх хүн сансарт ниссэний 55 жилийн ой тохиож байна. Манай нутаг нэгт Юрий Алексеевич Гагарин үүнийг хийсэн. Сансарт анх ниссэнээс хойш богинохон хугацаанд хүн саран дээр очиж, нарны аймгийн бараг бүх гарагийг судалж үзсэн боловч тэр анхны нислэг нь хамгийн хэцүү бөгөөд аюултай нь байв. Цаг гаруйн дараа Ю.А. Гагарин дэлхий дээрх хамгийн алдартай хүн болсон ч хүнтэй сансрын хөлөг дэлхийг анх тойрох нь олон, олон хүмүүсийн гавьяа, юуны түрүүнд сансрын хөлгийн ерөнхий зохион бүтээгч Сергей Павлович Королев байв. (хүүхдийн нэр) энэ гайхалтай хүний ​​тухай шүлэг мэддэг гэдгийг би мэднэ.
Шүлэг уншиж байна
Тэр ямар залуу байсныг чи мэдэх үү?

Оддын замыг нээсэн хүн үү?

Бүх дэлхий түүнийг тэвэртээ авав.

Дэлхий ба оддын хүү.

Тэр эелдэг, энгийн байсан.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сансрын нисгэгч ямар байх ёстой гэж та бодож байна вэ? (эрүүл, хүчтэй, мэдлэгтэй, хөдөлмөрч, зоригтой, тэсвэр тэвчээртэй гэх мэт). -Хүмүүжүүлэгч: Сансрын нисгэгч айхгүй байх ёстой, яагаад? (хүмүүс сансарт юу тохиолдож болох, эсвэл пуужин ажиллаж байгаа эсэхийг мэдэхгүй). Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүний тулд тэр юу хийх ёстой вэ? (галт тэрэг)
Үйл ажиллагаанд орох.
-Тиймээс “Сансрын сургалт” хийхийг санал болгож байна.
Тоглоом "Эсрэгээрээ".
Сурган хүмүүжүүлэгч: Гараа барьж, тойрог үүсгэцгээе, би бөмбөг шидэж, үг хэлье, харин та энэ үгийг эсрэгээр нь хэлдэг. Жишээлбэл: ·
Хөгжилтэй - гунигтай

· Хурдан удаан

· Сайхан - муухай

· Нимгэн - тарган

· Ухаалаг – тэнэг….
-Хүмүүжүүлэгч: Сургалт сайн боллоо. -Одоо бид залуу сансрын нисэгчид, сансрын нисгэгч нислэгийн өмнө юу судлах ёстой вэ (нарны аймаг: гаригуудын байршил, нар, сар) гэж төсөөлөөд үз дээ. Ингээд нарны аймгийн дүр төрх болох САНСАР руу орцгооё.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр

нарны систем

ма - гаригийн системийг багтаасан систем

Төв од, хэн үүнийг нэрлэх вэ - Нар! Тэд нарыг тойрон эргэдэг

байгалийн сансрын биетүүд, гаригууд
. -Хэдэн гараг вэ? -Та ямар гаригийг мэдэх вэ? Хүүхдүүд:
Бүх гаригууд дарааллаар

Бидний хэн нь ч нэрлэж болно:

Нэг - Мөнгөн ус,

Хоёр - Сугар,

Гурав - Дэлхий,

Дөрөв - Ангараг.

Тав - Бархасбадь,

Зургаан - Санчир гариг,

Долоон - Тэнгэрийн ван,

Түүний ард Далай ван байдаг.

Тэрээр дараалан найм дахь нь юм.

Тэгээд түүний дараа,

Мөн ес дэх гараг

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, чи үнэхээр бүх гаригийг мэддэг.

Аль гараг хамгийн ер бусын вэ? (Дэлхий)

Дэлхий яагаад хамгийн ер бусын гариг ​​вэ? Яагаад?
(Энэ гараг дээр хүн зэрэг олон сая төрлийн амьд оршнолууд амьдардаг. Сансрын нисэгчид болон эрдэмтэд манай нарыг тойрон эргэдэг гаригуудад амьдрал байдаггүйг олж тогтоосон: зарим нь хэтэрхий хүйтэн, зарим нь хэт халуун байдаг. Эдгээр дээр хэн ч амьдардаггүй. гаригууд.)
Хүүхдүүд:
Зөвхөн манай дэлхий

Бүх талаараа амьдрахад тохиромжтой.

Эцсийн эцэст Дэлхий бол цэцэрлэгт хүрээлэн юм

Энэ хүйтэн орон зайд.

Зөвхөн энд ой мод шуугиантай,

Нүүдлийн шувуудыг дуудаж байна.

