Эрүүл мэндийг хамгаалах бэлтгэл бүлгийн нээлттэй хичээл. Бэлтгэл бүлгийн сэтгэл зүйчтэй хамтран "Эрүүл амьдралын хэв маяг" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй

💖 Танд таалагдаж байна уу?Холбоосыг найзуудтайгаа хуваалцаарай

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага цэцэрлэгерөнхий хөгжлийн төрөл No28 хотхон. Черноморскийн хотын бүтэц Северский дүүрэг

2014.09.11

Сурган хүмүүжүүлэгч: Шудра Наталья Александровна

Хийсвэр нээлттэй хичээлэрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглан бэлтгэл бүлэгт.

Сэдэв: "Миний биеийн командлагч бол тархи юм."

Зорилтот:

Даалгаварууд:

  • Боловсролын:

Тархи нь өөрийн таван "скаут"-аас (нүд, хэл, чих, хамар, гар) дохиог хүлээн авч, янз бүрийн эрхтнүүдэд энэ болон бусад үйлдлийг гүйцэтгэх командыг илгээдэг нэгэн төрлийн "командлагч" гэдгийг мэдлэг олгох.

Хүүхдийн мэдрэхүйн (сонсгол, хараа, амт, үнэр, хүрэлцэхүй) талаарх мэдлэгийг нэгтгэх, хүрээлэн буй ертөнцийг мэдрэх үед мэдрэхүй нь хүний ​​хувьд ямар ач холбогдолтой болохыг тодруулах.

Хүүхдүүдийг түүнтэй танилцуул гайхалтай өмч- санах ой.

  • Боловсролын:

Хүрэлцэх, харааны, сонсгол, амтлах мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

  • Боловсролын:

Хүүхдийг бие махбодоо хүндэтгэхийг хүмүүжүүлэх.

Технологийн тайлбар: Эрүүл мэндийг хэмнэх технологийн зорилго нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг хангах явдал юм өндөр түвшинжинхэнэ эрүүл мэнд, түүнийг эрүүл амьдралын хэв маягийг удирдан чиглүүлэхэд шаардлагатай мэдлэг, ур чадвар, чадвараар зэвсэглэх.

Арга, техник:

  • Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: амьсгалын дасгал, нүдний дасгал.
  • Сурган хүмүүжүүлэх технологи: оюутанд чиглэсэн, судалгаа шинжилгээ, тоглоом.
  • Үзүүлэн: харуулах, үзүүлэх;
  • Амаар: харилцан яриа, асуулт хариулт;
  • Тоглоом: тоглоомын дасгал;
  • Практик: дасгалууд.

Боловсролын хэрэгсэл:

  • Үзүүлэх материал (тархи, хөзрийн тархи, гавлын яс, самар, мэдрэхүйн эрхтний зурагтай өнгөт хүснэгт, "Тархины өнгөт төв" диаграмм, завины зурагтай зурах, "Тархиа хэрхэн хадгалах вэ" дүрэм. эрүүл").
  • Хоолны таваг (бовхой, жүрж, сармис), гурван аяга ус, өөр өөр амттай (давстай, чихэрлэг, исгэлэн), хүүхэд бүрт нэг халбага, хүүхэд бүрт нэг хуудас цаас, энгийн харандаа, самар.

Толь бичгийг идэвхжүүлж байна:

Харааны төв, сонсгол, хүрэх, үнэрлэх, гирус, тархины бор гадаргын хэсэг.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд мольбертын урд сандал дээр сууна. Багш хүүхдүүдээс асуулт асууна:

Командлагч нь хэн бэ? (Хүүхдийн хариулт)

Ийм "командлагч" бидний хүн нэг бүрийн дотор амьдардаг гэдгийг та мэдэх үү?

(Багш хүүхдүүдэд тархины зураг бүхий өнгөт хүснэгтийг үзүүлэв) (слайд 1)

Та нарын хэд нь түүний нэрийг мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Энэ бол тархи бол бидний хамгийн чухал эрхтэн бөгөөд үүнгүйгээр бид амьдарч чадахгүй. (Багш хүүхдүүдийг тархины байршлыг харуулахыг урьж байна.)

Энэ нь зөв, тархи нь бидний гавлын ясанд найдвартай нуугдсан байдаг (гавлын ясны зурагтай өнгөт хүснэгт) (слайд 2). Хүний тархиЭнэ нь нарийн төвөгтэй боловч түүний хамгийн чухал хэсэг нь тархины бор гадар юм.

Тэр ямар харагддаг вэ? (Хагасыг харуулж байна хушгабүрхүүлгүй бөгөөд үүнийг тархины бор гадаргын "мушгирах, орооцолдсон үрчлээс - ховил"-той харьцуулахыг санал болгож байна (слайд 3).

Тархины эргэлтүүд нь нарийн төвөгтэй хэв маягтай байдаг. Хүн бүр өөр өөр эргэлттэй байдаг.

Хүүхдүүд ээ, та нар мэдэж байгаа, бидний тархинд нууц байдаг, би үүнийг танд хэлмээр байна уу?

Бидний "командлагч" - тархи нь ой санамжтай байдаг. Тэр удаан хугацаанд санаж чадна - урт жилүүдолон үнэр, үзэмж, дуу чимээ, тэдгээрийг хэзээ ч мартдаггүй.

Бидний тархийг компьютертэй харьцуулж болно - (Зураг) (слайд 4). Яагаад? (Хүүхдийн хариулт.)

Энэ бүхнийг тархинд санахад ямар эрхтэн тусалдаг гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Энэ нь зөв, эдгээр нь нүд, чих, хамар, хэл, гар юм.

Тэд бидэнд мэдэхэд тусалдаг дэлхий, тиймээс ч бид тэднийг туслагчид гэж нэрлэдэг.

Багш таван тоглоомын дасгал хийдэг.

Алив тоглоцгооё.

Тоглоомын дасгал

"Чамайг хэн дуудсан гэж бодож байна уу?"

Нэг хүүхэд нүүр буруулж, бусад нь түүний нэрийг ээлжлэн дууддаг. Жолооч хүүхэд нөхдийнхөө дуу хоолойг тааварлана.

Саша, энэ бол Серёжагийн хоолой гэж хэн хэлсэн бэ? (санах ой).

Сонсох нь хүний ​​хувьд маш том үнэт зүйл юм. Чихээ эрүүл байлгахын тулд

бүх дууг сайн сонссон, бид тэднийг харж, халамжлах хэрэгтэй (слайд 5).

Тоглоомын дасгал

"Амтлаарай."

Багш хүүхдүүдийг оролдохыг урьж байна цэвэр усгурван хундага, нэгэн зэрэг гурван хүнийг урьж байна.

Таны ой санамж танд юу хэлэх вэ? (Эхний шилэнд ус исгэлэн, хоёр дахь нь давстай, гурав дахь нь чихэрлэг). Таны "командлагч" тархи хэнээс ийм мессеж хүлээн авсан бэ? (Хэлнээс). Хэлний гадаргуу нь хэсэг хэсгүүдтэй бөгөөд тус бүр нь тодорхой амтыг мэдэрдэг. Надад хэлээч, хоол нь ямар амттай вэ? (гашуун, чихэрлэг, исгэлэн, давслаг). Энэ бол хоёр дахь туслах (слайд 6).

Тоглоомын дасгал

"Үнэрээр нь мэд."

Хүүхдүүдтэй хамт санал болгож байна нүд анилаатавган дээр юу байгааг үнэрээр тодорхойлох (жүрж, сармис, талх).

Залуус аа, энэ салфетка дор ямар нэгэн зүйл нуугдаж байна. Тэнд юу байгааг үнэрээр нь таахыг хичээцгээе. Энэ талаар манай хамрын туслахууд туслах болно. Хамар нь гурав дахь туслах юм. (Хүүхдүүд ээлжлэн даалгавраа гүйцэтгэдэг) (слайд 7).

Хамараа сайн амьсгалахын тулд би хийхийг зөвлөж байна амьсгалын дасгалууд.

Амьсгалын дасгалууд:

Нэг хоёр гурав дөрөв тав!

Бид бас яаж амрахаа мэддэг -

Гараа ардаа тавицгаая,

Толгойгоо өндөрт өргөцгөөе

Тэгээд амархан амьсгалцгаая.

(Гүнзгий амьсгаа аваад хамраараа аажуухан гараа өргөж, алгаа нийлүүлнэ. Хөлийнхөө хуруун дээр босч, дээшээ татаад амьсгалаа барина. Удаан. гүнзгий амьсгалахААААА дуугаар гар нь амьсгалах үед унадаг).

Тоглоомын дасгал

"Найзтайгаа танилц."

Бүлэг хүүхдүүдээс хоёр хүн сонгогддог. Тэд нүдээ аниад, гараараа толгой, үс, хувцас хунарыг нь барьж, бусад хүүхдүүдийг "судалдаг".

Саша гэж хэн чамд хэлсэн бэ? (санах ой). Тархи нь Саша гэж хэнээс хүлээн авсан бэ? Эдгээр нь бидний гар - дөрөв дэх туслах (слайд 8).

Тоглоомын дасгал

"Харааны диктант".

Хүүхдүүд ширээн дээр сууна. Багш хэдэн секундын турш завины зургийг харуулдаг. Хүүхдүүд цаасан дээр харсан дүрсээ зурах ёстой. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэдэг).

Энэ мэдээллийг тархинд хэн өгсөн бэ? (Нүднүүд).

Хэн чамд завь гэж хэлсэн бэ? (санах ой).

Тархи хэнээс дохио хүлээн авсан бэ? (Нүднээс) Энэ бол тав дахь туслах (слайд 9).

Нүдэнд зориулсан гимнастик "Хэрээм".

Хэрэм тоншуулыг хүлээж байв, (Харцаа баруун - зүүн тийш огцом хөдөлгө)

Тэр зочдод амттай хандав:

Алив, тоншуул, хар даа (Харцаа дээш доош хөдөлгө)

Энд самар байна: нэг, хоёр, гурав!

Тоншуул хэрэмтэй үдийн хоол идэж байв (Нүдээ анивчих)

Тэгээд тэр шарагч тоглохоор явсан. (Нүдээ аниад нээ).

Бидний тархи дурсамжтай байдгийг бид мэдсэн. Мөн бидний (мэдрэхүйн эрхтнүүд) түүнд санахад тусалдаг.

"Тархины өнгөт төвүүд" диаграммыг харцгаая: хараа, сонсгол, хүрэлцэх, үнэрлэх, амтлах. (Багш диаграммыг харуулж байна) (слайд 10).

Би яагаад бидний тархийг үргэлж "командлагч" гэж дууддагийг одоо та мэдэх үү? (Хүүхдийн хариулт). Хэдхэн секундын дотор тархи ирж буй дохиог хүлээн авдаг янз бүрийн эрхтэнбиеийг ангилж, дараа нь биеийн бүх хэсэгт (хуруу, зовхи, хөл, хамар, мөр) нэг буюу өөр үйлдлийг гүйцэтгэх тушаалуудыг илгээдэг. Энэ бүх тархины төвүүд та бид хоёр шиг хэрхэн хамтран ажиллахаа мэддэг.

  • Дасгал хийх;
  • дэглэмийг дагаж мөрдөх;
  • Зөв хооллох;
  • Цэвэр агаарт байх;
  • Шинэ зүйл сур.

Эдгээр нь бидний цэцэрлэгт байнга дагаж мөрддөг дүрэм юм (слайд 11).

Сайн байна, бүгдээрээ сайн байна.




Зорилтот:хүүхдийг амжилттай нийгэмшүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх; харилцааны, театрын, гоо зүйн чадварыг хөгжүүлэх; ёс суртахууны үнэт зүйлсийн боловсрол.

Даалгаварууд:Хүүхдийн эрүүл мэндэд ухамсартай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх, насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ үр дүнтэй харилцах чадварыг хөгжүүлэх, сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, мэдрэхүйн хүрээ, ой санамж, анхаарал, яриаг хөгжүүлэх.

Үйл ажиллагааны явц:
Сайн уу?
Бид бие биедээ хэлэв:
Сайн уу?
Тэгээд гадаа улам гэрэлтэх шиг болсон.
Сайн уу?
Энэ үгээр бид бүгдэд нь эрүүл энхийг хүсэн ерөөе!
Сайн уу?

Хүмүүстэй мэндлэх нь яагаад бие биедээ эрүүл энхийг хүсэх тухай, жишээлбэл. эрүүл мэнд?
Хүний хамгийн чухал үнэт зүйл бол эрүүл мэнд учраас тэр байх.

Домог. “Бурхад Олимп уулан дээр амьдардаг байсан...” http://inoskaz.com/index.php?s
-Та өөрийгөө эрүүл мэдэрч байна уу?
Хүний эрүүл мэнд юунаас хамаардаг гэдгийг санацгаая?

— Хоол хүнс (Бүх хоол ходоодонд сайн биш)
— Эрүүл ахуй (Эрүүл ахуйтай нөхөрлөж, эрүүл мэндээ үнэл)
- Спорт (спорт нь ашиг тустай бөгөөд хүн бүр эрүүл байх болно)
- Амьсгалах (амьсгалахгүй бол амьдрал байхгүй, амьсгалахгүй бол гэрэл алга болно)
- Горим
Муу зуршил
- Ген......

Гэхдээ бусад нь ч дутуугүй чухал цэгүүдЭнэ нь бидний эрүүл мэндэд нөлөөлдөг. Одоо би та нарт хүүхэлдэйн киноны хоёр хэсгийг үзүүлэх болно, та анхааралтай ажиглаж, бидний эрүүл мэндэд өөр юу нөлөөлж байгааг надад хэлээрэй.

“Өө, Аа” хүүхэлдэйн киноны хэсгээс үзүүлж байна.
"Өө" ямар байсныг харуулахыг хичээ (гунигтай, гунигтай, гунигтай, аажуухан алхсан, бөгтийсөн).
Харин “Аа” хөгжилтэй, хөгжилтэй, хөгжилтэй, хурдан хөдөлж, инээмсэглэж, юу ч хийхгүй байв.

Тэгэхээр бидний эрүүл мэндэд өөр юу нөлөөлдөг вэ? (Сэтгэлийн байдал)

Та хүүхэлдэйн киноноос гунигтай, муухай ааштай, муухай ааштай байдал нь өвчинд хүргэдэг гэдгийг харсан сайн төлөв байдалэсрэгээр, энэ нь аливаа өвчнийг даван туулахад тусалдаг.

Бидний амьдралд тохиолддог янз бүрийн үйл явдлууд бидний сэтгэл санааг бий болгодог. Сайн үйл явдлууд нь хөгжилтэй, баяр баясгалантай уур амьсгалыг бий болгодог бол гунигтай, магадгүй муу үйл явдлууд биднийг гунигтай, заримдаа уурлуулдаг.

Энгийн үнэнийг санаарай,
Муугаас сайн сайхныг хүлээдэггүй,
Зөвхөн сайн үйлс
Тэд таныг эрүүл мэндэд хүргэх болно.

Надад хэлээч, ямар нэг зүйл таныг бухимдуулж, гомдоож, уурласан тохиолдол танд тохиолдож байсан уу?
Тэр үед та юу хийхийг хүссэн бэ?

Уурласан үедээ өөрийгөө хянах амархан уу?

Уур хилэн, дургүйцэл, сэтгэлийн таагүй байдлыг даван туулахад туслах жорыг олохыг хичээцгээе.

Заримдаа бид ордог муу сэтгэлийн байдал, уур хилэнгээр бид ойр дотныхоо хүмүүсийг маш ихээр гомдоодог, бид гомдоохыг уучилж чаддаг байх хэрэгтэй бөгөөд үүнийг сурахад хялбар байдаг.
Петя хүү хэрхэн сурсныг хармаар байна уу?

Тоглоом - жүжиглэлтДүрүүд: Хөтлөгч, Петя, эмээ, Серёжа; шинж чанарууд: малгай, ороолт, бейсболын малгай, машин, аяга сүү, жигнэмэг.

Манай уран бүтээлчид бэлтгэлээ базааж байхад ажигч нар мэдээж эмээ ямар ороолттой болохыг санаж байгаа байх.
-Цэнхэр байна уу? Ямар өнгө?
-Түүний цэцэг том уу, жижиг үү?

Хөгжим дээр ороолттой биеийн тамирын дасгал хийх.
1-алчуураа шидэх - барих
2-Нэг гараараа шидэж, нөгөө гараараа барина
3- ороолтыг ирмэгээр нь авч, хазайлтыг гүйцэтгэнэ
4-Араас нь аваад өргөхийг оролдоно
5-ороолтыг нударгаараа цуглуул
6-алчуурыг өвдөгний доор гараас гарт шилжүүлэх.
Уран бүтээлчид аль хэдийн бэлэн болсон байх, тэднийг урих цаг болжээ.

Тайлбарын текстийг холбоосоор дамжуулнаhttp://christianpoemsforchildren.blogspot.ru/2011/11/blog-post_1611.html

Уур хилэн, уур хилэнг даван туулах чадвартай байх нь маш чухал юм.
Уурлаж, хуванцарыг онгойлгож, уур хилэн ямар өнгөтэй болохыг хараарай. Та яаж бодож байна?

Загварчлал
Надад хэлээч, уур нь хүмүүс, бусад хүүхдүүдтэй харилцахад тусалдаг уу? Энэ нь биднийг илүү эрүүл болгодог уу?

Хорон санаа бидний хэн нэгний хойноос хөөцөлдөхгүйн тулд бид хорон санааг устгах ёстой. Цаасан дээр түрхье, цагаан эсвэл саарал аль нь ууранд илүү тохиромжтой вэ? (т рхэц)

Сайхан сэтгэл нь гайхамшгийг бүтээдэг.
Сайхан сэтгэл нь сул дорой хүнийг хүчирхэг болгодог
Мөн хүчтэй, өгөөмөр.
Мөн таны эрүүл мэнд илүү хүчтэй болно.

Хэрэв та хуудсыг дахин харвал бид юу авсан бэ, энэ нь ямар харагдаж байна вэ?
- Газар руу.