Өөрийн гарагийг халамжил -

Эцсийн эцэст үүнтэй адил хүн байхгүй!

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Дэлхий ямар хэлбэртэй вэ? Хүүхдүүд: Манай дэлхий бөмбөг шиг дугуй хэлбэртэй. Сурган хүмүүжүүлэгч: Жилийн туршид дэлхий нарыг нэг удаа тойрон эргэдэг. -Дэлхий нэг л байгалийн дагуултай юу? Аль нь
? (Сар.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө, энэ юу вэ, бидэн рүү бөмбөлөг ниссэн, энд захидал байна: 18-р цэцэрлэг, 4-р бүлэг .... Хэнээс: харь гарагийнхан.
“Залуус аа, бидэнд таны тусламж хэрэгтэй байна, манай хөлөг осолдсон

Чамгүйгээр үүнийг хийж чадахгүй!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, харь гаригийнхан хэн бэ? (Харийн

нин -

өөр гаригийн харь гаригийн хүн.)

-За та туслахад бэлэн үү?

-Тэгээд бид юугаар нисэх вэ?Хамгийн хурдан тээвэр хэрэгтэй...

Аль нь? (Пуужин)

-Мэдээж пуужин. Бөмбөгний жишээн дээр би пуужин хэрхэн нисдэгийг харуулах болно.
(Багш бөмбөлөг хийлж, нүхийг хуруугаараа шахаж, хуруугаа тайлж, бөмбөг гэнэт дээшээ хагардаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай бөмбөг пуужин шиг ниссэн - тэр үед урагш хөдөлсөн

агаар байсан. Гэхдээ пуужинд агаар биш, харин түлш байдаг.
Гэхдээ бид олуулаа болохоор бид 2 сансрын хөлөг онгоцоор нисэх болно.Одоо бид сансрын буудал руу явна, энд бид харж байна.
геометрийн дүрсүүд!
Залуус аа, гар гараасаа хөтлөлцөн дугуйлан алхаарай, хөгжим зогсоход хүн бүр нэг хэсэг авна... (Starship Troopers хөгжим тоглоно) -Бид яаж салгах вэ? (өнгө, хэлбэрээр) - За, өнөөдөр бид хуваагдах болно
хэлбэрийн дагуу
, баруун талдаа дөрвөлжин, зүүн талд гурвалжин, Хэн хамгийн том дөрвөлжин гурвалжинтай байна, тэр нь сансрын хөлгийн командлагч болно. -Таны зурган дээрх дугаарын дагуу буух талбай дээр очиж суудалдаа сууна.
"Пуужин бүтээх" дидактик тоглоом
Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний даалгавар бол өөрийгөө дизайнерууд гэж төсөөлөөд үз дээ, одоо баг бүр өөрийн пуужингаа барьж байна, танд загвар бий.
Бид нисэхийн тулд бүгдээрээ пуужин бүтээх хэрэгтэй.
(багийн ажил: хүүхдүүд пуужин хийдэг).
-Сайн хийлээ! Маш сайн ажилласан! -Та ямар геометрийн дүрс ашигласан бэ? -Хэдэн гурвалжин вэ? -Хэдэн квадрат вэ? -Агуу их! гэхдээ нислэгт явахын тулд маш их зүйлийг мэдэж, чаддаг байх хэрэгтэй. Бид оюун ухааны тестийг санал болгож байна. Багууд бэлэн үү? (Бэлэн).
Бид багуудын нислэгийн бэлэн байдлыг шалгадаг.
Та хурдан судалгааны асуултанд хариулах ёстой. Тэмцээн №1 Блиц судалгаа. 1. Хүмүүсийн зохион бүтээсэн нисдэг машинуудыг нэрлэ. (Бөмбөлөг, агаарын хөлөг, онгоц, нисдэг тэрэг, пуужин, хиймэл дагуул, сансрын станц). 2. Та нисэх чадвартай ямар үлгэрийн баатрууд болон тэдний нисэх онгоцыг мэдэх вэ? (Хивс - Баба Ягагийн онгоц, шүүр, суварга, Бяцхан бөхөг морь, өвгөн Хоттабыч, явган гутал, Могой Горынич).
Одоо би танд сансарт нисэхийг санал болгож байна: нүдээ аниад 10-аас тоол

нэг хүртэл бид нисэх болно.