Мөн дэлхий зөвхөн хамгийн эелдэг, сайхан зүйлийг л төрүүлдэг. Одоо анхны сайн найлзуурууд аль хэдийн гарч ирж байна (иш, навчийг ногоон маркераар зурж дуусгах) дээр нь ... сайхан сэтгэлтэй цэцэг ... удахгүй цэцэглэх болно.

Бид нахиа сэргээх хэрэгтэй, үүний тулд таны хосууд зөвшөөрч, нахиагаа ижил өнгөөр ​​будах ёстой.

Хосоор ажиллах (нахиа наах)
Бид ямар сайхан цэцэгсийн нуга бүтээв. Түүнийг харахад миний зүрх сэтгэл илүү сайхан сэтгэлээр дүүрдэг. Таныг сайн үйлс хийж, сайхан сэтгэлтэй байхад би үргэлж баярладаг. Сайн залуус эрүүл байдаг. Чамайг яг ийм хүн гэдгийг би мэднэ.

Бөмбөгтэй тоглоом.Том зүсэлт хөнгөн даавуу, периметрийн дагуу хүүхдүүд зогсож, ирмэгийг нь барьж, төвд байрлуулна Бөмбөлөг. Хүүхдүүд нэгэн зэрэг бөмбөгийг гараараа даллаж, даавуугаар барьдаг.
Амьдралд тань амжилт хүсье,
Тиймээс тэр баяр баясгалан үргэлж тантай хамт алхаж,
Тиймээс эрүүл мэнд, хөгжилтэй, аз жаргал ачаалах болно
үргэлж чамтай хамт байсан - бэрхшээлээс хол байсан.
Бэлтгэл болон ахлах бүлгийн хичээлийн тэмдэглэл.

Гарчиг: "Бидний эрүүл мэнд бидний гарт" цэцэрлэгийн сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд эрүүл мэндийг хамгаалах, валеологийн хичээлийн хураангуй.
Нэр дэвших: Цэцэрлэг, бэлтгэл бүлэг, ахлах бүлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, валеологи, эрүүл мэндийн тусламж үйлчилгээ

Албан тушаал: дээд зэрэглэлийн багш
Ажлын байр: MBDOU "Росинка" 20-р цэцэрлэг хосолсон төрөл»
Байршил: Березовский хот, Кемерово муж

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Ерөнхий боловсролын 91-р цэцэрлэг"

хотын аж ахуйн нэгжБратск

"Эрүүл мэндийн ид шидийн орон руу аялах" эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглан бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй.

Бэлтгэсэн: МБДОУ "ДСОВ No91"-ийн багш

Макаревич Татьяна Ашурбековна

Братск 2017

Зорилго: Хүүхдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүсэл төрүүлэх.

Даалгаварууд:Даалгаварууд:

1. Хүүхдэд эрүүл мэнддээ анхаарах хэрэгтэй гэсэн ойлголтыг төлөвшүүлэх.

2. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн эрүүл мэндээс хамааралтай байдлын талаархи санаа бодлыг бий болгох моторын үйл ажиллагаа, тэжээл.

3. Амьсгалын дасгал, чихний массажтай хүүхдэд танилцуулах.

4. Хувийн ариун цэврийн хэрэглэлүүдийн талаарх мэдлэгийг олж тогтоох, тодруулах.

5. Хүүхдийн анхаарал, танин мэдэхүйн сонирхол, сэтгэцийн үйл ажиллагаа, төсөөллийг хөгжүүлэх.

6. Хүүхдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавих хүсэл эрмэлзэл, эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх.

7. Энэрэн нигүүлсэхүй, харилцан туслалцах, харилцан туслалцаа үзүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж: Velcro дээр олон өнгийн дэлбээтэй долоон цэцэгтэй цэцэг; загварчилсан цэвэрлэгээ; хувийн ариун цэврийн хэрэглэл өлгөөтэй мод; нэг уут оньсого; хамар, чихний зураг бүхий зурагт хуудас; өдөр тутмын амьдралын хэв маягийн хайчилбар зураг; хортой, эрүүл бүтээгдэхүүнтэй зураг, А3 хуудас; хөгжмийн фонограммууд.

Хичээлийн явц.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ, явцгааясайн уу гэж хэлье !

Хүүхдүүд : Сайн уу.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, та нар зүгээр л биш гэдгийг мэднэсайн уу гэж хэлэв , мөн бие биедээ нэг хэсэг өгсөнэрүүл мэнд , учир ньТэд хэлсэн : "Сайн байна уу, бид бүгдэд нь хүсч байсанэрүүл мэнд . Оросын ардын үгярьдаг : « Сайн уу гэж хэлэхгүй бол эрүүлжихгүй » . Бие биенийхээ гарыг атгаж, бие биедээ инээмсэглэж, бие биедээ сайхан сэтгэлийг бэлэглэцгээе. За, бид сайхан, баяр баясгалантай байна. Бид бүгд хөгжилтэй, хөгжилтэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч бүлэгт зөвхөн нэг дэлбээтэй ер бусын цэцэг ургаж байгаа нь хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг. Хүүхдүүд түүн дээр ирдэг. Багш тэднээс ижил төстэй нөхцөл байдлын талаар хаа нэгтээ сонссон эсвэл харсан эсэхийг асууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм ээ, тийм ээ, В.Катаевын "Цэцэг бол долоон өнгийн цэцэг" үлгэрт Женя охин зургаан дэлбээгээ түүнд баяр баясгаланг авчираагүй хүслээ биелүүлэхэд зарцуулсан нь дэмий хоосон байсан гэсэн үг. Зөвхөн нэг дэлбээ үлдэхэд Женя гунигтай хүү Витяг харав - хөл нь өвдөж байна. Витя гүйж, хүүхдүүдтэй тоглож чадахгүй байв. Эхнэр маань Витяг өрөвдөв. Тэр сүүлчийн дэлбээгээ урж аваад:

Нис, нис, дэлбээ,

Баруунаас зүүн тийш.

Хойдоор, өмнөдөөр дамжин,

Тойрог үүсгэсний дараа буцаж ирээрэй.

Газар хүрмэгцээ

Миний бодлоор бол, -

Витяд эрүүл болоорой гэж хэлээрэй!

Яг тэр мөчид Витя эрүүл болжээ. Тэр удаан хугацаанд өвдөж байсан бөгөөд өөрийгөө эрүүл саруул, хэзээ ч өвдөхгүй байхыг үнэхээр хүсч байсан тул Женя: "Хэрэв илбэчин надад цэцэг өгсөн бол долоон цэцэгтэй цэцэг ..." гэж хэлэв. Түүнийг эдгээр үгсийг хэлэнгүүт илбэчин гарч ирэв. Тэр гартаа долоон өнгийн дэлбээтэй цэцэг барьжээ. Илбэчин хүүхдүүдэд цэцэг өгч, баяртай гэж хэлэв: "Энэ цэцэг эрүүл мэнд гэж юу болох, түүнийг хэрхэн арчлах ёстойг ойлгоход тусална." Залуус аа, хараарай, бидэнд ийм цэцэг бий - эрүүл мэнд, гэхдээ үүн дээр ганц шар дэлбээ байдаг - баяр баясгалангийн дэлбээ, бид та нартай хамт хэдийг олох хэрэгтэй байна вэ? (6).Үүний тулд та бид хоёр эрүүл мэндийн ид шидийн оронд очих хэрэгтэй (“Дэлхийд цэцэг бий” хөгжим оршил сонсогддог).

Сурган хүмүүжүүлэгч : Мөн зам нь эрүүл мэндийн газар хүрэхэд тусална.

Хүүхдүүдийн өмнө ул мөр зурсан шалан дээр "эрүүл мэндийн" зам тавигдсан тул та ул мөрийг чанд дагаж мөрдөх ёстой. Хөгжим дуугарч, залуус зам дагуу алхаж, клиринг руу гарч ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, бидний урд мод байна, гэхдээ ер бусын байна, түүн дээр юу ургаж байгааг хараарай? - Тийм ээ, хувийн ариун цэврийн хэрэглэл. Мөн модны доор уут, уутанд нь тэмдэглэл бий. “Таавар тааж, модны хариултыг олж, ногоон дэлбээ зааж өг.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Хэн бидэнтэй тоглохоор шийдсэн бол, бид даалгавраа гүйцээцгээе, учир нь бидэнд дэлбээ хэрэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч оньсого бүхий картуудыг гаргаж, хүүхдүүд модон дээрх зүйлсийн дунд сэжүүр хайдаг.

1. Тэгэхээр"бохир болох" Үгүй ээ, чи надтай найзууд байх ёстой

хөөстэй, анхилуун үнэртэй, гар чинь цэвэр байх болно.

Хэрэв би чиний нүдэнд өртвөл би бага зэрэг хатгуулах болно ...

гэтэл хөөс нь угаагдангуут ​​чимхэхээ больсон...(саван)

2. Буржгар үсний 25 шүдтэй

мөн шүд бүрийн доор үс нь дараалан хэвтэх болно ...(сам)

3. Тэр үсэрхэг толгойгоо амандаа овсгоотой хийж,

мөн өглөө, оройд бидний шүдийг тоолдог.(шүдний сойз)

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энэ бүх объектыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? давтана. Тэд юунд хэрэгтэй вэ? Саванг юунд хэрэглэдэг вэ?