"Явцгаая" гэсэн шидэт үгийг хэлье.
Хөгжим нь Zodiac хамтлагийн "Нууцлаг галактик" юм. Бүгд тонгойж, гараа толгой дээрээ конус хэлбэрээр барьж, хүүхдүүд пуужин дээр нисэхийг дуурайдаг. - Энд бид сансарт байна. Ингээд манай сансрын хөлөг онгоцнууд дэлхий дээр бууж, газардав....., эдгээр замуудыг хар, биднийг хааш нь хөтөлж байна, бид скаутуудыг илгээх хэрэгтэй, тэд бидний командлагч байх болно, тэд хоёр хосоороо зам дагуу алхаж, тоолдог. Хоёр нисдэг таваг ажиллахгүй байгаа бололтой.
Та юу хийх ёстой гэж бодож байна вэ? Даалгавар: "Тооны хөршүүдийг ол." Энэ бол командлагчдын даалгавар юм: Сурган хүмүүжүүлэгч: Командлагч нар энэ даалгавраа биелүүлж, од хүлээн авлаа. Буцъя, (тоолоод) - Сайн байна! Одоо хичээлээ үргэлжлүүлье. -Бид харь гарагийнханд зочилж байгаа болохоор тэдэнд амттан, бялуу бэлдээцгээе. -Өнөөдөр бидний бялуу ямар хэлбэртэй байх бол (дөрвөлжин).
- "График диктант" сонсоход бэлэн байгаарай:
- зүүн дээд буланд цэнхэр гурвалжин байрлуулах; - баруун доод буланд ... гэж бичнэ. дөрвөлжин; -төв хэсэгт зууван хэлбэртэй; - зүүн доод буланд тэгш өнцөгт байна; -баруун дээд буланд тойрог бий.
-Шалгаж байна. Баруун дээд буланд, баруун доод буланд ямар зураг байна....) (сайн,

одоор)

Ширээ засах цаг боллоо.
-Баг бүр өөр өөрийн гэсэн ширээ, хутганы хэрэгсэлтэй, түүнийг харж, ямар тоног төхөөрөмж илүүд байгааг хараарай.
(одоор)

"Харь гарагийнхныг сансрын хөлөгт байрлуулах" дидактик тоглоом

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, хуудсыг хараад надад хариулна уу.

Хэн ямар пуужин нисдэг вэ?
(Цаасан дээр харь гаригийнхныг геометрийн дүрсээс, пуужингуудыг ижил хэлбэртэйгээр зурсан байдаг. Та ижил геометрийн дүрсээс бүрдсэн пуужин болон харь гарагийн зургийг шугамаар холбох хэрэгтэй.)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Захирагч нар аа, даалгавраа шалгана уу ... (багууд дахин од авна.)
Бид харь гарагийнханд тусалсан, хариу өгөх цаг нь болсон
,
Залуус аа, бид дэлхий рүү буцах цаг болжээ.
. Бид суудалдаа суугаад хамгаалалтын бүсээ зүүв. Хөгжим нь “Зодиак” чуулгын “Нууцлаг галактик” юм. Бүгд тонгойж, гараа толгой дээрээ конус хэлбэрээр барьж, хүүхдүүд пуужин дээр нисэхийг дуурайдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо сансарт хийсэн аяллаа санахын тулд бид зураг зурах болно, бидэнд сансар огторгуйн дүр зураг байгаа, үүн дээр аль хэдийн одод байгаа, пуужингаа нийлүүлж, гэрэл зургуудаа нааж, сансарт илгээцгээе. Практик ажил.
(хүүхдүүд зургаа пуужинд нааж, сансарт илгээдэг) II. Эцсийн хэсэг Өнөөдөр юу хийснээ, ямар шинэ зүйл сурснаа санацгаая: анхны сансрын нисэгчийн нэр хэн байсан бэ? -Хамгийн хурдан тээврийн төрөл? -Сансрын нисгэгчийн хувцасны нэр юу вэ? -Хамгийн анх сансарт ниссэн ноход ямар нэртэй байсан бэ? -Орчлонгийн хамгийн том халуун одыг нэрлэнэ үү? -Дэлхийн хиймэл дагуулыг юу гэж нэрлэдэг вэ? -Гэртээ харсан, сонссон зүйлээсээ юу ярих вэ?
Дугуйлан зогсоно уу.

Бүх хүүхдүүд тойрогт цугларч,

Би чиний найз, чи бол миний найз.

Гараа чанга атгацгаая

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе

Одоо надад хуруугаа харуул. Тэдэнтэй найзууд болцгооё

(хөдөлгөөний зохицуулалт, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, санах ойг хөгжүүлэх).

Манай бүлгийн охид хөвгүүд найзууд.

Чи бид хоёр жижигхэн хуруугаараа нөхөрлөнө.
1, 2, 3, 4, 5! Дахин тоолж эхэлцгээе: 5 4 3 2 1 – Энд бидний аялал дуусна... Бүгдэд нь баярлалаа!

найзууддаа хэл