Хүүхдүүд : Гараа угаахын тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Гараа хэзээ угаах ёстой вэ?

Хүүхдүүд : Хоол идэхийн өмнө, алхсаны дараа. Жорлонгийн дараа. Зурж, баримал хийсний дараа.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Алчуур юунд хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд : Угаалгын дараа гараа хатаах.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Сам нь юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд : Үсээ самнахын тулд. Цэвэрхэн, үзэсгэлэнтэй бай.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Энэ юунд зориулагдсан бэ? шүдний оомөн шүдний сойз уу?

Хүүхдүүд : Шүдээ угаахын тулд. Шүдээ цэвэр байлгахын тулд баэрүүл ба өвчтэй байгаагүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч : За залуусаа, уутны ёроолд эрүүл мэндийн цэцэгсийн хоёр дахь ногоон дэлбээ хэвтэж байгааг хараарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч ижил клирингийн хожуул дээр хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг бахүүхдүүдийн аль нэгийг нь цэнхэр дэлбээ авч, эргүүлж, хүн бүрт үзүүлэхийг урьж байна. Асаалттай арын талдэлбээн дээр хамар зурсан,
Сурган хүмүүжүүлэгч : Хүн яагаад хамар хэрэгтэй гэж бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: амьсгалах ...
Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны бодлоор хамар эрүүл мэндийн нууцтай ямар холбоотой вэ?
Хүүхдүүд: ……….хамар гоожиж, хамар амьсгалж чадахгүй байна…
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хамар маань үргэлж эрүүл байхын тулд бид юу хийх ёстой вэ? Хүүхдүүд: хүүхдийн таамаглал
Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би танд санал болгож байна, хүн бүрийн хамар сайн, чөлөөтэй амьсгалж байгаа эсэхийг шалгах уу? Үүнийг хийхийн тулд хийцгээе амьсгалын дасгалууд.
Хүүхдүүд багштай хамт амьсгалын дасгал хийдэг. "Би амьсгаагаа барина" гэсэн үгсийн дараа хүүхдүүд амьсгаа аваад амьсгалаа дарна. Багш яруу найргийн текст уншдаг, хүүхдүүд зүгээр л даалгавраа биелүүлдэг.

Би хамраараа амьсгалж,
Би чөлөөтэй амьсгалж байна
Гүн ба нам гүм -
Таны хүссэнээр.
Би даалгавраа гүйцээх болно
Би амьсгаагаа дарна.
Нэг хоёр гурав дөрөв -
Дахин амьсгал:
Илүү гүн, илүү өргөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар сайн байна, сайн байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч : Залуус аа, хар л даа, тэр хоёр дахь хожуул дээр хэвтэж байна улбар шар дэлбээ. Тэнд юу байгааг харцгаая. Хүүхэд ар талд нь чих дүрсэлсэн дэлбээ авдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хүмүүст чих яагаад хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд: сонсох, хөгжим сонсох гэх мэт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, яагаад Эрүүл мэндийн хоёр дахь нууц нь чихтэй холбоотой гэж та бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: Чих бас өвдөж магадгүй ...
Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та чихэндээ анхаарал тавихгүй бол тэд өвдөж магадгүй гэдэг нь үнэхээр үнэн.
Чихээ өвдөхгүй, маш сайн сонсохын тулд яах ёстой вэ?
Хүүхдүүд: хүүхдийн таамаглал
Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд нэг нууц хэлмээр байна уу? Эцсийн эцэст бидний чих нь зөвхөн сонсох, сонсоход тусалдаг төдийгүй бүх бие махбодид тусалдаг: чих нь байрладаг олон тооны тусгай цэгүүд(зарим эрхтнүүдийн үйл ажиллагааг хариуцдаг цэгүүд бүхий чихний зурагтай картыг харуулав). Эдгээр цэгүүдэд иллэг хийвэл хүний ​​бие сайхан болж, хүн анхааралтай, ухаалаг болно. Энэ бүхнийг бий болгохын тулд би таныг надтай хамт чихний гимнастик хийхийг урьж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч , хүүхдүүдтэй хамт чихний гимнастикийн цогцолборыг хийнэ.

Найз минь над дээр ирээрэй

Тэгээд хурдан тойрог дээр суу.

Чихээ олоорой

Тэгээд хурдан үзүүлээрэй.

Бид тэдэнтэй ухаалаг тоглодог,

Ингэж л бид чихээ дардаг.

Тэгээд одоо бид бүгдийг доош нь татаж байна.

Чих, битгий унаарай!

Тэгээд дараа нь, тэгээд

Тэд эстакадаг мушгив.

Чих минь хөлдчих шиг боллоо

Та үүнийг ингэж дулаацуулж болно.

Нэг хоёр! Нэг хоёр!

Ингээд тоглоом дууслаа.

Ти-ши-на ирлээ.

Залуус аа, бид эрүүл мэндийн цэцэгнээс хэдэн дэлбээтэй вэ? тэгээд олоход хэр их үлдсэн бэ?

Хүүхдүүд: олоход 4, 3 үлдсэн.

Хөгжим эгшиглэж эхлэхэд том гном клиринг руу гүйв.

Gnome: Сайн уу залуусаа, намайг таньж байна уу? Би эрүүл гном, таныг "эрүүл мэндийн цэцэг"-ээс дэлбээ хайж байгаа гэж сонссон. Би чамд эдгээр даалгавруудыг өгсөн. Та үнэхээр агуу юм!

Залуус аа, хүчтэй, эрүүл байхын тулд өөр юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд : спортоор хичээллэх, чангарах, дасгал хийх ....

Том залуу : Сайн байна, тэгвэл бүгдээрээ хамтдаа дасгал хийцгээе.

Хөгжим тоглож эхлэв: Кукутики - дасгал, хүүхдүүдэд зориулсан хүүхэлдэйн кино

Хөгжим тоглож, хүүхдүүд гномтой хамт дасгал хийдэг.

Том залуу: Сайн байна уу залуусаа, та нар өдөр бүр дасгал хийдэг нь ойлгомжтой. 5 дахь нил ягаан дэлбээгээ барь.

Залуус аа, надад нэг жижиг асуудал тулгараад байна, би өдөр тутмын ажилдаа байнга эргэлздэг, надад өдөр тутмын дэглэмийг хэрхэн зөв дагаж мөрдөхийг зааж өгөөч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гном залууст тусалцгаая?

Хүүхдүүд: Мэдээжийн хэрэг!

Хүүхдүүдэд өдөр тутмын хэвшлийн картыг хайчилж өгдөг бөгөөд тэдгээрийг зөв дарааллаар нь байрлуулах ёстой!

Том залуу: Өө, баярлалаа залуусаа, одоо би юу ч андуурахгүй, бүгдийг зөв хийх болно. Энд та улаан дэлбээ авах эрхтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус бид сүүлчийн дэлбээ олох л үлдлээ.Том залуу минь, хаанаас олохоо хэлээч?!

Том залуу: Энэ замаар яв, тэгвэл та үүнийг олох болно.

Залуус аа, явцгаая, замыг хатуу дагаж мөрдөөрэй, замын төгсгөлд цэнхэр дэлбээ бий.

Хүссэн хүүхэд дэлбээ нээж, түүний ар талд хүнсний зүйлсийг дүрсэлсэн байдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ дэлбээ дээр юу бичсэн бэ? Хүүхдүүд: хоол хүнс, хүнсний бүтээгдэхүүн...
Сурган хүмүүжүүлэгч : Тийм ээ, энд хүнсний бүтээгдэхүүн зурдаг. Хүн яагаад тэдэнд хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? Хүүхдүүд: идэх, идэх, уух ...
Сурган хүмүүжүүлэгч : Хүн идэж уухгүй амьдарч чадах уу? Яагаад?
Хүүхдүүдийн таамаглал.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх хоол хүнс биед сайн гэж та бодож байна уу? Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээ, бүх хоол хүнс эрүүл биш. Зарим бүтээгдэхүүн агуулагддаг ашигтай материал- витамин, зарим нь бидний биед хор хөнөөл учруулдаг хортой бодисууд. Аль хүн эрүүл байх вэ: витамин агуулсан хоол иддэг хүн эсвэл иддэг хүн хогийн хоол?
Хүүхдүүд: витамин агуулсан хоол иддэг хүн.
Сурган хүмүүжүүлэгч : Та ямар эрүүл бүтээгдэхүүнийг мэддэг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд ямар витамин агуулдаг вэ? Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч , хүүхдүүдтэй хамт дүрсэлсэн зургуудыг хардаг төрөл бүрийн бүтээгдэхүүнхоол хүнс (кефир, сүү, өндөг, алим, жүрж, загас, мах, тахиа, самар...) аль нь хортой, аль нь хүний ​​биед ашигтай вэ, эрүүл бүтээгдэхүүнд агуулагдах витамин (A, B, C) талаар ярилцаж, тодрууллаа. Тэд юунд хэрэгтэй вэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Ямар хүнс хүний ​​эрүүл мэндэд тустай, аль нь хор хөнөөлтэйг сайн санахын тулд сонин хэвлэл хийхийг санал болгож байна. Үүнийг хийхийн тулд та багуудад хуваагдах хэрэгтэй. Нэг баг нь “Эрүүл бүтээгдэхүүн” сонин, нөгөө баг нь “Эрүүл бус бүтээгдэхүүн” сонин гаргана.
Багш хүүхдүүдийг баг болгон хуваахад нь тусалж, А3 хуудас цаас, хэрэгцээтэй, хэрэгцээтэй зургуудыг харуулсан ширээн дээр очихыг урьж байна. хортой бүтээгдэхүүнтэжээл. Багийн гишүүн бүр шаардлагатай зургуудыг сонгож, баг сонголтын зөв эсэхийг хэлэлцдэг. Хөгжим тоглодог, хүүхдүүд хоолны зургийг тавьдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч : За, залуусаа, бид эрүүл мэндийн цэцэг болох долоон цэцэгт цэцгийн бүх дэлбээ олсон. Бид "эрүүл мэндийн ид шидийн орноос" цэцэрлэг рүү буцах цаг болжээ. Нүдээ аниад гурван удаа эргэж, цэцэрлэгт орцгооё. Залуус аа, бид цэцэрлэгтээ буцаж ирлээ. Мөн бид цэцэгээ бүлэгтээ үлдээх болно, энэ нь эрүүл байхын тулд юу хийх ёстойг өдөр бүр сануулах болно.

Найзууд аа! Бид баяртай гэж хэлэх цаг болжээ

Тэгээд юу ч болсон бай үргэлж хүн байдаг

Эрүүл мэнд Өөрийгөө үүрд мөнхөд хүсч байна

Сайн байна уу, бид танд сүүлчийн удаа хашгирч байна.

Амьсгалахбид та бүхнийг эрүүл энхийг ерөөе !

Үр дүн: Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид өнөөдөр хаашаа явсан бэ, хэнтэй уулзсан бэ?

Эрүүл байхын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: Бид эрүүл мэндийн оронд зочилж, Здоровичок гномтой уулзлаа. Эрүүл ахуйн дүрэм журмыг дагаж мөрдөх, зөв ​​хооллох, өдөр тутмын дэглэмийг дагаж мөрдөх. Амьсгалын дасгалуудыг давтан хийж, чихэнд хэрхэн массаж хийхийг сурсан.

Ном зүй:

    Боловсролын бүс"Эрүүл мэнд". "Хүүхэд нас" хөтөлбөрийн дагуу хэрхэн ажиллах вэ:

Сургалт арга зүйн гарын авлага/шинжлэх ухааны . Эд. А.Г.Гогоберидзе. – SPb.: ХХК

"ХҮҮХЭД-ХЭВЛЭЛ" ХЭВЛЭЛИЙН ГАЗАР; TC "SPHERE", 2012.-176 х.

    Береснева З.И. Эрүүл хүүхэд: сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын хүүхдийн эрүүл мэндийн хөтөлбөр. - М.: Сфера, 2005.

    Маханева М.Д. Боловсрол эрүүл хүүхэд. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын практик ажилчдад зориулсан гарын авлага. – М.: АРКТИ, 1999 он.

    Гаврючина Л.В. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: Хэрэгслийн хэрэгсэл/ Москва, 2010, 160 х.;

    Сургуулийн өмнөх боловсролын №11, 12.: "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн боловсрол" хэвлэлийн газар, 2015 он.

    Воронкевич, О.А. Экологид тавтай морил! Хүүхдэд байгаль орчны соёлыг төлөвшүүлэх ажлын хэсэгчилсэн хөтөлбөр сургуулийн өмнөх насны(+ CD-ROM) / О.А. Воронкевич. - М .: Detstvo-Press, 2015. - 512 х.

Гузнова Альбина
"Эрүүл мэндийг хэрхэн аврах вэ?" Эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглан бэлтгэл бүлгийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага цэцэрлэг "Нар".

Хийсвэр

Үргэлжилсэн боловсролын үйл ажиллагаа

В бэлтгэл бүлэг

Танин мэдэхүй: АМЬДРАЛЫН АЮУЛГҮЙ БАЙДЛЫН ҮНДЭС

-тай эрүүл мэндийг хэмнэх технологийг ашиглах.

Сэдэв: "Хэрхэн эрүүл мэндээ аврах

Бэлтгэсэнмөн зарцуулсан багш: Гузнова A. S.

Р. Шатки тосгон

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын талбар Educational Develing Educational

Танин мэдэхүйн

Хөгжлийн хараат байдлын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох эрүүл мэндбиеийн тамирын дасгал, тогтмол дэглэм, зөв ​​хооллолтоос.

Төрөл бүрийн спортын талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх.

тухай мэдлэгийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах ашигтай шинж чанаруудагаараар дэмжигдсэн судалгааны үйл ажиллагаа.

….Хүүхдэд витамин, түүний ач холбогдлын талаарх ойлголтыг төлөвшүүлэх. Танин мэдэхүйн сонирхол, ой тогтоолт, сэтгэн бодох, дүгнэлт хийх, дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.

Нийгмийн

харилцах чадвартай

хөгжүүлэх Тоглоомын дүрмийг дагаж мөрдөх чадварыг бий болгох

насанд хүрсэн хүн, найзынхаа үгийг тасалдуулахгүйгээр сонсох чадварыг төлөвшүүлэх.

хөгжүүлэх Хүүхдийн насанд хүрэгчдийн асуултад хариулах чадварыг хөгжүүлэх бүтэн өгүүлбэрхүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх...

Ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх

Бие махбодийн хөгжил

Эрүүл амьдралын хэв маягийн үнэт зүйлсийг төлөвшүүлэхэд хувь нэмэр оруулна

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

Тухай зүйр цэцэн үгсээр дамжуулан ардын аман зохиолыг хайрлах мэдрэмжийг өдөөх эрүүл аргаамьдрал.

Материал.

Цээж, хоёр бөмбөлөг, МХТ, танилцуулга: "GCD-д зориулсан зураг", дуу хураагуур, тайвшруулах хөгжим, аяга ус, аяга ус, коктейлийн соруул, хоосон хуванцар сав, Зураг: "Спортын төрлүүд", Зураг: "Өдөр тутмын дэглэм", худалдагчийн хувцас, жин, иж бүрдэл: "Бүтээгдэхүүн".

Арга, техник.

Тоглоомын нөхцөл байдал, асуулт, уран сайхны илэрхийлэл, загварчлал, судалгаа, асуудалтай нөхцөл байдал, урамшуулах, авч үзэх, дүн шинжилгээ хийх.

Тайлбар толь бичгийн ажил.

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны явц.

Танилцуулга хэсэг.

Тоглоом тоглож байна: "Шидэт үг".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ! Болъё сайн уу гэж хэлье.

(Хүүхдүүд хэлдэг: "Сайн уу")

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чи мэдэж байгаа, чи зүгээр л биш сайн уу гэж хэлэв, та бие биедээ нэг хэсэг өгсөн эрүүл мэндУчир нь та хэлсэн "Сайн уу". Энэ нь, Танд эрүүл энхийг хүсье. Өнөөдөр би маш их ярихыг хүссэн чухал сэдэвО эрүүл мэнд. Юу гэж бодож байна эрүүл мэнд?

(хүүхдийн хариулт)

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Гол хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би танд нэг домог ярихыг хүсч байна - энэ бол үйл явдлын тухай гайхалтай түүх юм.

(тайван уянгын хөгжим сонсогддог).

“Эрт урьдын цагт Олимп ууланд бурхад амьдардаг байжээ. Тэд уйдаж, хүн бүтээж, Дэлхий гаригийг суурьшуулахаар шийджээ. Тэд бурхадын нэг болох хүн ямар байх ёстойг шийдэж эхлэв гэж хэлэв: "Хүн хүчтэй байх ёстой". Өөр гэж хэлэв: "Хүн ухаалаг байх ёстой". Гуравдугаарт гэж хэлэв: "Хүн байх ёстой эрүүл» . Гэхдээ Бурхан ганцаараа хэлсэн Тэгэхээр: "Хэрэв хүнд энэ бүхэн байгаа бол тэр бидэнтэй адил байх болно". Мөн тэд хүнд байгаа гол зүйлийг нуухаар ​​шийдсэн - эрүүл мэнд. Тэд бодож, шийдэж эхлэв - үүнийг хаана нуух вэ? Зарим нь нуугдахыг санал болгов эрүүл мэндцэнхэр далайн гүнд, бусад нь - дээр өндөр уулс. Мөн бурхдын нэг санал болгосон: « Эрүүл мэндхүн өөрөө нуугдаж байх ёстой". Эрт дээр үеэс хүн ингэж амьдарч, өөрийнхийгөө олохыг хичээж ирсэн эрүүл мэнд, гэхдээ хүн бүр олж чадахгүй бурхдын үнэлж баршгүй бэлгийг авраач! (хөгжим дуусна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нар үүнийг хаана гэж бодож байна вэ? эрүүл мэнд?

(хүүхдийн хариулт).

Сурган хүмүүжүүлэгч: гэсэн үг, эрүүл мэнд - энэ нь болж байна, миний дотор, та нарын дотор, мөн та нарын хүн бүрийн дотор нуугдаж байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, тэгж төсөөлцгөөе эрүүл мэнд бол бөмбөлөг юм(шоу). Тэр ямар байгааг хараарай. Одоо би чамд өөр бөмбөг үзүүлье (бага хэмжээг харуулна). Эдгээр бөмбөгийг харьцуулж, яагаад өөр байдгийг надад хэлээрэй.

(хүүхдийн хариулт).

Бяцхан бөмбөгөнд тусалцгаая, өөрөөр хэлбэл. эрүүл мэндөөрийнхийгөө буцааж ав том хэмжээтэй. Би яаж сэргээх вэ эрүүл мэнд?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дэлгэцийг хар, юу нь эхлээд буцаж ирэхэд тусалдаг эрүүл мэнд? Яг зөв биеийн тамирын дасгал (дэлгэц рүү заах)

Хүүхдүүд ээ, биеийн тамирын дасгалын ашиг тусын талаар бодож үзье? (хүүхдийн дүгнэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та өөрөө биеийн тамирын дасгал хийдэг үү?

Хаана, хэзээ? (хүүхдийн дүгнэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, биеийнхээ булчинг хэрхэн сургадаг болохыг харуулцгаая.

Хөгжимд зориулсан уран сайхны гимнастик "1,2,3,4,5 - бид алхаж эхэлдэг".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та ямар булчинтай вэ?

Хүүхдүүд: Бат бөх, хүчтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны сэтгэл санааны талаар?

Хүүхдүүд: Хөгжилтэй, хөгжилтэй, баяр хөөртэй ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, надад хэлээч, хүн яагаад биеийн тамирын дасгал хийх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Өвдөхгүйн тулд, байхын тулд эрүүл, хүчтэй, уян хатан...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү залуусаа. Та спортын тухай зүйр цэцэн үгс мэдэх үү?

“Өвчлөхгүйн тулд спортыг дээдлэх ёстой”.

Хэрэв та санаж байвал давтана уу.

Залуус аа, та ямар спорт мэддэг вэ? Ширээн дээр очоод зураг авч, спортыг нэрлэ.

Туршилтын хүснэгт рүү шилжье (усны сав, аяга ус, коктейлийн соруул)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манайд өөр юу хэрэгтэй байгааг олж мэдэх эрүүл мэнд, Би чамайг ширээн дээр ирэхийг санал болгож байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ лонхыг хар. Тэнд юу байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: Юу ч алга.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид тэнд хэн нуугдаж байгааг харах болно. Нэг, хоёр, гурав, үл үзэгдэх, лонхноос гүйнэ. (Би лонхыг ус руу буулгаж, савнаас нь дардаг "гүйх"бөмбөлөгүүд).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лонхон дотор ямар үл үзэгдэх хүн сууж байсан бэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол агаар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү хүүхдүүдээ.

Бидний хүн нэг бүр агаартай. Энэ үнэн эсэхийг шалгацгаая. Одоо хоолойнуудыг аваад усанд хийж, үлээлгээрэй.

Чи юу харж байна? Яагаад бөмбөлөг үүсдэг вэ?

Хүн агааргүй амьдарч чадах уу?

Амьсгалгүй бол амьдрал байхгүй,

Амьсгалахгүйгээр гэрэл бүдгэрч,

Шувууд, цэцэг амьсгалж,

Тэр амьсгалж, би, чи.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тантай хамт амьсгалын дасгал хийцгээе.

2. "Ойд төөрсөн". Амьсгалж, гаргана уу "а-о-о".

3. "зараа". Хөдөлгөөний хурдаар толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүлээрэй. Үүний зэрэгцээ эргэлт бүрт хамраараа богино, чимээ шуугиантай амьсгал авч, хамар залгиурын булчинг бүхэлд нь чангал. Хагас ангайсан уруулаараа зөөлөн, сайн дураараа амьсгалаа гарга. (4-8 удаа)

4. "Нэг хамрын нүхээр амьсгалах". Баруун хамрын нүхийг хаа долоовор хуруубаруун гар. Зүүн хамрын нүхээр чимээгүй, урт амьсгал аваарай. Баруун хамрын нүхээ нээж, зүүн гарын долоовор хуруугаараа зүүн хамрын нүхээ хаа. Баруун хамрын нүхээр чимээгүйхэн амьсгалаа гарга. (3-6 удаа)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид яагаад амьсгалын дасгал хийснийг надад хэлээч?

Хүүхдүүд: Бие махбодийг хүчилтөрөгчөөр баяжуулах.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв шүү, залуус аа, агаар хүчилтөрөгчөөр ханасан - энэ бол цэвэр, цэвэр агаар юм. Залуус аа, хүмүүс ямар агаараар амьсгалах ёстой вэ?

Хүүхдүүд: цэвэрхэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Танд хэрэгтэй хоёр дахь зүйл эрүүл мэнд?

Хүүхдүүд: Агаар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, энэ юу вэ? (Цаг харуулж байна)

Хүүхдүүд: үзэх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бидэнд цаг яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн дүгнэлт). Юу холбодог эрүүл мэнд, цаг?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, таны зөв, бидэнд цагийг жолоодох, хэзээ сэрэх, өглөөний дасгал хийхэд цэцэрлэгээс хоцрохгүйн тулд, өдрийн хоол, зугаалах, унтах цагийг мэдэхийн тулд цаг хэрэгтэй. Үүнийг нэг үгээр юу гэж нэрлэдэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та нар ямар дэглэм гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн дүгнэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, манай цэцэрлэгийн нэгэн адил өдрийн цагаар бүх ажлыг цагийн хуваарийн дагуу хийж дуусгахыг хэвшил гэдэг. Хоол идэх, хичээл хийх, алхах, унтах, гэртээ харих цаг байна. Танай эцэг эх ч мөн адил цэцэрлэгийн энэ горимыг мэддэг бөгөөд цаг нь өдрийн цагийг заадаг. Өдөр тутмын дэглэм нь сахилга баттай байж, өөрийгөө бэхжүүлэхэд тусалдаг эрүүл мэнд, бүх ажил, даалгавраа сайн, үр дүнтэй гүйцэтгэх. Таны бүх ажлыг өдрийн цагаар тодорхой хуваарилж өгөхийг хэвшил гэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд одоо би гэдэг даалгаврыг гүйцэтгэхийг санал болгомоор байна "Үүнийг дарааллаар нь байрлуул"(залуус хоёр хоёроороо самбар дээр гарч ирэн, завгүй байгаа хүүхдүүдийн зургуудыг дарааллаар нь тавьдаг. янз бүрийн төрөлөдрийн цагаар хийх үйл ажиллагаа. Тоглолт ахих тусам би хүүхдүүдийн анхаарлыг унтаж, цагтаа босч, өдөр бүр хийхэд нь хандуулдаг өглөөний дасгалууд, та өдрийн турш нэгэн зэрэг идэх хэрэгтэй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд, тэгвэл, төлөө эрүүл мэнд хэрэгтэй?

Хүүхдүүд: Өдөр тутмын дэглэм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэд дэлгүүрт маш их зардаг янз бүрийн бүтээгдэхүүн, хэрвээ ээж тань таныг дэлгүүр орохыг хүсэх юм бол та эрүүл мэндэд тустай бүтээгдэхүүн сонгох боломжтой юу. Тоглолт тоглож, гэрийн ажил хийхэд тань итгэж болох эсэхийг олж мэдье.

Тоглоом "Дэлгүүр"- Та эрүүл бүтээгдэхүүн сонгох хэрэгтэй (эрүүл, эрүүл бус хоолыг сагсанд хийх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та яагаад эдгээр бүтээгдэхүүнийг сонгосон бэ?

Хүүхдүүд: учир нь энэ нь витамин агуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үгүй ээ илүү эрүүл бүтээгдэхүүн - амттай ногооболон жимс.

Серёжа, Ирина хоёулаа витамины ашиг тустай,

Хэрэв та байхыг хүсч байвал эрүүл, зөв ​​хооллох,

Идэх илүү их витамин, өвчний талаар мэдэхгүй.

Та витамины талаар юу мэддэг вэ? Дэлгэц рүү хар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр дөрөв дэх нь энэ үү?

Хүүхдүүд: Эрүүл хоол хүнс!

Эцсийн хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та өнөөдрийн хичээл дээр бидний ярьсан бүх зүйлийг хийвэл (биеийн тамирын дасгал хийх, амьсгалын дасгал хийх, амьсгалах гэх мэт). цэвэр агаар, Байна Эрүүл хоол хүнс, өдөр тутмынхаа дэглэмийг дагаж мөрдөөрэй эрүүл. Манайх ямар болсныг хар даа эрүүл мэнд(бөмбөгний хэмжээ нэмэгдсэн).

Одоо би чамайг тоглохыг урьж байна тоглоом: "Ашигтай - хортой". Юунд ашигтай вэ эрүүл мэндмөн юу нь ашиггүй вэ.

Бэлтгэл бүлгийн эрүүл мэндийг хамгаалах хичээл

сэдвээр:« Эрүүл мэнд хаана нуугдаж байна вэ?»

Сурган хүмүүжүүлэгч: Саусканова Назгуль Сабитовна.

Зорилго: хүүхдүүдэд эрүүл мэнддээ анхаарал тавихыг заах.

Зорилго: Хүүхдэд эрүүл мэнд нь биеийн тамирын дасгал хөдөлгөөн, хатуурал, биеийн цэвэр байдлаас хамаарах талаархи санаа бодлыг бий болгох; судалгааны үйл ажиллагаанд үндэслэн агаарын ашигтай шинж чанарын талаарх мэдлэгийг тодруулах. Танин мэдэхүйн сонирхол, ой тогтоолт, сэтгэн бодох, яриа, сэтгэх, дүгнэлт хийх чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдийн өдөр тутмын дэглэм, өдөр тутмын дэглэмийн ач холбогдол, эрүүл хооллолтын талаархи ойлголтыг бэхжүүлэх.

Эрүүл мэнд бол хүний ​​хичээл зүтгэлийн төлөө авдаг шагнал юм. Эрүүл хүн- энэ нь ихэвчлэн байдаг боловсролтой хүн, хэн нэгийг эзэмшсэн энгийн үнэн: "Эрүүл байхын тулд эрүүл байж сурах хэрэгтэй"

Хичээлийн явц

(Хүүхдүүд хөгжмөөр танхимд ордог.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ! Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье. (Хүүхдүүд "Сайн уу" гэж хэлдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Сайн уу" гэж хэлснээсээ болоод та зүгээр л сайн уу гэж хэлээгүй, бие биедээ эрүүл мэнд өгсөн. Энэ нь танд эрүүл энхийг хүсч байна гэсэн үг юм.

Өнөөдөр би эрүүл мэндийн талаар маш чухал сэдвээр ярихыг хүссэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны бодлоор эрүүл мэнд гэж юу вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би танд хуучин домог хэлмээр байна (тайван уянгын хөгжим сонсогддог)

“Эрт урьдын цагт бурхад Олимп ууланд амьдардаг байжээ. Тэд уйдаж, хүн бүтээж, Дэлхий гаригийг суурьшуулахаар шийджээ. Тэд хүн ямар байх ёстойг шийдэж эхлэв, бурхадын нэг нь: "Хүн хүчтэй байх ёстой." Өөр нэг нь: "Хүн ухаалаг байх ёстой." Гурав дахь нь: "Хүн эрүүл байх ёстой." Гэвч нэгэн Бурхан ингэж хэлсэн: "Хэрэв хүнд энэ бүхэн байгаа бол тэр бидэнтэй адил болно." Мөн тэд хүний ​​хамгийн гол зүйл болох эрүүл мэндийг нуухаар ​​шийджээ. Тэд бодож, шийдэж эхлэв - үүнийг хаана нуух вэ? Зарим нь эрүүл мэндээ цэнхэр далайн гүнд, зарим нь өндөр ууланд нуухыг санал болгосон. Мөн бурхадын нэг нь: "Эрүүл мэнд нь тухайн хүнд нуугдах ёстой" гэж зөвлөсөн.

Эрт дээр үеэс хүмүүс ингэж амьдарч, эрүүл мэндээ олохыг хичээж ирсэн боловч хүн бүр бурхдын үнэлж баршгүй бэлгийг олж, хадгалж чаддаггүй!

(хөгжим дуусна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр, эрүүл мэнд нь миний дотор, та нарын дотор, та бүгдийн дотор нуугдаж байгаа юм. Эрүүл мэнд бол хүч чадал, сайхан сэтгэлийн байдал бөгөөд бидний хувьд бүх зүйл үр дүнтэй байдаг. Би чамд нээж өгье бяцхан нууц– Бидний эрүүл мэндийг олон туяатай нартай зүйрлэж болно. Эдгээр туяа нь бидний биеийн бүх эсэд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эхний туяа бол хүч чадал юм.Би чамайг дулаацуулахыг урьж байна.

Бие халаалт хийцгээе - нуруугаа шулуун байлга.

Толгойгоо хойш, урагш, зүүн, баруун, эргүүл.

Гараа дээш, шулуун өргө. Тэд ямар өндөр вэ!

Тэд бүр ч өндөр сунаж, баруун, зүүн тийш эргэв.

Тэгээд одоо аарцаг нь бүжиглэж байна. Биднийг хар!

Бид энэ сайхан дасгалаар сэтгэл санаагаа өргөж байна.

Бид өдөржин бөмбөг шиг үсрэхээс залхуурдаггүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны гарт хичнээн их хүч байгааг хараарай! Хүчирхэг эр судсаар гал мэт гүйж байгааг та шууд харж болно! Хүн яагаад хүчтэй байх ёстой вэ? Хүн хүчирхэгжих тусам чулуунаас ч хүчтэй болдог. Сулардаг - уснаас сул. Энэ зүйр үгийг сурцгаая.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та ямар булчинтай вэ?

Хүүхдүүд: Хүчтэй, хүчтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Таны сэтгэлийн байдал юу вэ?

Хүүхдүүд: Хөгжилтэй, хөгжилтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, надад хэлээч, хүн яагаад биеийн тамирын дасгал хийх ёстой вэ?

Хүүхдүүд: Өвчлөхгүйн тулд, эрүүл байхын тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, залуусаа. "Өвдөхгүйн тулд спортыг хүндэтгэх ёстой." Бүгдийг хамтдаа давтъя (давтан).

Үүнийг санаарай, залуусаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний эрүүл мэндийн хоёр дахь туяа юу гэж нэрлэгддэгийг мэдэхийн тулд би танд нэгэн заль мэхийг үзүүлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ лонхыг хар. Тэнд юу байгаа юм бэ?

Хүүхдүүд: Юу ч байхгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо бид тэнд хэн нуугдаж байгааг харах болно. Нэг, хоёр, гурав, үл үзэгдэх, лонхноос гүйнэ. (Би лонхыг усанд хийж, дарахад лонхноос бөмбөлөгүүд урсдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Лонхонд ямар үл үзэгдэх зүйл сууж байсан бэ?

Хүүхдүүд: Энэ бол агаар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, хүүхдүүд ээ.

Амьсгалгүй бол амьдрал байхгүй,

Амьсгалахгүйгээр гэрэл хөлддөг,

Шувууд, цэцэг амьсгалж,

Тэр амьсгалж, би, чи.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тантай хамт амьсгалын дасгал хийцгээе.

(амьсгалын дасгал хийх).

1. "Бүлээцгээе." Гараа хажуу тийш нь тарааж, цээжнийхээ урдуур хурдан гаталж, алгаа мөрөн дээрээ алгадаж, "х-х-х" гэж хэлээрэй.

2. “Ойд төөрсөн”. Амьсгаагаа гаргахдаа амьсгалаа аваад "а-оо-оо" гэж хашгир.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бид яагаад амьсгалын дасгал хийснийг надад хэлээч?

Хүүхдүүд: Бие махбодийг хүчилтөрөгчөөр баяжуулах. Бие махбодоо бэхжүүлэх гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, залуус аа, агаар хүчилтөрөгчөөр ханасан - энэ бол цэвэр, цэвэр агаар юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр эрүүл мэндийн хоёр дахь цацрагийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Агаар.

(Би эрүүл мэндийн хоёр дахь туяаг нээж байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, энэ юу вэ? (Цэцгийн хэлбэртэй цагны загвар харуулж байна)

Хүүхдүүд: ажигла.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, бидэнд цаг яагаад хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ? (хүүхдийн дүгнэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, таны зөв, цагийг жолоодох, хэзээ сэрэх, цэцэрлэгээс өглөөний дасгал хийхээс хоцрохгүйн тулд, өдрийн хоол, алхах, унтах цагийг мэдэхийн тулд бидэнд цаг хэрэгтэй байна. .

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та нар ямар дэглэм гэж бодож байна вэ? (хүүхдийн дүгнэлт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, манай цэцэрлэгийн нэгэн адил өдрийн цагаар бүх даалгавраа цаг хугацааны дагуу хийж дуусгахыг хэвшил гэдэг. Хоол идэх, хичээл хийх, алхах, унтах, гэртээ харих цаг байна. Таны эцэг эх, аав, ээжүүд ч цэцэрлэгийн энэ дэглэмийг мэддэг бөгөөд цаг нь өдөр тутмын ажлын цагийг харуулдаг. Өдөр тутмын дэглэм нь сахилга баттай байх, эрүүл мэндээ сайжруулах, бүх гэрийн ажил, даалгавраа сайн, үр дүнтэй хийхэд тусалдаг. Таны бүх ажлыг өдрийн цагаар тодорхой хуваарилж өгөхийг хэвшил гэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо би "Үүнийг дарааллаар нь байрлуул" гэсэн даалгаврыг гүйцэтгэхийг санал болгож байна (хүүхдүүд самбар дээр хоёр, хоёр гарч, өдрийн цагаар янз бүрийн үйл ажиллагаа явуулж буй хүүхдүүдийн зургийг дарааллаар нь байрлуулна. тоглоом урагшилж, унтаж, цагтаа босохын тулд би хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг, өдөр бүр өглөөний дасгал хийдэг, та өдрийн цагаар нэгэн зэрэг идэх хэрэгтэй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, эрүүл мэндийн гурав дахь туяа гэж юу вэ?

Хүүхдүүд: Өдөр тутмын дэглэм.

(Би гурав дахь туяаг нээнэ)

Дараа нь биеийн тамирын дасгал хийдэг.

Биеийн тамирын хичээл эхлэхийн өмнө би хүүхдүүдээс: "Хүүхдүүд ээ, жилийн аль цаг?"

Хүүхдүүд: Өвөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өвөл болсныг яаж тодорхойлсон бэ?

Хүүхдүүд: Цас орж байна, хөлдөх.

Би биеийн тамирын хичээлийг "Сайн уу өвлийн өвөл" явуулж байна. Хүүхдүүд тойрог үүсгэж, тойргийн төв рүү эргэж харна.

Өвлийг бид удаан хүлээлээ.

Бид бүгд цонхоор харав.

Эцэст нь тэр ирэв.

Сайн уу, өвөл-өвөл!

Хаа сайгүй өтгөн мөчир дээр цас орж,

Салхи бараг сонсогдохгүй байна.

Хөнгөн өд шиг

Цасан ширхгүүд бүжиглэж байна,

Хурдан гол чимээгүй,

Шувууны дуу сонсогдохгүй байна.

Залуус аа, гараад ир

Тэгээд чарган дээр суу.

Бид чарга дээр суув

Тэгээд тэд толгод уруу өнхрөв.

Бид хамтдаа цанаар гулгаж,

Тэд бие биенийхээ араас алхав.

Бүгд хамтдаа гүйж, гүйж,

Бид цасан бөмбөг өнхрүүлэв.

Дараа нь бид цэцэрлэгт явсан,

Бид шөл идчихээд орондоо орлоо.

Гараа туузан дээрээ тавиад "хавар" -ыг байрлуул.

Тэд алгаа ташина.

Хажуу тийшээ зөөлөн өргө

баруун гар, дараа нь зүүн;

гараа аажмаар доошлуул.

Гараа хажуу тийш нь доошлуулж байрандаа эргүүл.

Тэд бөхийж, мөрөн дээрээ гараа тэврэв.

Тэд байрандаа алхдаг.

Тэд хөлийн үзүүрээр хялбархан, нэг нэгээр нь тойрог хэлбэрээр гүйдэг.

Тэд урт алхаж, далладаг

гараа урагш, дээш, арагшаа доош хөдөлгөнө.

Зогсоод урагш бөхий

Тэд гараа урагшаа - доошоо, алгаа дээшээ.

Тэд байрандаа алхдаг.

Доошоо суугаад

Хацрын доор гараа далдуу мод руу нугалав.

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд эрүүл байхын тулд

Та зөв хооллох хэрэгтэй.

Амтат шоколадтай хоол

Битгий автаарай.

Маш исгэлэн, давслаг

Та болгоомжтой байгаарай.

Зөвхөн хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ

Маш амттай бүтээгдэхүүн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та нартай хамт тоглоцгооё үг тоглоом, мөн та эрүүл хоолны талаар мэддэг гэдгийг би мэднэ. Би бүтээгдэхүүний тухай дөрвөлжин уншсан. Хэрэв тэдгээр нь ашигтай бол та бүгд хамтдаа: "Зөв, зөв, туйлын зөв" гэж хэлээрэй.

Эрүүл мэндэд хортой зүйл яривал дуугүй л байдаг. (Би дөрвөлжин уншсан)

1. Илүү их жүрж ид, лууван уу амттай шүүс. Дараа нь та маш туранхай, өндөр байх болно (баруун)

2. Хэрэв та гуалиг байхыг хүсч байвал чихэрлэг зүйлд дуртай, чихэр идэж, идээ зажилж, кипарис шиг гуалиг болох хэрэгтэй (тэд чимээгүй)

3. Зөв хооллохын тулд та зөвлөгөөг санаж, жимс жимсгэнэ, цөцгийн тос, загас, зөгийн бал, усан үзэмтэй будаа идэх болно. (Баруун)

4. Хүүхдүүд сүү уудаг, та эрүүл байх болно (зөв)

Сайн байцгаана уу залуусаа, та нар эрүүл хоол хүнс сонгохоо мэддэг гэдгийг ээжүүддээ заавал хэлье.

Хаалга тогшиж, Айболит эмч орж ирэв.

Эмч: Сайн байна уу хүүхдүүдээ, намайг таньж байна уу?

Эмч: Би хэн бэ?

(хүүхдийн хариулт)

Эмч: Би хэзээ ч сэтгэлээр унадаггүй, хүлээж авсан болохоор нүүрэнд минь инээмсэглэл тодордог А, В, С витаминууд. Та витамины талаар юу мэддэг вэ?

Гурван хүүхэд толгой дээрээ ABC витамины хэрэгсэл барьчихсан гарч ирдэг.

1-р хүүхэд Даша: Би В витамин, зүрхэнд тусалдаг.

Өглөө эрт бол маш чухал

Өглөөний цайндаа овъёосны будаа идээрэй.

Хар талх бидэнд сайн

Зөвхөн өглөө биш.

2-р хүүхэд: Би А аминдэм, хараанд маш чухал.

Энгийн үнэнийг санаарай.

Зөвхөн илүү сайн хардаг хүн л

Хэн түүхий лууван зажилдаг вэ

Эсвэл луувангийн шүүс уудаг.

3-р хүүхэд: Би витамин С, биеийг бэхжүүл

Ханиад, хоолой өвдөхөд зориулагдсан

Жүрж тусалдаг

За, нимбэг идэх нь дээр,

Энэ нь исгэлэн байсан ч гэсэн.

Эмч: Баярлалаа, та нар витамины талаар мэддэг. Би чамайг одоо жүржээр дайлъя. Эрүүл хоолло, хэзээ ч өвдөж болохгүй. (Хүүхдэд жүрж тараах)

Хүүхдүүд: Бид үргэлж витамин идэж, хэзээ ч өвдөхгүй.

Эмч баяртай гэж хэлээд бүлгээс гарлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгэхээр эрүүл мэндийн дөрөв дэх туяаг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: Эрүүл хоол хүнс!

(Би дөрөв дэх туяаг нээнэ)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тав дахь туяа нь сайхан сэтгэлийн байдал юм.

Хараач, нар бидний төлөө инээж, баярлаж байна, учир нь бид бурхдын нуусан эрүүл мэндийг олсон юм. Бидний гол ажил бол үүнийг аврах явдал юм.

Нүдээ ань. Та зөөлөн зүлгэн дээр хэвтэж байна гэж төсөөлөөд үз дээ, таны эргэн тойронд цэцэг ургаж байна. Царцаа жиргэж, хөхөө хаа нэгтээ жил тоолж байна. Та нарны дулаан туяаг мэдэрдэг. Тэд таны гар, хөл, нүүрийг дулаацуулдаг. Нэг туяа уруул руу чинь хүрч инээмсэглэв. Эдгээр хүрэлцэх нь танд таатай санагддаг. Та өөрийгөө байгалийн нэг хэсэг гэдгээ мэдэрдэг. Та энэ инээмсэглэлийг аваад найзууддаа бэлэглэх болно. Гараа дээш нь сунгаж, амьсгалаа аваад гурвын тоогоор нүдээ нээ. Таны алхах гайхалтай байсан!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бидний эрүүл мэндийн туяа наранд хэрхэн гэрэлтэж, гялалзаж байгааг хараарай. Хэрхэн?

Хүүхдүүд: тод, хөгжилтэй ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэв та өнөөдрийн хичээл дээр бидний ярьсан бүх зүйлийг хийвэл (мөн энэ нь биеийн тамирын дасгал хийх, амьсгалын дасгал хийх, цэвэр агаараар амьсгалах, эрүүл хооллох, өдөр тутмын дэглэм сахих гэх мэт) байвал та нар шиг, тод, тод байх болно. , хөгжилтэй, эелдэг, i.e. эрүүл.

(Хүүхдүүд шүлэг уншдаг)

1. Хүн бүр мэддэг

Үүнийг бүгд ойлгодог

Эрүүл байх сайхан шүү

Та яаж эрүүл болохоо л мэдэх хэрэгтэй.

2. Эрүүл байхын тулд дараахь зүйлийг урьдчилан бодож үзээрэй.

Хүн бүрт хэрэгтэй зүйл эрүүл хооллолт.

Мөн дэлгүүр хэсэхдээ үүнийг санаарай.

Чихэрлэг зүйл хайх хэрэггүй, витамин хай.

3. Дэлхий дээр илүү сайн жор байхгүй,

Спорттой салшгүй холбоотой байх.

Та зуун жил амьдрах болно

Энэ бол бүх нууц юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, хичээл танд таалагдсан уу? Танд яг юу таалагдсан бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Би маш их баяртай байна. Бүгдэд нь БАЯРЛАЛАА!

найзууддаа хэл